Tag Archive | "spanja"

Në Belgjikë hyn në fuqi ndalimi i burkës


Në Belgjikë gratë myslimane këtej e tutje nuk mund të mbajnë më burkën në ambjente publike. Belgjika është pas Francës vendi i dytë evropian, në të cilin burka dhe nikabi ndalohen në jetën publike. Sipas ligjit të ri askush nuk lehojet më të mbulojë fytyrën në mënyrë të tillë, që të bëjë të pamundur identifikimin e personit. Ndryshe kërcënojnë gjoba deri në 137 euro, njoftojnë mediet. Edhe Spanja dhe Holanda planifikojnë masa të ngjashme.

Burimi: DW

Posted in BotaComments Off on Në Belgjikë hyn në fuqi ndalimi i burkës

Spanja Kampione e Botës në futboll


Ndeshja finale e Kampionatit Boteror Afrika e Jugut 2010
Hollande – Spanje perfundoi 0 – 1 duke o dhene fitoren e kupes Spanjes qe per here te pare eshte kampione e botes ne futboll. Gjithashtu Hollanda per here te pare ndeshet ne nje finale boterori. Ne vendin e trete Gjermania.

Posted in SportComments Off on Spanja Kampione e Botës në futboll

Spanja në finale, fiton me Gjermaninë


Spanja fitoi 1 – 0 me Gjermanine duke qene skuadra e dyte finaliste. Spanja do te ndeshet me Hollanden per titull diten e djele me dt 11 korrik ne oren 20:30

Diten e shtune me 10 korrik po ne oren 20:30 do te ndeshet Gjermania me Uruguain per vend te trete e te katert.

Posted in SportComments Off on Spanja në finale, fiton me Gjermaninë

Botërori 2010, Hollanda në finale


Pas ndeshjes Hollande – Uruguai  3 – 2, Holanda eshte e para finaliste e boterorit. Pritet ndeshja e neserme (dt.7 korrik) qe te percaktohet skudra e dyte qe do te jete fituesja e takimit Gjermani – Spanje qe do te zhvillohet me dt 7 korrik ne oren 20:30.
Kjo eshte hera e pare ne historine e boterorit qe do te fitoje nje skuader europiane jashte europes.

Posted in SportComments Off on Botërori 2010, Hollanda në finale

Spanja, gjysëmfinalistja e katërt


Spanja eshte gjysemfinalistja e katert pas fitores 1 – 0 ndaj Paraguajit. Ajo do te ndeshet me Gjermanine me dt 7 Korrik.

Gjysemfinalistet e Boterorit Afrika e Jugut 2010 jane:

Uruguai
Hollanda
Gjermania
Spanja

Me dt 6 korrik ne oren 20:30

Uruguai – Hollande

Me dt 7 korrik ne oren 20:30

Gjermania – Spanja

Posted in SportComments Off on Spanja, gjysëmfinalistja e katërt

Paraguai dhe Spanja kalojnë në tetëshe.


Sot perfunduan takimet e turit me ndeshjet Paraguai – Japoni qe perfundoi 5 – 3 (me penallti)
dhe Spanja – Portugalia qe perfundoi me rezultatin 1 – 0.

Ne diten e sotme u kualifikuan Paraguai dhe Spanja qe do te ndeshen ndermjet tyre me dt 3 korrik.

Ndeshjet e teteshes cerekfinale fillojne me dt 2 Korrik ne oren 16:00
Hollande – Brazil

Dhe ne oren 20:30
Uruguai – Gana

Posted in SportComments Off on Paraguai dhe Spanja kalojnë në tetëshe.

Botërori 2010: Spanja dhe Kili kalojnë turin


Rezultatet e Grupit H

Kili – Spanja              1 – 2
Zvicra – Hondurasi    0 – 0

Rezultatet ne Grupin  H

Spanja            6 Pike (Golaverazh me te mire)
Kili                   6 Pike
Zvicra              4 Pike
Hondurasi      1 Pike

Kalojne ne turin tjeter Spanja (vend te pare ne grup) dhe Kili

Me dt 16 fillojne ndeshjet ne 16-teshe

Ne oren 10:00

Uruguai – Korea e Jugut

Ne oren 20:30

Shba – Gana

Posted in SportComments Off on Botërori 2010: Spanja dhe Kili kalojnë turin

Brazili dhe Portugalia kalojnë turin në Grupin G


U luajten ndeshtet e fundit ne Grupin G

Brazili – Portugalia                             0 – 0
Bregu i Fildishte – Korea e Veriut    3 – 0

Brazili dhe Portugalia kaluan ne turin tjeter

Brazili                          7 Pike
Portugalia                   5 Pike
Bregu i Fildishte        4 Pike
Korea e Veriut           0 Pike

Dt 25 ne oren 20:30 do te luajne skuadrat e Grupit H

Kili – Spanja
Zvicra – Hondurasi

Rezultatet e deritanishme ne Grupin  H

Kili                   6 Pike
Spanja           3 Pike
Zvicra             3 Pike
Hondurasi      0 Pike

Posted in SportComments Off on Brazili dhe Portugalia kalojnë turin në Grupin G

Në ditën e 11-të të botërorit fiton Portugalia dhe humb Zvicra


Rezultatet e ndeshjeve te dites se njembedhjete, dt 21

Portugalia – Korea e Veriut        7 – 0
Kili – Zvicra                               1 – 0
Spanje – Honduras                    2 – 0

Ne diten e dymbedhjete, dt 22 do te luajne:

   
Meksike – Uruguai               ora 16:00
Franca – Afrika e Jugut        ora 16:00
Nigeria – Korea e Jugut        ora 20:30
Greqia – Argjentina              ora 20:30

Piket e shteteve sipas grupeve jane:

Ne Grupin A

Uruguaji                4 Pike
Meksika                4 Pike
Afrika e Jugut        1 Pike
Franca                  1 Pike

Grupi B

Argjentina             6 Pike
Korea e Jugut        3 Pike
Greqia                  3 Pike
Nigeria                  0 Pike

Grupi C

Slovenia          4 Pike
Shba              2 Pike
Anglia             2 Pike
Algjeria           1 Pike

Grupi D

Gana             4 Pike
Gjermania      3 Pike
Serbia           3 Pike
Australia        1 Pike

Grupi E

Hollanda       6 Pike
Japonia        3 Pike
Danimarka    3 Pike
Kameruni     0 Pike

Grupi F

Paraguai                4 Pike
Italia                      2 Pike
Zelanda e Re          2 Pike   
Slovakia                 1 Pike   

Grupi G

Brazili                   6 Pike
Portugalia             4 Pike
Bregu i Fildishtë    1 Pike
Korea e Veriut        0 Pike

Grupi H

Kili                   6 Pike
Spanja             3 Pike
Zvicra               3 Pike
Honduras         0 Pike

Posted in SportComments Off on Në ditën e 11-të të botërorit fiton Portugalia dhe humb Zvicra

Spanja humb me Zvicrën 0 – 1


Rezultatet e ndeshjeve te dites se gjashte, dt 16

Honduras – Kili                0 – 1
Spanja – Zvicra                0 – 1           
Afrika e Jugut – Uruguai   0 – 3          

Ne diten e shtate, dt 17 do te luajne:

Argjentina – Korea e Jugut    ora 13:30
Greqia – Nigeria                   ora 16:00
Franca – Meksika                ora 20:30               

Piket e shteteve sipas grupeve jane:

Ne Grupin A

Afrika e Jugut        1 Pike
Meksika                1 Pike
Uruguaji                4 Pike
Franca                  1 Pike

Grupi B

Korea e Jugut        3 Pike
Argjentina             3 Pike
Nigeria                  0 Pike
Greqia                  0 Pike

Grupi C

Slovenia          3 Pike
Shba              1 Pike
Anglia             1 Pike
Algjeria           0 Pike

Grupi D

Gana             3 Pike
Gjermania      3 Pike
Australia        0 Pike
Serbia           0 Pike

Grupi E

Hollanda       3 Pike
Japonia        3 Pike
Kameruni     0 Pike
Danimarka    0 Pike

Grupi F

Italia                1 Pike
Paraguai          1 Pike
Zelanda e Re   1 Pike   
Slovakia          1 Pike   

Grupi G

Bregu i Fildishtë     1 Pike
Portugalia              1 Pike
Korea e Veriut        0 Pike
Brazili                   3 Pike

Grupi H

Kili                  3 Pike
Zvicra              3 Pike
Honduras         0 Pike
Spanja             0 Pike

Posted in Bota, SportComments Off on Spanja humb me Zvicrën 0 – 1

Advert

Archives