Tag Archive | "boterori 2010"

Uruguai, skuadra e parë që doli në cerekfinale të Botërorit 2010


Sot (26) filluan ndeshtet e para te 16-teshes ne Boterorin 2010 Afrika e Jugut.

Ndeshja e pare Uruguai – Korea e Jugut perfundoi 2 – 1

Uruguai eshte e para skuader qe kalon ne cerekfinale per te pritur se me ke do te ndeshet rezultatin e ndeshjes sonte ne darke ne oren 20:30 midis Shba – Gana.

Posted in SportComments Off on Uruguai, skuadra e parë që doli në cerekfinale të Botërorit 2010

Gjermania humb ndeshjen me Serbinë


Rezultatet e ndeshjeve te dites se tete, dt 18

Gjermania – Serbia    0 – 1
Slovenia – Shba        2 – 2
Anglia – Algjeria        0 – 0

Ne diten e nente, dt 19 do te luajne:

Hollande – Japoni          ora 13:30
Gana – Australia            ora 16:00
Kamerun – Danimarke    ora 20:30

Piket e shteteve sipas grupeve jane:

Ne Grupin A

Uruguaji                4 Pike
Meksika                4 Pike
Afrika e Jugut        1 Pike
Franca                  1 Pike

Grupi B

Argjentina             6 Pike
Korea e Jugut        3 Pike
Greqia                  3 Pike
Nigeria                  0 Pike

Grupi C

Slovenia          4 Pike
Shba              2 Pike
Anglia             2 Pike
Algjeria           1 Pike

Grupi D

Gana             3 Pike
Gjermania      3 Pike
Serbia           3 Pike
Australia        0 Pike

Grupi E

Hollanda       3 Pike
Japonia        3 Pike
Kameruni      0 Pike
Danimarka    0 Pike

Grupi F

Italia                1 Pike
Paraguai          1 Pike
Zelanda e Re   1 Pike   
Slovakia          1 Pike   

Grupi G

Brazili                    3 Pike
Bregu i Fildishtë     1 Pike
Portugalia              1 Pike
Korea e Veriut        0 Pike

Grupi H

Kili                  3 Pike
Zvicra              3 Pike
Honduras         0 Pike
Spanja             0 Pike

Posted in SportComments Off on Gjermania humb ndeshjen me Serbinë

Disa statistika të Botërorit “Afrika e Jugut 2010″


Evenimente të tilla si Kampionati Botëror i futbollit zhvillohen çdo katër vjet dhe i gjithë planeti është i përqendruar për të parë se çfarë do të ndodhë gjithë këtij muaji dhe sigurisht që tifozët do të mbështesin skuadrat e tyre të preferuara. Por cilat janë disa nga numrat më pikantë dhe statistikat për Kupën e Botës “Afrika e Jugut 2010”.
    

0 pikë dhe 0 gola shënoi Greqia në debutimin e saj për herë të parë në një Botëror në USA ’94. Ky është bilanci më i keq i të gjitha skuadrave, të cilat marrin pjesë në “Afrika e Jugut 2010”. Sllovakia është skuadra e vetme, që merr pjesë për herë të parë në një Botëror.
    

Një herë të vetme ishte kombëtarja gjermane me moshën më të re se kjo aktuale. Skuadra e udhëhequr nga kapiteni Filip Lahm ka një mesatare prej 24,96 vjeç. Vetëm në pjesëmarrjen e parë të Gjermanisë në Botërorin e Italisë 1934 kjo kombëtare ishte me moshën mesatare 24,16 vjeç.
    

4 skuadra të ndryshme kombëtare (Kuvajtin, 1982, Emiratet e Bashkuara Arabe, 1990, Brazilin 1994 dhe 2006, Arabinë Saudite 1998) ka drejtuar deri tani Karlos Alberto Parreira në një Botëror. Me Afrikën e Jugut ai shënon skuadrën e pestë në një Kupë Bote, duke arritur rekordin e Bora Milutinoviç, i cili po ashtu ka drejtuar 5 skuadra të ndryshme. Parreira vendos gjithashtu edhe rekordin me 6 pjesëmarrje si trajner në një Botëror.
    

5 herë e ka fituar Brazili Botërorin (1958, 1962, 1970, 1994, 2002). 6 herë e kanë fituar Botërorin vendet organizatore (Uruguai 1930, Italia 1934, Anglia 1966, Gjermania 1974, Argjentina 1978, Franca 1998). Deri tani të gjithë mikpritësit e kanë kaluar raundi e parë të Botërorit.
    

7 skuadra kanë vënë kurorën e kampionit të Botës: Brazili, Italia, Gjermania, Argjentina, Uruguai, Anglia dhe Franca. Të gjitha marrin pjesë në Afrikën e Jugut.
    

9 qytete në Afrikën e Jugut mirëpresin Botërorin. Me gjithë Johanesburgun, që do të përdorë dy stadiume, numri shkon në 10 stadiume
    

10 gola ka shënuar sulmuesi i Gjermanisë, Miroslav Klose, në Botërorët 2002 dhe 2006. Këtë herë, në Afrikën e Jugut, ai mund të thyejë rekordin e brazilianit Ronaldo me 15 gola të shënuar në Botërorë.
    

12 gola kanë shënuar Moumouni Dagano i Burkina Fasos dhe Osea Vakatalesau për Fixhi në eliminatoret e Botërorit. Prandaj ata ndajnë kurorën e golashënuesit të eliminatoreve. Por të dyja skuadrat e tyre nuk janë kualifikuar në këtë Botëror.
    

13 herë ka shënuar francezi Fonten në Botërorin e Suedisë 1958. Golashënuesi më i mirë i botërorëve, Ronaldo, ka realizuar 15 golat e tij në katër turne (1994, 1998, 2002, 2006).
    

18 Kombëtare kanë mundësinë të luajnë Botërorin e 18 të tyre. Vetëm Brazili ka marrë pjesë në të gjithë Botërorët, në të 19.
     

25 ndeshje ka luajtur rekordmeni i kombëtares gjermane në Botërorë, Lotar Mateus në pesë Kupa Bote 1982, 1986, 1990, 1994 dhe 1998, si asnjë futbollist tjetër.
    

28 gjyqtarë nga 28 shtete do drejtojnë 64 takimet. 31 ditë do të zgjasë Botërori, nga ndeshja e hapjes në Johanesburg më 11 qershor deri në finale, e cila do të zhvillohet po në Johanesburg më 11 korrik 2010.
    

32 skuadra marrin pjesë në Botërorin “Afrika e Jugut 2010”. 42 vjeç e 39 ditë ishte sulmuesi kamerunas, Roxher Milla, në ndeshjen ndaj Rusisë në Botërori USA ’94. Prandaj Milla është futbollisti më i vjetër, që ka luajtur në një Botëror.
    

61 futbollistë të huaj, që luajnë në Gjermani, janë grumbulluar në të 32 skuadrat pjesëmarrëse. Vetëm Anglia qëndron përpara me 96 legjionarë.
    

64 ndeshje do të zhvillohen në Botëror. 90 dhoma ka prenotuar Gjermania në rezidencën e saj, në “Hotel Velmoré Grande” mes Johanesburgut dhe Pretorias, për kohën e qëndrimit të saj.
    

96 ndeshje me kombëtaren ka luajtur deri tani Miroslav Klose, më shumë se cilido lojtar tjetër aktual i Gjermanisë.
    

171 gola u shënuan në Botërorin Franca ’98, më shumë se në çdo Kupë tjetër Bote. Një mesatare më e lartë golash u shënua në Botërorin Zvicra 1954. Në vetëm 26 takime shikuesit panë në total 140 gola, pra një mesatare 5,38 gola për ndeshje.
    

200 kombëtare nga 6 kontinente morën pjesë në eliminatoret e Botërorit 2010, përfshi këtu edhe ekzotikët Samoa Amerikane, Makao dhe Montserrati. Kampionia e Europës, Spanja, i fitoi të 10 ndeshjet eliminatore.
    

736 lojtarë, nga 23 për Kombëtare, lejohet të grumbullohen nga të gjithë trajnerët për Botërorin.
    

738 euro kushton bileta më e shtrenjtë e Botërorit.
    

18.000 vullnetarë do të kujdesen në Botëror për turistët, skuadrat dhe gazetarët. Konkurruan 67.999 vullnetarë nga 170 shtete.
    

250.000 euro do të marrin lojtarët e Gjermanisë nëse shpallen kampionë bote. Për krahasim: në 1954 morën Fritz Valter & Co. 2500 marka, një televizor, një çantë lëkure dhe një motoçikletë.
    

300.000 vizitorë nga e gjithë bota pritet të shkojnë në Afrikën e Jugut për Botërorin. 3.000.000 bileta janë në shitje për 64 ndeshjet e Botërorit.
    

20.500.000 euro premi jep FIFA për fituesin e Botërorit. 407.000.000 euro është buxheti i gjithë Botërorit. 26.290.000.000 shikues ndoqën Botërorin 2006 në televizor. Për turneun në Afrikën e Jugut pritet që numri i shikuesve të rritet.

Burimi: TRT

Posted in SportComments Off on Disa statistika të Botërorit “Afrika e Jugut 2010″

Spanja humb me Zvicrën 0 – 1


Rezultatet e ndeshjeve te dites se gjashte, dt 16

Honduras – Kili                0 – 1
Spanja – Zvicra                0 – 1           
Afrika e Jugut – Uruguai   0 – 3          

Ne diten e shtate, dt 17 do te luajne:

Argjentina – Korea e Jugut    ora 13:30
Greqia – Nigeria                   ora 16:00
Franca – Meksika                ora 20:30               

Piket e shteteve sipas grupeve jane:

Ne Grupin A

Afrika e Jugut        1 Pike
Meksika                1 Pike
Uruguaji                4 Pike
Franca                  1 Pike

Grupi B

Korea e Jugut        3 Pike
Argjentina             3 Pike
Nigeria                  0 Pike
Greqia                  0 Pike

Grupi C

Slovenia          3 Pike
Shba              1 Pike
Anglia             1 Pike
Algjeria           0 Pike

Grupi D

Gana             3 Pike
Gjermania      3 Pike
Australia        0 Pike
Serbia           0 Pike

Grupi E

Hollanda       3 Pike
Japonia        3 Pike
Kameruni     0 Pike
Danimarka    0 Pike

Grupi F

Italia                1 Pike
Paraguai          1 Pike
Zelanda e Re   1 Pike   
Slovakia          1 Pike   

Grupi G

Bregu i Fildishtë     1 Pike
Portugalia              1 Pike
Korea e Veriut        0 Pike
Brazili                   3 Pike

Grupi H

Kili                  3 Pike
Zvicra              3 Pike
Honduras         0 Pike
Spanja             0 Pike

Posted in Bota, SportComments Off on Spanja humb me Zvicrën 0 – 1

Brazili fiton 2 – 1 me Korenë e Veriut


Rezultatet e ndeshjeve te dites se peste, dt 15

Zelanda e Re – Slovakia            1 – 1     
Bregu i Fildishtë  – Portugalia   0 – 0  
Brazili – Korea e Veriut              2 – 1           

Ne diten e gjashte, dt 16 do te luajne:

Honduras – Kili                   ora 13:30
Spanja – Zvicra                  ora 16:00
Afrika e Jugut – Uruguai   ora 20:30

Piket e shteteve sipas grupeve jane:

Ne Grupin A

Afrika e Jugut        1 Pike
Meksika                1 Pike
Uruguaji                1 Pike
Franca                  1 Pike

Grupi B

Korea e Jugut        3 Pike
Argjentina             3 Pike
Nigeria                  0 Pike
Greqia                  0 Pike

Grupi C

Slovenia          3 Pike
Shba              1 Pike
Anglia             1 Pike
Algjeria           0 Pike

Grupi D

Gana              3 Pike
Gjermania      3 Pike
Australia        0 Pike
Serbia            0 Pike

Grupi E

Hollanda        3 Pike
Japonia         3 Pike
Kameruni      0 Pike
Danimarka    0 Pike

Grupi F

Italia                  1 Pike
Paraguai          1 Pike
Zelanda e Re   1 Pike   
Slovakia            1 Pike   

Grupi G

Bregu i Fildishtë    1 Pike
Portugalia               1 Pike
Korea e Veriut        0 Pike
Brazili                      3 Pike

Posted in Bota, SportComments Off on Brazili fiton 2 – 1 me Korenë e Veriut

Botërori 2010: Italia nuk arriti të marrë 3 pikëshin, 1-1 me Paraguajin


Rezultatet e ndeshjeve te dites se katert, dt 14

Hollanda – Danimarka    2 – 0
Japonia – Kameruni       1 – 0
Italia – Paraguai            1 – 1

Ne diten e peste, dt 15 do te luajne:

Zelanda e Re – Slovakia          13:30
Bregu i Fildishtë  – Portugali   16:00
Brazili – Korea e Veriut            20:30

Ne Grupin A

Afrika e Jugut        1 Pike
Meksika                1 Pike
Uruguaji                1 Pike
Franca                  1 Pike

Grupi B

Korea e Jugut        3 Pike
Argjentina             3 Pike
Nigeria                  0 Pike
Greqia                  0 Pike

Grupi C

Slovenia          3 Pike
Shba              1 Pike
Anglia             1 Pike
Algjeria           0 Pike

Grupi D

Gana             3 Pike
Gjermania      3 Pike
Australia        0 Pike
Serbia           0 Pike

Grupi E

Hollanda       3 Pike
Japonia        3 Pike
Kameruni     0 Pike
Danimarka    0 Pike

Grupi F

Italia                1 Pike
Paraguai          1 Pike
Zelanda e Re   0 Pike    (0 Ndeshje)
Slovakia          0 Pike    (0 Ndeshje)

Posted in Bota, SportComments Off on Botërori 2010: Italia nuk arriti të marrë 3 pikëshin, 1-1 me Paraguajin

Botërori 2010, Gjermania fiton 4-0 kundër Australisë


Rezultatet e ndeshjeve te dites se trete

Algjeria – Slovenia         0 – 1
Serbia – Gana               0 – 1
Gjermania – Australia    4 – 0

Ne diten e katert do te luajne:

Hollanda – Danimarka ora 13:30
Japonia – Kameruni   ora  16:00
Italia – Paraguai          ora 20:30

Ne Grupin A

Afrika e Jugut        1 Pike
Meksika                1 Pike
Uruguaji                1 Pike
Franca                  1 Pike

Grupi B

Korea e Jugut        3 Pike
Argjentina             3 Pike
Nigeria                  0 Pike
Greqia                  0 Pike

Grupi C

Slovenia          3 Pike
Shba              1 Pike
Anglia             1 Pike
Algjeria           0 Pike

Grupi D

Gana             3 Pike
Gjermania      3 Pike
Australia        0 Pike
Serbia           0 Pike

Posted in Bota, SportComments Off on Botërori 2010, Gjermania fiton 4-0 kundër Australisë

Botërori 2010 në ditën e dytë


Ndeshjet e dites se dyte te Boterorit 2010 perfunduan:

Korea e Jugut me Greqine 2 – 0
Argjentina me Nigerine 1 – 0
Anglia me Shba 1 – 1

Perfundoi takimi i pare per skuadrat e Grupit A dhe B, renditja:

Ne Grupin A

Afrika e Jugut    1 Pike
Meksika            1 Pike
Uruguaji            1 Pike
Franca              1 Pike

Grupi B

Korea e Jugut    3 Pike
Argjentina          3 Pike
Nigeria              0 Pike
Greqia               0 Pike

Per Grupin C
Ne diten e trete do te ndeshen Neser:

Slovenia – Algjeria ora 13:30

Dhe Grupin D
Serbia – Gana ora 16:00
Gjermania – Australia 20:30

Posted in Bota, SportComments Off on Botërori 2010 në ditën e dytë


Advert

Archives