Tag Archive | "prishtine"

Gjindet i pajetë në Francë, poeti Ali Podrimja


Pas 3 ditësh kërkime në Francë, më 21 korrik 2012 u gjendet i pajetë trupi i poetit të njohur Ali Podrimja. Njoftimi është dhënë nga autoritetet franceze.

Poeti Ali Podrimja kishte humbur kontaktet me kolegët, miqtë e familjarët e tij nga data 18 korrik, në kohën kur po qëndronte në Francë në kuadër të festivalit të poezisë “Voix de la Méditerranée”, në qytetin e Lodève.

Autoritetet franceze po punojnë në zbardhjen e plotë të rrethanave të humbjes së jetës së poetit Ali Podrimja, i cili mësohet se vuante nga skleroza.
Ali Podrimja ka lindur ne Gjakove më 28 gusht 1942. Ka shtudiuar Gjuhë shqipe dhe literaturë në universitetin e Prishtinës. Ka botuar: Thirrje – 1961, Lum Lumi – 1982
Ka marrë çmimin “Nikolaus Lenau” në 1999

Posted in Art - Kulture, ShqiperiaComments Off on Gjindet i pajetë në Francë, poeti Ali Podrimja

Stefanoviçi në Prishtinë – Protestuesit përleshen me policinë


Qindra shqiptarë të Kosovës u përleshën sot në kryeqytetin Prishtinë me policinë, pasi demonstruesit sulmuan ndërtesën qeveritare me gurë dhe shishe me ngjyrë, në shenjë proteste ndaj vizitës së kryenegociatorit serb në bisedimet me Prishtinën, Borislav Stefanoviç. Protestuesit, kryesisht përkrahës të Lëvizjes Vetëvendosje dëmtuan edhe disa automjete të policisë dhe të qeverisë. Policia për të shpërndarë turmën ka përdorur shkopinjtë e gomës dhe gazin lotsjellës. Siç informon agjencia e lajmeve Reuters në mesin e protestuesve ka edhe të lënduar, të cilët janë dërguar për trajtim në urgjencë. Ndërkaq siç informojnë agjencitë shqiptare të lajmeve në mesin e të lënduarve janë edhe krerët e Vetëvendosjes Albin Kurti dhe Glauk Konjufca si dhe disa policë.

Burimi: DW

Posted in Bota, ShqiperiaComments Off on Stefanoviçi në Prishtinë – Protestuesit përleshen me policinë

Vazhdojnë bisedimet Prishtinë-Beograd


Në bisedimet ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës sot mund të preken tema që kanë të bëjnë me lirinë e lëvizjes.

Sipas drejtuesit të ekipit serb Borislav Stefanovic çështja e lirisë së lëvizjes është shumë e vështirë dhe e komplikuar, sepse përfshin edhe çështjet e targave, të kartave të identitetit, pasaportave dhe të patentave të makinave.

Ai shtoi se në takimin vijues do të flitet për të gjitha temat, që janë diskutuar në dy raundet e mëparshme të bisedimeve dhe shprehur shpresën se disa çështje do të përfundojnë, tha Stefanoviç.

Bisedimet e ekipeve të Beogradit dhe Prishtinës, të udhëhequr nga Drejtori politik i Ministrisë së Jashtme të Serbisë Stefanovic dhe zevëndëskryeministres së Kosovës Edita Tahiri zhvillohen nën patronazhin e BE.

Deri tani janë mbajtur dy raunde bisedimesh me 8 mars dhe në fund të muajti me 28 mars.

Deri tani është biseduar për kadastrat, telekomunikacionin, presidencën e CEFTA-s, për vulat doganore, energjinë elektrike dhe regjistrat.

 

Burimi: DW

Posted in BotaComments Off on Vazhdojnë bisedimet Prishtinë-Beograd

Bruksel, përfundoi raundi i dytë e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit


Në Bruksel përfundoi raundi i dytë e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit. Në këtë takim janë trajtuar temat si telekomunikacioni, furnizimi me energji elektrike, njohja e diplomave prej Serbisë dhe çështje të tjera.

Beogradi dhe Prishtina kanë rënë dakord parimisht që Kosovës t’i kthehet dokumentacioni i regjistrit civil dhe dokumentat e kadastrave. Këtë e konfirmuan pas raundit të dytë të dialogut në Bruksel udhëheqësit e delegacioneve të Prishtinës dhe Beogradit, Edita Tahiri dhe Borislav Stefanoviç. Tahiri tha se Kosova është nisur nga përvojat e vendeve tjera dhe ka bërë një kompromis.

„Nga përvoja e vendeve të tjera ish- jugosllave që ishin në suksesion, si Sllovenia, Kroacia apo Maqedonia, mësuam se edhe ato kanë bërë lëshime në procesin e kthimit dhe ndarjeve. Edhe ata i kishin marrë kopjet, kështu që edhe ne u pajtuam t’i marrim kopjet“, theksoi Tahiri.

Ka përparime për furnizimin me energji elektrike

Palët nuk bënë të ditur se kur do të kthehet dokumentacioni, duke shtuar se tani është arritur marrëveshje parimore për këtë çëshjte. Tahiri tha se përparime ka pasur edhe sa i përket furnizimit me energji elektrike.

„Janë afruar pikëpamjet, por kërkohet edhe një fazë tjetër e diskutimit për të arritur një zgjidhje të qëndrueshme“, tha Tahiri, duke shtuar se pala kosovare do të vazhdojë të jetë konstruktive dhe se Kosova nuk ka nevojë t’i dëshmojë Serbisë dhe askujt tjetër se është e aftë për negociata të mirëfillta.

„Ne kemi dëshmuar forcën tonë në Rambuje ku fituam betejën diplomatike. Serbia u bombardua nga NATO. E kemi dëshmuar edhe në Vjenë, ku ne ishim konstruktivë dhe fituam pavarësinë. Ne përsëri do të jemi konostruktivë dhe do të ecim përpara drejt objektivave që kemi, përmirësimit të jetës së qytetarëve, bashkëpunimit rajonal dhe afrimit sa më shpejtë me Bashkimin Evropian“, u shpreh Tahiri.

Borko Stefanovic në Bruksel Borko Stefanovic në Bruksel

Tema e veriut të Kosovës nuk diskutohet

Pala serbe shpreson që në takimin e ardhshëm, i cili pritet të mbahet nga mesi i prillit, të arrihet marrëveshje edhe përsa i përket furznizimit me energji elektrike. Stefanoviçi megjithatë nuk ishte i kënaqur me disa gjëra.

„Kemi pritur më shumë sa i përket vulave të doganave dhe çështjes së telekomunikacionit. Por të gjithë këto çështje kanë edhe specifikat e veta, që shpesh kanë një natyrë politike“, tha Stefanoviç duke shtuar se çështja e dokumentave dhe targave kosovare janë përmendur, por do të hapen në takimet tjera.

Një prej temave më të nxehta, që pritet të hapen në të ardhmen është ajo e veriut të Kosovës, pasi këto ditë në Bruksel edhe presidenti serb Boris Tadiç tha se Kosova duhet të njohë realitetin e ri, e ai ëshrë që serbët e atjeshëm nuk e njohin shtetin kosovar.

„Mendoj se çështja e veriut është shumë e rëndësishme, me specifika të shumta dhe shumë e ndieshme. Në një farë mënyre paraqet edhe çelësin e zgjidhjes së problemit të Kosovës. Ne nuk e kemi përmendur çështjen e statusit, sepse për ne ai është shumë i qartë: ne mendojmë se Kosova është pjesë e Serbisë dhe nuk do të pranojmë pavarësinë e Kosovës. Por kjo nuk do të thotë që shqiptarët e Kosovës nuk kanë të drejtë të kenë një mendim tjetër, të cilin ne e dimë“, theksoi Stefanoviç.

Raundin e dytë e ka vizituar edhe shefja e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton, ndërsa bisedimet e zhvilluan në zyrën e përfaqësuesit të saj, Robert Cooper.

Burimi: DW

Posted in BotaComments Off on Bruksel, përfundoi raundi i dytë e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit

Vazhdojnë bisedimet ndërmjet Kosovës e Serbisë


Për më se dy orë, delegacionet e Prishtinës dhe Beogradit kanë diskutuar të martën në Bruksel në kuadër të bisedimeve për zgjidhjen e çështjeve praktike të interesit të përbashkët. Bisedimet e filluara mbrëmë, që do të vazhdojnë edhe sot, janë të parat që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës tre vjet më parë, e cila vazhdon të kundërshtohet nga Serbia.

Takimi është mbajtur me dyer të mbyllura në zyrën e ndërmjetësuesit të Bashkimit Evropian, diplomatit britanik Robert Cooper, zyrtar i lartë në kabinetin e baroneshës Catherine Ashton, përfaqësuese e e lartë për politikë të jashtme të Bashkimit Evropian. Në takim ishte edhe Zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Thomas Countryman.

Në takimin e parë është biseduar për regjistrat civil dhe dokumentet kadastral, ndërsa sot pritet të diskutohen edhe çështjet e doganave, hapësirës ajrore dhe të marrëveshjes për tregti të lirë në Evropën Qendrore, e njohur si CEFTA e cila gjatë këtij viti do të drejtohet nga Kosova.

Delegacionin e Prishtinës e kryeson zëvendëskryeministrja Edita Tahiri, kurse atë serb, drejtori politik në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Serbisë, Borko Stefanoviç. Të dy zyrtarët thanë se do t’i qasen procesit të bisedimeve në mënyrë konstruktive në funksion të përmirësimit të jetës së qytetarëve. Zyrtarët evropian thanë se qëllim i bisedimeve është nxitja e bashkëpunimit dhe afrimi i Kosovës dhe Serbisë me Bashkimin Evropian.

Pritjet e palëve megjithatë janë të ndryshme. Prishtina hedh poshtë çdo mundësi të bisedimeve për statusin politik dhe tërësinë tokësore të Kosovës, ndërsa Beogradi shpreson që në një periudhë të mëvonshme të hap edhe çështjet politike për të arritur, siç thuhet, një kompromis historik për t’i dhënë fund konfliktit ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve.

Delegacioni i Prishtinës, shkoi me disa orë vonesë në takimin e së martës, për shkak se Parlamenti i Kosovës nuk arriti një pajtim për një dokument rreth bisedimeve. Parlamenti ka caktuar të enjten seancën ku pritet të diskutohet për miratimin e një Rezolute në mbështetje të bisedimeve me Serbinë. Opozita kërkon përgatitjen e një platforme të qartë të bisedimeve, ndërsa një pjesë e saj kundërshton përfshirjen në to derisa Serbia nuk plotëson disa kushte, përfshirë njohjen e pavarësisë së Kosovës dhe shpërbërjen e strukturave të saj paralele.

Burimi: Voa

Posted in BotaComments Off on Vazhdojnë bisedimet ndërmjet Kosovës e Serbisë

Diplomatët e SHBA paralajmërojnë për Kosovën (Wikileaks)


Telegramet e ambasadave amerikane të publikuara nga Wikileaks demonstrojnë se zyrtarë të lartë serbë i kanë thënë privatisht Uashingtonit se BE dhe qeveria e Kosovës asnjëherë nuk do ta marrin plotësisht në dorë kontrollin mbi gjithë territorin dhe kanë shtyrë në mënyrë të drejtpërdrejtë për ndarjen e Kosovës.

Zyrtarë të lartë amerikanë janë tërësisht kundër asaj që ata e konsiderojnë si fushatë të organizuar dhe të durimshme të presidentit Tadiç për ndarjen e Kosovës, e cila, po të ketë sukses, sipas tyre, do të çonte në dështimin e një dhjetëvjeçari të politikës së jashtme amerikane.

Ambasada amerikane në Prishtinë njoftohet se më herët gjatë këtij viti e ka paralajmëruar Uashingtonin se intrasigjenca serbe dhe përpjekjet e përditshme të Beogradit për të forcuar kontrollin në pjesën veriore të Kosovës, rrezikojnë që të rindezin konfliktin etnik.

“Dështimi për të vepruar shpejt do të thotë humbje e veriut të Kosovës dhe do të çojë në hapjen e Kutisë së Pandorës së konfliktit etnik që definoi vitet 90-të,” ka shkruar atëherë ambasadori amerikan Christopher dell.

“Ka ardhur koha t’i jepet fund viteve me lëkundje për ta ndryshuar dinamikën e ndarjes mes veriut dhe pjesës tjetër të Kosovës…Situata aktuale është e pajustifikueshme dhe po përkeqësohet”.

Dokumentat, sipas gazetës Guardian që po boton telegramet diplomatike nga Wikileaks, tregojnë se zyrtarë të lartë të Beogradit i kanë paralajmëruar amerikanët dhe evropianët se çdo përpjekje për të detyruar integrimin e veriut të Kosovës do të kërkonte ndërhyrjen e forcave të NATO-s dhe do të destabilizonte rajonin.

“Këta njerëz nuk kanë jetuar me shqiptarët, nuk e kanë ndjerë kurrë veten pjesë të Kosovës dhe nuk do ta pranojnë sundimin e Prishtinës,” njoftohet se i ka thënë ambasadores amerikane në Beograd, Mary Warlick në muajin shkurt, Jovan Ratkovic.

“Beogradi nuk po përpiqet që ta ndryshojë realitetin në terren për shqiptarët e Kosovës, por ndryshimi i realitetit për serbët e Kosovës po ashtu do të ishte destabilizues”.

Sipas dokumentave, Ratkoviç, një muja më herët i kishte paraqitur Robert Cooper, diplomatit britanik dhe këshilltarit politik të shefes së BE për politikë të Jashtme, Catherine Ashton, një skenar ekuivalent me ndarjen.

“Ratkoviç më saktësisht i tha Cooper se ndërsa Beogradi duhej që ta pranonte se nuk do ta qeveriste më kurrë Kosovën, Kosova duhet ta kuptonte se efektivisht, asnjëherë nuk do të ishte në gjendje që ta shtrinte qeverisjen e saj në veri të lumit Ibër,” shkruhet në një telegram tjetër.

Telegramet demonstrojnë dhe shqetësimin e diplomatëve amerikanë për politikën e ndjekur në lidhje me Kosovën nga presidenti Tadiç.

“Edhe pse qeveria pro-perëndimore e Tadiç-it është një përmirësim nga ajo e pararendësit të tij (Koshtunicës) në shumë aspekte, parametrat e përgjithshëm të politikës serbe ndaj kosovës mbeten të pandryshuar,” kjo është këshilla që ambasada amerikane në Prishtinë i ka dhënë zëvendëspresidnetit amerikan Joe Biden në prag të një vizite në Kosovë vitin e kaluar.

Këtë vit, amerikanët njoftuan se politika e Tadiç-it për veriun e Kosovës, ishte bërë “gjithmonë e më agresive”.

“Konflikti i ngrirë në veri të Kosovës mbetet kërcënimi më i madh për sigurinë e Kosovës në afat të shkurtër e të gjatë”.

Rajoni ishte “bazë për strukturat paralele të jashtëligjshme dhe një rajon ku dominojnë kontrabanda dhe krimi i organizuar. Institucionet e Kosovës kanë ushtruar shumë pak kontroll këtu që nga viti 1999. Rezultati është një zonë ku mbledhja e taksave në doganë bëhet në bazë të ‘sistemit të nderit’, gjykatat nuk funksionojnë, policët ndërkombëtarë kanë frikë që të vënë rregullin dhe organet lokale janë ato të zgjedhura nga Serbia”.

Telegrami thotë se kjo përbën “kërcënimin shumë real të ndarjes së Kosovës, kthimin pas të 10 vjetëve të politikës së jashtme amerikane.”

“Mund të presim konfrontime të rregullta etnike- me pësimet përkatëse edhe në mesin e paqëruajtësëve ndërkombëtarë”.

Dokumentat tregojnë se zyrtarët amerikanë në Prishtinë dhe Beograd vazhdimisht e vënë në pikëpyetje vendosmërinë evropiane për të ruajtur integritetin territorial të Kosovës dhe për t’i rezistuar presionit të Serbisë.

Ish-ambasadorja amerikane në Prishtinë, Tina Kaidanow, vitin e kaluar shkruan se evropianët “duket se kanë braktisur çdo përpjekje reale për të kërkuar koncensione. Ne mund të ndjejmë një shkallë të fuqishme të ‘lodhjes nga Kosova’ mes homologëve tanë evropianë, e cila, po ta bashkosh me ndjesinë e prekshme këtu në rajon se Evropa ka hequr dorë nga zgjerimi i mëtejshëm, mund të provojë të jetë një kombinim i keq”.

Zonja Kaidanow sipas dokumentave ka shprehur frikën se disa evropianë mund të heqin dorë nga angazhimet që kanë bërë dhe me kalimin e kohës, të mbështesin një rezultat të ngjashëm me ndarjen.

Burimi: Zeri i Amerikes

Posted in BotaComments Off on Diplomatët e SHBA paralajmërojnë për Kosovën (Wikileaks)

Tony Blair viziton Kosovën


Prishtina po përgatitet për ta pritur në vizitë ish kryeministrin britanik, Tony Blair, i cili vlerësohet lartë për rolin e tij gjatë fushatës ajrore të NATO-s, mbi objektivat serbe që i dha fund luftës në Kosovë.

Zoti Blair, që konsiderohet si një prej miqve më të mëdhenj të Kosovës, mbërrin të enjten për vizitë dyditëshe dhe do të ketë një varg aktivitetesh.

Ai do të takojë udhëheqësit kosovarë dhe do të mbajë një fjalim në seancën solemne të parlamentit që do të mbahet për nder të tij.

Presidenti Fatmir Sejdiu do t’i ndajë zoti Blair medaljen e artë të lirisë, e cila i ishte thuhet se i ishte akorduar atij për të gjallë të ish presidentit Ibrahim Rugova.

Universiteti i Prishtinës ndërkaq do ta nderojë atë me çmimin “Doctor Honoris Causa”, ndërsa ditën e dytë të vizitës, ai do ta kalojë në Prizren dhe në Pejë.

Vizita e ish kryeministrit britanik, Tony Blair është organizuar nga qeveria e Kosovës, e cila thotë se po bën përgatitjet e fundit për ta pritur atë në mënyrë madhështore, kjo në shenjë mirënjohje për angazhimin e tij në fund të viteve 90-të për ndaljen e dhunës që po ushtronte Serbia ndaj shqiptarëve të Kosovës.

Kjo do të jetë vizita e tij e dytë në Prishtinë që nga përfundimi i luftës më 1999.

Në fund të mandatit të tij si kryeministër i Britanisë, Tony Blair kishte thënë se besonte që Kosova ishte ndër sukseset më të mëdha të karrierës së tij dhe se mendonte që kishte bërë atë që ishte më se e drejtë.
 
Burimi:BBC

Posted in BotaComments Off on Tony Blair viziton Kosovën

Udhëheqësi i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti u dënua me nëntë muaj burg


Udhëheqësi i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti, është dënuar me nëntë muaj heqje lirie nga Gjykata e Qarkut në Prishtinë. Por ai u la menjëherë i lirë sepse kishte qëndruar më parë në 11 muaj paraburgim.

Nga tre pika të aktakuzës, para disa muajsh atij i ishte hequr një, ndërkaq të hënën Kurtit i është hequr edhe pika tjetër, ajo për “tentativë për të shkaktuar rrezik të përgjithshëm”, për t’i mbetur vetëm aktakuza për “pengimin e personave në kryerjen e detyrave të tyre zyrtare”.

Albin Kurti u dërgua dje në sallën e gjykimit i përcjellë nga forca të mëdha policore. Kurti u arrestua dy ditë më parë në selinë e Lëvizjes së tij vetëm pak çaste pasi publikoi vendimin për pjesëmarrjen e “Vetëvendosjes” në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Në fjalën e tij në seancën e djeshme Albin Kurti përsëriti edhe njëherë se nuk e njeh Gjykatën e drejtuar nga Misioni i Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit.

Burimi: DW

Posted in BotaComments Off on Udhëheqësi i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti u dënua me nëntë muaj burg

Këshilli i Sigurimit i OKB-së për dialogun Prishtinë-Beograd


Anëtarët e Këshillit të Sigurimit në seancën e rregullt për Kosovën, kanë nxitur palën kosovare dhe atë serbe për zhvillimin e dialogut Prishtinë-Beograd, megjithëse kanë pasur mospajtime për çështjet që palët duhen diskutuar.

Përfaqësuesja amerikane në OKB, Brooke Anderson ka theksuar se statusi dhe kufijtë e Kosovës janë të caktuar dhe se pavarësia është proces i pakthyeshëm.

Ambasadori rus, Vitaly Churkin ndërkaq ka përsëritur kundërshtimin e Moskës ndaj pavarësisë, ndërsa ka kërkuar respektimin e rezolutës 1244 si bazë juridike për funksionimin e Kosovës.

Diskutimet e anëtarëve të Këshillit të Sigurimit për gjendjen në Kosovë kanë pasuar raportimet e ministrave të jashtëm të Kosovës dhe të Serbisë si dhe shefit të UNMIK-ut, Lamberto Zannier.

Shefi i diplomacisë kosovare, Skënder Hyseni në fjalimin e tij i ka bërë thirrje Serbisë që t’i bashkohet përpjekjeve të vendeve tjera në Ballkanin Perëndimor për të krijuar një ambient mirëkuptimi dhe bashkëpunimi në rajon dhe për të normalizuar marrëdhëniet me Kosovën.

“Qeveria ime është e gatshme të angazhohet në bisedime me Serbinë për çështje të shumta të interesit të përbashkët si dy shtete të pavarura dhe sovrane”, tha zoti Hyseni.

Sipas tij, dialogu do të ndihmonte zbutjen e tensioneve dhe normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Ndërsa homologu i tij serb, Vuk Jeremiq ka thënë se Beogradi është i interesuar që të gjendet një zgjidhje për Kosovën që nuk do ta kënaqte vetëm njërën palë.

“Kur Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do të japë opinionin e saj mbi ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovën dhe do t’i raportojë Asamblesë së Përgjitshme të OKB-së, do të krijohet një mundësi strategjike për arritjen e një kompromisi midis serbëve dhe shqiptarëve”, është shprehur zoti Jeremiq.

Përfaqësuesi i OKB-së në Kosovë, Lamberto Zannier e ka cilësuar situatën në Kosovë të qëndrueshme, por të brishtë. Sipas tij, vështirësitë ekonomike dhe mospajtimi i komuniteteve paraqesin rrezik për trazira sociale.

Kreu i UNMIK-ut tha se ishte i gatshëm të ndihmonte në zgjidhjen e çështjeve praktike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe shfaqi shpresën për hapjen e më shumë kanaleve të dialogut mes palëve.

Posted in BotaComments Off on Këshilli i Sigurimit i OKB-së për dialogun Prishtinë-Beograd

Presidenca e BE-së me porosi për politikën shqiptare


Kryesuesja e radhës e BE-së, Spanja, u ka bërë thirrje udhëheqësve politikë në Shqipëri që të kapërcejnë gjendjen aktuale dhe të shkojnë drejt një qëndrueshmërie politike dhe një marrëveshjeje politike.

Një zëdhënëse e presidencës së spanjolle, Cristina Gallach, i tha BBC-së se Shqipëria nuk mund të ecë përpara drejt integrimeve evropiane në një gjendje të paqëndrueshme politike.

Duke folur në Bruksel ndërsa ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ilir Meta, po zhvillon takime me zyrtarë të lartë të BE-së, ajo tha se BE-ja i dërgon porosi të qarta qeverisë dhe opozitës në Shqipëri që ta kuptojnë rëndësinë e momentit dhe të çështjeve që lidhen me përparimin e vendit drejt BE-së.

Duke folur për takimin e Sarajevës, zonja Gallach, tha se pjesëmarrja e të gjitha vendeve të rajonit të Ballkanit është e një rëndësie të posaçme dhe e domosdoshme.

Sipas saj, vetë ministri i jashtëm spanjoll, Angel Moratinos, ka shfaqur bindjen e tij se takimi në Sarajevë do të rezultojë me porosi pozitive për të gjitha vendet e Ballkanit në marrëdhëniet me BE-në.

Arbër Vllahiu i BBC-së zhvilloi një bisedë me zonjën Gallach dhe fillimisht e pyeti se cila ishte porosia e BE-së për udhëheqësit politikë në Shqipëri, pas 11 ditë të grevave atje.

Cristina Gallach: Ashtu siç e kemi thënë, të gjitha vendet e BE-së, presidenca e radhës dhe të gjithë ata që janë të përfshirë në situatën e Shqipërisë ajo që na duhet është të lëvizim nga situata aktuale drejt një qëndrueshmërie politike dhe një marrëveshjeje politike. Dhe ajo që po ndodh është saktësisht e kundërta e kësaj.

Nga ne do të ketë një porosi e qartë që të lëvizet drejt një situate kur qeveria dhe opozita do të kuptojnë rëndësinë e momentit në të cilin jetojnë, të rëndësisë vendimtare të çështjeve që vendosen në tryezë që lidhen me përparimin e Shqipërisë drejt BE-së. Prandaj ta rimendojnë sërish dhe të garantojnë që aktorët politikë të mbajnë qëndrime konstruktive.

BBC: Por a do të ketë një ndikim kjo krizë aktuale politike në Shqipëri në rrugën e saj drejt integrimit evropian?

Cristina Gallach: Ajo që është e qartë është se nuk mund të ketë një ndikim pozitiv. Sepse nuk është e mundur të ecet përpara me gjendjen aktuale jo të qëndrueshme.

BBC: Çfarë mund të bëjë BE-ja që të ndihmojë këtë vend për të tejkaluar dallimet?

Cristina Gallach: Mendoj se kjo është një çështje që duhet t’i adresohet pikë së pari udhëheqësve në Shqipëri. Sepse ata e dijnë vullnetin e BE-së për të ecur përpara me Shqipërinë, por ne nuk mund të bëjmë asgjë deri sa nuk ka një situatë të qartë dhe më të qëndrueshme.

BBC: Zonja Gallach deri ku kanë arritur përgatitjet për takimin e Sarajevës që pritet të mbahet në qershor?

Cristina Gallach
: Atë që ne po bëjmë tani është puna me të gjitha vendet në rajon, me qëllim që konferenca të vazhdojë përgatitjet. Siç e ka thënë edhe ministri Moratinos, të hënën, ai është shumë i sigurt se do të jetë një takim shumë i mirë, dhe që do të rezultojë me porosi pozitive për vendet e rajonit në marrëdhëniet me BE-në.

BBC: Me sa e kuptoj ka një pajtueshmëri edhe të Prishtinës por edhe Beogradit për të marrë pjesë në takimin e Sarajevës?

Cristina Gallach: Ne gjithnjë e kemi thënë se pjesëmarrja e të gjitha vendeve të rajonit dhe të përfaqësuesve do të mund të ishte shumë e rëndësishme dhe e domosdoshme. Një punë e madhe është bërë që të gjithë të jenë në tavolinë në Sarajevë me 2 qershor.

BBC: Por cila është formula e këtij takimi. Zyrtar apo jo zyrtar?

Cristina Gallach: Ajo që ka rëndësi është që takimi të rezultojë me një porosi të qartë për të gjitha vendet e rajonit, për qytetarët e rajonit, për rëndësinë e vazhdimit të zhvillimit të të gjitha përpjekjeve për t’u përafruar me BE-në. Në të njëjtën kohë për udhëheqësit dhe institucionet e BE-së që të përcaktojnë proceset që po zhvillohen. Ndoshta për ta cilësuar takimin si të tillë ka më pak rëndësi se sa substanca. Në çfarëdo rasti takimi me të gjitha vendet e rajonit, si një prej rajoneve kyçe të BE-së, është gjithnjë e rëndësishme dhe ne presim që konferenca në Sarajevë do të vlerësohet nga rezultati i saj. Përgatitjet po vazhdojnë dhe kemi ende kohë deri në fillimin e saj. Prandaj kjo është mënyra se si janë bërë gjërat.

BBC: Pra ju e përjashtoni mundësinë që njëra palë të mos jetë atje?

Cristina Gallach: Atë që gjithnjë e kemi thënë është se të gjithë partnerët në rajonin e Ballkanit janë të ndërlidhura me BE-në. Të gjitha ato kanë marrëdhënie në nivele të ndryshme që është në përputhje me një numër situatash. Ka vende që tashmë po negociojnë që të bëhen anëtare të BE-së, të tjerat që ende nuk i kanë filluar negociatat si dhe disa të tjera që po përgatiten për këtë gjë. Pra të gjitha ato janë në rrugë e sipër prandaj është edhe mirë që të ulen së bashku në të njëjtën kohë. Ne e kemi bërë këtë në raste të tjera prandaj mendojmë se është një moment i mirë.

BBC: Çka mendoni se do të arrini në këtë takim, marrë parasysh se Spanja e përfundon mandatin e saj të kryesimit me BE-në nga fundi i Qershorit?

Cristina Gallach: Saktësisht. Presidenca e radhës e BE-së përfundon çdo gjashtë muaj. Por ju e dini se marrëdhëniet me vendet e rajonit nuk varen nga një vend i posaçëm. Ato janë politikat më solide të BE-së si tërësi. Njëra presidencë jep një impuls të caktuar, tjetra jep një tjetër lloj impulsi. Por vendosja e rajonit të Ballkanit si një prej përparësive kyçe, nëse jo një prej fqinjëve më të rëndësishëm për BE-në, për shkak të perspektivës evropiane, nuk ndryshon nga njëra tek tjetra presidencë. Gjatë këtyre gjashtë muajve, Spanja ka punuar së bashku me ekipin e zonjës Ashton, ka patur një numër aktivitetesh dhe është një kohë e mirë për të ecur përpara ashtu siç do të bëjnë presidencat e tjera më vonë.

Burimi: BBC

    

Posted in Bota, ShqiperiaComments Off on Presidenca e BE-së me porosi për politikën shqiptare

Advert

Archives