Archive | Sport

Ndahet nga jeta çiklisti Agim Tafili

Çiklisti i madh, ndër më të mëdhenjtë sportistë shqiptarë të të gjitha kohëve, Agim Tafili, ka ndërruar jetë mbrëmë në Greqi  në moshën 52 vjeç, pas një sëmundjeje të gjatë.
Tafili ishte ylli i çiklizmit shqiptar në në fund të viteve 70-të dhe në gjysmën e parë të viteve 80-të, duke u shpallur 6 herë kampion kombëtar, në radhët e Vllaznisë.

Posted in Shqiperia, SportComments Off on Ndahet nga jeta çiklisti Agim Tafili

Brazil 2014: Shqipëria në Grupin E

Brazil 2014:  Shqipëria në Grupin E

Shorti i Boterorit Brazil 2014 u hodh ditën e shtunë (30.07.2011) në Rio de Janeiro.

Shqipëria ndodhet në grupin E dhe do të ketë përballë Norvegjinë, Slloveninë, Zvicrën, Qipron dhe Islandën.

Rezultatet e mëparëshme me këto skudra kanë qenë:

Kemi pasur vetëm dy fitore, ndaj Qipros më 12 gusht të vitit 2009 me rezultatin 6-1 dhe 1-0 ndaj Islandës më 26 maj 1991.

Me Norvegjinë kemi një barazim 2-2 në Oslo dhe një humbje 1-2 në Tiranë.
Me Zvicrën jemi në një barazim 1-1 në Tiranë, më 12 tetor të vitit 2002 dhe humbje 2-3 në fushën e zviceranëve më 11 qershor 2003. Dy humbje janë në prill-maj të vitit 1965, 0-2 në Tiranë dhe 0-1 në Zvicër.
Me Islandën kemi vetëm dy ndeshje, të ndara thuajse baraz: humbje 0-2 në Rejkjavik më 1990 dhe fitorja 1-0 në Tiranë.
Me Slloveninë, kemi bërë 5 ndeshje, pa asnje fitore,  2 barazime e 3 humbje. Disfata e fundit ishte në 9 shkurt të këtij viti, 1-2 në “Qemal Stafa”, kurse kemi barazime në 1999, 0-0 arritur në Shkodër në mars 2007 dhe po 0-0 në Slloveni në tetor po të vitit 2007.
Me Qipron kemi 4 ndeshje. Një barazim 0-0 në Shqipëri në gusht 2000 dhe dy humbje minimale në ishullin mesdhetar: 1-2 e 2-3. Ndeshja e fundit, fitorja 6-1

Posted in Shqiperia, SportComments Off on Brazil 2014: Shqipëria në Grupin E

Gjysmëfinalet e Botërorit për femra

Në Kampionatin Botëror të Futbollit për femra që po zhvillohet në Gjermani, mbrëmë janë kompletuar çiftet e gjysmëfinales. Pas një ndeshje dramatike 2:2 në kohën e rregullt dhe në kohën shtesë, kombëtarja amerikane mundi Brazilin në penallti me rezultat 5:3. Ndërsa pasdite Suedia ka mundur Australinë me rezultat 3:1. Pas eliminimit sensacional të Gjermanisë nga Japonia të shtunën, në gjysmëfinale do të ndeshen: Japonia – Suedia dhe SHBA – Franca.

Burimi: DW

Posted in Bota, SportComments Off on Gjysmëfinalet e Botërorit për femra

FIFA do të vendosë kamera të posaçme në portë në ndeshjet e ardhshme

Federata Botërore e Futbollit FIFA do të diskutojë në tetor për mundësinë e futjes së kamerave ekstra në portë. Këtë e bëri të ditur presidenti i FIFA-s, Joseph S. Blatter në një konferencë shtypi në Singapor. Bordi i FIFA-s, përgjegjës për rregullimin e lojës dhe zhvillimin e mëtejshëm të saj, ka ftuar disa firma të prezantojnë teknologjitë e tyrë në këtë drejtim. Kërkesat për mjete të reja teknike në portë u shtuan pas disa vendimeve të gabuara në Kampinatin Botëror të Futbollit në Afrikën e Jugut. Këtu përmendet ndeshja për finalet e 1/8-ave mes Gjermanisë dhe Anglisë, kur arbitri Jorge Larrionda mohoi një gol të qartë të futbollistit anglez Frank Lampard.

Burimi: DW

Posted in SportComments Off on FIFA do të vendosë kamera të posaçme në portë në ndeshjet e ardhshme

Spanja Kampione e Botës në futboll

Ndeshja finale e Kampionatit Boteror Afrika e Jugut 2010
Hollande – Spanje perfundoi 0 – 1 duke o dhene fitoren e kupes Spanjes qe per here te pare eshte kampione e botes ne futboll. Gjithashtu Hollanda per here te pare ndeshet ne nje finale boterori. Ne vendin e trete Gjermania.

Posted in SportComments Off on Spanja Kampione e Botës në futboll

Boterori 2010, Gjermania e treta

Ndeshja Gjermani – Uruguai perfundoi me fitoren e gjermaneve 3 – 2 duke e radhitur Gjermanine ne vendin e trete ne kete Boteror.
Neser  n (dt 11 Korrik) ndeshja finale e Boterorit Afrika e Jugut 2010

Hollandë – Spanjë ne oren 20:30

Posted in SportComments Off on Boterori 2010, Gjermania e treta

Spanja në finale, fiton me Gjermaninë

Spanja fitoi 1 – 0 me Gjermanine duke qene skuadra e dyte finaliste. Spanja do te ndeshet me Hollanden per titull diten e djele me dt 11 korrik ne oren 20:30

Diten e shtune me 10 korrik po ne oren 20:30 do te ndeshet Gjermania me Uruguain per vend te trete e te katert.

Posted in SportComments Off on Spanja në finale, fiton me Gjermaninë

Botërori 2010, Hollanda në finale

Pas ndeshjes Hollande – Uruguai  3 – 2, Holanda eshte e para finaliste e boterorit. Pritet ndeshja e neserme (dt.7 korrik) qe te percaktohet skudra e dyte qe do te jete fituesja e takimit Gjermani – Spanje qe do te zhvillohet me dt 7 korrik ne oren 20:30.
Kjo eshte hera e pare ne historine e boterorit qe do te fitoje nje skuader europiane jashte europes.

Posted in SportComments Off on Botërori 2010, Hollanda në finale

Spanja, gjysëmfinalistja e katërt

Spanja eshte gjysemfinalistja e katert pas fitores 1 – 0 ndaj Paraguajit. Ajo do te ndeshet me Gjermanine me dt 7 Korrik.

Gjysemfinalistet e Boterorit Afrika e Jugut 2010 jane:

Uruguai
Hollanda
Gjermania
Spanja

Me dt 6 korrik ne oren 20:30

Uruguai – Hollande

Me dt 7 korrik ne oren 20:30

Gjermania – Spanja

Posted in SportComments Off on Spanja, gjysëmfinalistja e katërt

Fitore spektakolare e Gjermanisë 4 – 0 me Argjentinën

Sot u percaktua skuadra e trete e gjysemfinales, Gjermania e cila do te ndeshet me dt 7 Korrik me fituesen e ndeshjes se sotme Paraguai – Spanje qe do te luhet sot ne oren 20:30.

Posted in SportComments Off on Fitore spektakolare e Gjermanisë 4 – 0 me Argjentinën

Advert

Archives