Categorized | Art - Kulture, Bota

Bota humbi Damiano Damianin

Ndahet nga jeta Damiano Damiani, aktor, shkrimtar dhe regjisor ka ndërruar jetë mbrëmjen e së enjtes 7 mars 2013, në shtëpinë e tij në Romë. Damiano Damiani ka lindur ne Pasiano di Pordenone ne Friuli, me 23 korrik 1922. Ka mbaruar studimet per pikture ne Akademine Brera, ne Milano.

Me 1947 realizoi dokumentarin “La banda d’Affori”, dhe me pas ne 1954 “Le giostre” ku ishte skenarist dhe regjisor. Filmi i pare i tij me metrazh te gjate ku beri regjine ishte ne 1960, “Il rossetto”, per te vazhduar me pas me “Il delitto Matteotti”, “Perché si uccide un magistrato” , “Il sorriso del grande tentatore” ne 1973-74, “Goodbye e amen”, e “Io ho paura” ne 1977. E me vone nje nga punet e tij te medha ishte gjigandi televiziv “La piovra”, (Oktapodi- i transmetuar edhe ne Shqiperi si ne shumicen e vendeve te botes). Po ashtu edhe filmat kinematografike: La moglie più bella (1970) (Gruaja me e bukur), Confessioni di un Commissario di Polizia al Procuratore della Repubblica (1971) (Rrefimet e komisarit te policise), paten jehone edhe ne Shqiperi si ne shume vende te botes.

Filma te tjere te tij gjithashtu te suksesshem qe siguruan edhe cmime ne festivalet nderkombetare ishin: Pizza Connection (1985), La grande incognita (1986), L’inchiesta, 1986, Imago urbis (1987), Gioco al massacro (1989), Lenin: The Train (1990, TV), Il sole buio (1990), Uomo di rispetto (1992), L’angelo con la pistola (1992), Una bambina di troppo (1994, TV), Ama il tuo nemico (1999, TV). Alex l’ariete (2000), Ama il tuo nemico 2 (2001, TV), Un altro mondo è possibile, 2001), Assassini dei giorni di festa (2002). Pas ketij viti Damiano u tërhoq nga kinematografia, për t’iu përkushtuar pikturës.

Me vdekjen Damiano Damianit bota e kinemase humbi nje nga regjisoret e saj me te medhenj.

Comments are closed.

Advert

Archives