Featured Stories
Nderroi jete Drita Pelingu, Artiste e Merituar. Gazetaria shqiptare humbi Marash Hajatin Shuhet, skenografi e piktori i njohur Hysen Devolli Bota humbi Damiano Damianin Nderron jete Roland Trebicka, aktori i njohur i komedise
 
Nderroi jete Drita Pelingu, Artiste e Merituar.

Nderroi jete Drita Pelingu, Artiste e Merituar.

Është ndarë nga jeta sot 2 tetor në Tiranë, në banesën e saj, në moshën 87-vjeçare, një nga ikonat e teatrit shqiptar, Drita Pelingu “Artiste e Merituar”. Prej gati një viti, aktorja Drita Pelingu, ka qenë e shtruar në spital, pasi u aksidentua.   Në plejadën e aktorëve që themeluan Teatrin Kombëtar, Drita Pelinku është […]

Nderroi jete Drita Pelingu, Artiste e Merituar.

Ndahet nga jeta aktori Minella Borova

Minella Borova ndërroi jetë në Buenos Ajres, Argjentinë, ku edhe jetonte prej disa vitesh. Minella Borova lindi në vitin më 22 shkurt 1947 në Korçë. Kreu studimet e larta për aktor në Institutin e Lartë të Arteve në vitin 1969. Punoi ne teatrin “A.Z Cajupi” të Korçës deri në vitin 1979, më pas si pedagog i […]

Gazetaria shqiptare humbi Marash Hajatin

Gazetaria shqiptare humbi Marash Hajatin

Është ndarë nga jeta në moshën 79-vjeçare gazetari i njohur Marash Hajati. Marashi lindi në vitin 1934 në qytetin e Shkodrës. Shkollën e mesme e kreu më 1952-shin në qytetin e lindjes. Nga viti 1952 e deri në vitin 1957, ndoqi studimet e larta në Universitetin e Petërburgut, në Fakultetin e Filologjisë, dega Gazetari. Punoi […]

Gazetaria shqiptare humbi Marash Hajatin
Shuhet, skenografi e piktori i njohur Hysen Devolli

Shuhet, skenografi e piktori i njohur Hysen Devolli

Është ndarë nga jeta “Piktori i merituar”, themeluesi i skenografisë shqiptare, Hysen Devolli. Ai lindi në Tiranë, më 11 gusht 1924, studioi në Bukuresht, në Akademinë e Arteve të Bukura “Nikolae Grigoresku” të Rumanisë, ku u diplomohet për Pikturë. Në vitin 1952, emërohet drejtor i Galerisë Kombëtare të Arteve dhe, më pas, drejton sektorin e […]

Shuhet, skenografi e piktori i njohur Hysen Devolli

SOROS sondazh parazgjedhor ne Shqiperi

Fondacioni Shoqëria e Hapur për Shqipërinë prezantoi Sondazhin Social Evropian, i kryer për herë të parë në Shqipëri per gjendjen parazgjedhore.. Rezultatet e ketij sondazhi me karakter politik jane: 47.8%  nuk jane me asnje parti 22.7 %  ndihen me afër me PD, 19,6 %  ndihen me afër me PS, 1.4 %  ndihen me afër me […]

shqiptaret, 37 perqind e familjeve me pak se 10.000 leke ne muaj

Një sondazh i publikuar sot në Tiranë, pjesë e Vrojtimit Social Europian zbuloi një situatë tragjike sa i përket të ardhurave të familjeve shqiptare, të ardhura që qenë matur për herë të fundit nga Instituti i Statistikave pesë vjet më parë, pra para fillimit të krizës ekonomike botërore. Sondazhi, cilësia e të cilit konsiderohet shumë […]

Bota humbi Damiano Damianin

Bota humbi Damiano Damianin

Ndahet nga jeta Damiano Damiani, aktor, shkrimtar dhe regjisor ka ndërruar jetë mbrëmjen e së enjtes 7 mars 2013, në shtëpinë e tij në Romë. Damiano Damiani ka lindur ne Pasiano di Pordenone ne Friuli, me 23 korrik 1922. Ka mbaruar studimet per pikture ne Akademine Brera, ne Milano. Me 1947 realizoi dokumentarin “La banda […]

Bota humbi Damiano Damianin
Nderron jete Roland Trebicka, aktori i njohur i komedise

Nderron jete Roland Trebicka, aktori i njohur i komedise

Aktori i mirënjohur Roland Trebicka ka ndërruar jetë sot me 6 mars në moshën 66-vjeçare. Roland Trebicka lindi në Korçë në vitin 1947. Karriera e Roland Trebickës si aktor fillon me rolin e Kostës, në filmin “Debatik”, më 1961.  Në kohën e shërbimit ushtarak shërbeu si aktor në Estraden e Ushtarit. Ai interpretoi me aktore te tjere te cilet me vone […]

Nderron jete Roland Trebicka, aktori i njohur i komedise
Asteroidi 2012 DA14 do te kaloje afer tokes

Asteroidi 2012 DA14 do te kaloje afer tokes

14 February 2013

Agencia e hapsires e SHBA, NASA njoftoi se asteroidi i koduar si 2012 DA14 nuk ka asnje shans qe te godase token, por do te levize ne rrethin e sateliteve te telekomunikimit dhe GPS. Ai do te kaloje me dt 15 shkurt nga Antarktida deri ne Sumatra ne Indonezi ku eshte pika me e afert […]

Read the full story

Posted in Bota, Shkence - TeknologjiComments Off on Asteroidi 2012 DA14 do te kaloje afer tokes

Papa Benedikti XVI jep doreheqjen

Papa Benedikti XVI jep doreheqjen

11 February 2013

Papa Benedikti XVI  dorëhiqet, do të largohet nga Papati në 28 shkurt. Ati i Shenjtë e beri njoftimin vete gjatë një ceremonie për shenjtërimin e martirëve të Otrantos. Papa foli në latinisht e tha se e mori vendimin pas një meditimi të gjatë për shkak të moshës së thyer dhe për të mirën e Kishës.  “I […]

Read the full story

Posted in BotaComments Off on Papa Benedikti XVI jep doreheqjen

Statistika te vjedhjeve ne Tirane

11 February 2013

1346 vjedhje kanë ndodhur në Tiranë gjatë vitit 2012 166 raste të vitit 2012 kanë qenë vjedhje me dhunë dhe armë 1180 raste gjatë vitit 2012 kanë qenë vjedhje banesash, biznesesh, automjetesh, kalimtarësh në rrugë etj. 3 grabitje me armë kanë përfunduar me vrasje. Rasti i arkëtares së bankës Leonora Kaloçi, i tregtarit Petrit Kurti […]

Read the full story

Posted in ShqiperiaComments Off on Statistika te vjedhjeve ne Tirane

Qeveria greke vazhdon “kerkimin e ushtareve te vrare” ne Shqiperi

Qeveria greke vazhdon “kerkimin e ushtareve te vrare” ne Shqiperi

31 January 2013

Lapidari ne foto eshte i ndertuar ne fshatin Hormove te Tepelenes per nder te 217 burrave te vrare nga ushtria greke. Pikerisht ne kete vend, Greqia kerkon te bej kerkime per ushtaret greke dhe te ndertoje varreze. Vec kesaj, Greqia do kerkoje edhe ne qender te qytetit te Korces per varre ushtaresh greke. Qeveria shqiptare […]

Read the full story

Posted in ShqiperiaComments Off on Qeveria greke vazhdon “kerkimin e ushtareve te vrare” ne Shqiperi

Filloi transmetimet televizioni i parë Ultra HD për Evropën

31 January 2013

Eutelsat Communications ka lançuar kanalin e parë Ultra HD në Evropë më datën 8 janar. Ai transmeton përmes satelitit në rezolucion 3,840 x 2,160 (4K) në 50 frames per second. Transmetimet janë në formatin MPEG-4, realizohen me ndihmën e kompresimit të videos nga ofruesi i zgjidhjeve ATEME si dhe transmetohet në 40 Mbps. Kjo sasi […]

Read the full story

Posted in Art - Kulture, Bota, Shkence - TeknologjiComments Off on Filloi transmetimet televizioni i parë Ultra HD për Evropën

Censusi: Shqipëria ka 8% më pak banorë se 10 vjet më parë

17 January 2013

Instat jep të rezultatet përfundimtare të Censusit. Emigracioni dhe rënia e lindshmërisë ka reduktuar në 2.821.977 persona popullsinë në Shqipëri. http://census.al/census2011/GeneralInfo.aspx?lang=sq Shqipëria ka zyrtarisht 2 milionë e 821 mijë e 977 banorë. Kjo është shifra që jep sot INSTAT mbi censusin e zhvilluar në tetor  2011. Sipas shifrave zyrtare të INSTAT-it, rreth 83% e të […]

Read the full story

Posted in Shkence - Teknologji, ShqiperiaComments Off on Censusi: Shqipëria ka 8% më pak banorë se 10 vjet më parë

Liliana Kondakçi del nga burgu e dëbohet nga Italia

Liliana Kondakçi del nga burgu e dëbohet nga Italia

17 January 2013

Këngëtarja Liliana Kondakçi, e arrestuar në Selanik më 3 prill të vitit 2010, ka përfunduar dënimin që i ishte dhënë nga drejtësia italiane për veprën penale të trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike dhe është riatdhesuar. Me titullin ‘La Mina d’Albania è tornata in libertà’, e përditshmja italiane ‘Gazzetta  del Sud’ ka dhënë sot lajmin se […]

Read the full story

Posted in ShqiperiaComments Off on Liliana Kondakçi del nga burgu e dëbohet nga Italia

Shqipëria ka 55 miliarderë

15 January 2013

Një raport i publikuar në muajin dhjetor të vitit të kaluar paraqiti të dhëna interesante, por që çuditërisht u harruan shpejt. Në studimin që doli për të dytin vit radhazi nga “World Ultra Wealth Report 2012–2013”, vendi ynë ka individë super të pasur, më shumë se Maqedonia, Bullgaria dhe Mali i Zi. Organizata e kërkimeve […]

Read the full story

Posted in ShqiperiaComments Off on Shqipëria ka 55 miliarderë

Senati i SHBA: Projekti TAP? Mbështesim Nabucco West

07 January 2013

Shkruar nga Tedi Blushi Shtetet e Bashkuara të Amerikës pozicionohen kundër projektit të gazsjellësit “Trans Adriatic Pipeline” (TAP), të cilësuar si prioritar nga Tirana zyrtare, duke mbështetur projektin tjetër konkurrues Nabucco, që shmang territorin shqiptar. Komiteti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Senatin amerikan, në raportin me temë “Energjia dhe Siguria, nga Kaspiku në Europë”, të përgatitur […]

Read the full story

Posted in Bota, ShqiperiaComments Off on Senati i SHBA: Projekti TAP? Mbështesim Nabucco West

Shoqëria civile: Të anulohet Plani Urbanistik, zhduk trashëgiminë kulturore

07 January 2013

Shoqëria civile ka dalë kundër Planit të Ri Rregullues të Tiranës. Gjatë një tryeze të organizuar ditën e djeshme, përfaqësues të shoqatave në mbrojtje të mjedisit janë shprehur se Plani i Ri Urbanistik ka 3 probleme kryesore; gënjen për numrin e popullsisë; zhduk zonat e gjelbra të kryeqytetit, dhe planifikon të ndërtojë pallate mbi lagjet […]

Read the full story

Posted in ShqiperiaComments Off on Shoqëria civile: Të anulohet Plani Urbanistik, zhduk trashëgiminë kulturore

Advert

Archives