Featured Stories
Nderroi jete Drita Pelingu, Artiste e Merituar. Gazetaria shqiptare humbi Marash Hajatin Shuhet, skenografi e piktori i njohur Hysen Devolli Bota humbi Damiano Damianin Nderron jete Roland Trebicka, aktori i njohur i komedise
 
Nderroi jete Drita Pelingu, Artiste e Merituar.

Nderroi jete Drita Pelingu, Artiste e Merituar.

Është ndarë nga jeta sot 2 tetor në Tiranë, në banesën e saj, në moshën 87-vjeçare, një nga ikonat e teatrit shqiptar, Drita Pelingu “Artiste e Merituar”. Prej gati një viti, aktorja Drita Pelingu, ka qenë e shtruar në spital, pasi u aksidentua.   Në plejadën e aktorëve që themeluan Teatrin Kombëtar, Drita Pelinku është […]

Nderroi jete Drita Pelingu, Artiste e Merituar.

Ndahet nga jeta aktori Minella Borova

Minella Borova ndërroi jetë në Buenos Ajres, Argjentinë, ku edhe jetonte prej disa vitesh. Minella Borova lindi në vitin më 22 shkurt 1947 në Korçë. Kreu studimet e larta për aktor në Institutin e Lartë të Arteve në vitin 1969. Punoi ne teatrin “A.Z Cajupi” të Korçës deri në vitin 1979, më pas si pedagog i […]

Gazetaria shqiptare humbi Marash Hajatin

Gazetaria shqiptare humbi Marash Hajatin

Është ndarë nga jeta në moshën 79-vjeçare gazetari i njohur Marash Hajati. Marashi lindi në vitin 1934 në qytetin e Shkodrës. Shkollën e mesme e kreu më 1952-shin në qytetin e lindjes. Nga viti 1952 e deri në vitin 1957, ndoqi studimet e larta në Universitetin e Petërburgut, në Fakultetin e Filologjisë, dega Gazetari. Punoi […]

Gazetaria shqiptare humbi Marash Hajatin
Shuhet, skenografi e piktori i njohur Hysen Devolli

Shuhet, skenografi e piktori i njohur Hysen Devolli

Është ndarë nga jeta “Piktori i merituar”, themeluesi i skenografisë shqiptare, Hysen Devolli. Ai lindi në Tiranë, më 11 gusht 1924, studioi në Bukuresht, në Akademinë e Arteve të Bukura “Nikolae Grigoresku” të Rumanisë, ku u diplomohet për Pikturë. Në vitin 1952, emërohet drejtor i Galerisë Kombëtare të Arteve dhe, më pas, drejton sektorin e […]

Shuhet, skenografi e piktori i njohur Hysen Devolli

SOROS sondazh parazgjedhor ne Shqiperi

Fondacioni Shoqëria e Hapur për Shqipërinë prezantoi Sondazhin Social Evropian, i kryer për herë të parë në Shqipëri per gjendjen parazgjedhore.. Rezultatet e ketij sondazhi me karakter politik jane: 47.8%  nuk jane me asnje parti 22.7 %  ndihen me afër me PD, 19,6 %  ndihen me afër me PS, 1.4 %  ndihen me afër me […]

shqiptaret, 37 perqind e familjeve me pak se 10.000 leke ne muaj

Një sondazh i publikuar sot në Tiranë, pjesë e Vrojtimit Social Europian zbuloi një situatë tragjike sa i përket të ardhurave të familjeve shqiptare, të ardhura që qenë matur për herë të fundit nga Instituti i Statistikave pesë vjet më parë, pra para fillimit të krizës ekonomike botërore. Sondazhi, cilësia e të cilit konsiderohet shumë […]

Bota humbi Damiano Damianin

Bota humbi Damiano Damianin

Ndahet nga jeta Damiano Damiani, aktor, shkrimtar dhe regjisor ka ndërruar jetë mbrëmjen e së enjtes 7 mars 2013, në shtëpinë e tij në Romë. Damiano Damiani ka lindur ne Pasiano di Pordenone ne Friuli, me 23 korrik 1922. Ka mbaruar studimet per pikture ne Akademine Brera, ne Milano. Me 1947 realizoi dokumentarin “La banda […]

Bota humbi Damiano Damianin
Nderron jete Roland Trebicka, aktori i njohur i komedise

Nderron jete Roland Trebicka, aktori i njohur i komedise

Aktori i mirënjohur Roland Trebicka ka ndërruar jetë sot me 6 mars në moshën 66-vjeçare. Roland Trebicka lindi në Korçë në vitin 1947. Karriera e Roland Trebickës si aktor fillon me rolin e Kostës, në filmin “Debatik”, më 1961.  Në kohën e shërbimit ushtarak shërbeu si aktor në Estraden e Ushtarit. Ai interpretoi me aktore te tjere te cilet me vone […]

Nderron jete Roland Trebicka, aktori i njohur i komedise
Nderroi jete Drita Pelingu, Artiste e Merituar.

Nderroi jete Drita Pelingu, Artiste e Merituar.

03 October 2013

Është ndarë nga jeta sot 2 tetor në Tiranë, në banesën e saj, në moshën 87-vjeçare, një nga ikonat e teatrit shqiptar, Drita Pelingu “Artiste e Merituar”. Prej gati një viti, aktorja Drita Pelingu, ka qenë e shtruar në spital, pasi u aksidentua.   Në plejadën e aktorëve që themeluan Teatrin Kombëtar, Drita Pelinku është […]

Read the full story

Posted in Art - Kulture, ShqiperiaComments Off on Nderroi jete Drita Pelingu, Artiste e Merituar.

Ndahet nga jeta aktori Minella Borova

30 June 2013

Minella Borova ndërroi jetë në Buenos Ajres, Argjentinë, ku edhe jetonte prej disa vitesh. Minella Borova lindi në vitin më 22 shkurt 1947 në Korçë. Kreu studimet e larta për aktor në Institutin e Lartë të Arteve në vitin 1969. Punoi ne teatrin “A.Z Cajupi” të Korçës deri në vitin 1979, më pas si pedagog i […]

Read the full story

Posted in Art - Kulture, ShqiperiaComments Off on Ndahet nga jeta aktori Minella Borova

Gazetaria shqiptare humbi Marash Hajatin

Gazetaria shqiptare humbi Marash Hajatin

01 April 2013

Është ndarë nga jeta në moshën 79-vjeçare gazetari i njohur Marash Hajati. Marashi lindi në vitin 1934 në qytetin e Shkodrës. Shkollën e mesme e kreu më 1952-shin në qytetin e lindjes. Nga viti 1952 e deri në vitin 1957, ndoqi studimet e larta në Universitetin e Petërburgut, në Fakultetin e Filologjisë, dega Gazetari. Punoi […]

Read the full story

Posted in Art - Kulture, ShqiperiaComments Off on Gazetaria shqiptare humbi Marash Hajatin

Shuhet, skenografi e piktori i njohur Hysen Devolli

Shuhet, skenografi e piktori i njohur Hysen Devolli

01 April 2013

Është ndarë nga jeta “Piktori i merituar”, themeluesi i skenografisë shqiptare, Hysen Devolli. Ai lindi në Tiranë, më 11 gusht 1924, studioi në Bukuresht, në Akademinë e Arteve të Bukura “Nikolae Grigoresku” të Rumanisë, ku u diplomohet për Pikturë. Në vitin 1952, emërohet drejtor i Galerisë Kombëtare të Arteve dhe, më pas, drejton sektorin e […]

Read the full story

Posted in Art - Kulture, ShqiperiaComments Off on Shuhet, skenografi e piktori i njohur Hysen Devolli

SOROS sondazh parazgjedhor ne Shqiperi

26 March 2013

Fondacioni Shoqëria e Hapur për Shqipërinë prezantoi Sondazhin Social Evropian, i kryer për herë të parë në Shqipëri per gjendjen parazgjedhore.. Rezultatet e ketij sondazhi me karakter politik jane: 47.8%  nuk jane me asnje parti 22.7 %  ndihen me afër me PD, 19,6 %  ndihen me afër me PS, 1.4 %  ndihen me afër me […]

Read the full story

Posted in ShqiperiaComments Off on SOROS sondazh parazgjedhor ne Shqiperi

shqiptaret, 37 perqind e familjeve me pak se 10.000 leke ne muaj

26 March 2013

Një sondazh i publikuar sot në Tiranë, pjesë e Vrojtimit Social Europian zbuloi një situatë tragjike sa i përket të ardhurave të familjeve shqiptare, të ardhura që qenë matur për herë të fundit nga Instituti i Statistikave pesë vjet më parë, pra para fillimit të krizës ekonomike botërore. Sondazhi, cilësia e të cilit konsiderohet shumë […]

Read the full story

Posted in ShqiperiaComments Off on shqiptaret, 37 perqind e familjeve me pak se 10.000 leke ne muaj

Bota humbi Damiano Damianin

Bota humbi Damiano Damianin

09 March 2013

Ndahet nga jeta Damiano Damiani, aktor, shkrimtar dhe regjisor ka ndërruar jetë mbrëmjen e së enjtes 7 mars 2013, në shtëpinë e tij në Romë. Damiano Damiani ka lindur ne Pasiano di Pordenone ne Friuli, me 23 korrik 1922. Ka mbaruar studimet per pikture ne Akademine Brera, ne Milano. Me 1947 realizoi dokumentarin “La banda […]

Read the full story

Posted in Art - Kulture, BotaComments Off on Bota humbi Damiano Damianin

Nderron jete Roland Trebicka, aktori i njohur i komedise

Nderron jete Roland Trebicka, aktori i njohur i komedise

06 March 2013

Aktori i mirënjohur Roland Trebicka ka ndërruar jetë sot me 6 mars në moshën 66-vjeçare. Roland Trebicka lindi në Korçë në vitin 1947. Karriera e Roland Trebickës si aktor fillon me rolin e Kostës, në filmin “Debatik”, më 1961.  Në kohën e shërbimit ushtarak shërbeu si aktor në Estraden e Ushtarit. Ai interpretoi me aktore te tjere te cilet me vone […]

Read the full story

Posted in Art - Kulture, ShqiperiaComments Off on Nderron jete Roland Trebicka, aktori i njohur i komedise

Interviste e Ismail Kadare per revisten LA REVUE

18 February 2013

“Një sfinks në dimër” titullohet intervista ekskluzive e Kadaresë, dhënë revistës mujore La Revue, në numrin e shkurtit 2013. intervistoi Frederic Ferney Shkrimtari i rikthehet me një “sprovë letrare” historisë dhe mitologjisë së këtij vendi të vogël – antik, i trazuar, i harruar nga Europa – që është i tiji: Shqipëria. Për të thuhet se është […]

Read the full story

Posted in Art - Kulture, Bota, ShqiperiaComments Off on Interviste e Ismail Kadare per revisten LA REVUE

Shi meteoresh mbi Rusi

15 February 2013

Një shi meteoresh sot ne qiellin e Uraleve, frikesoi banoret vendas me zhurmen e madhe te “sonic boom”, me rete e bardha te leshuara pas dhe duke goditur njerez e ndertesa. Sipas agjencise Reuters meteoret goditen qytetin CHELYABINSK 950 milje ne lindje te Moskes. Sipas agencise Ruse te Hapsires Roscosmos, copat meteorite duke levizur me […]

Read the full story

Posted in Bota, Shkence - TeknologjiComments Off on Shi meteoresh mbi Rusi

Advert

Archives