Dėgjimi, takti e shija

 

            Dėgjimi bashkėpunon me shikimin pėr tė vendosur dashurinė nė distancė tek kafshėt e shpendėt. Zėrat janė tė ndryshėm, qė nga zhurmat e klithjet e deri  nė kėngėn melodioze tė disa zogjve nė periudhėn e bashkimit, bile edhe disa kafshė tė shurdhėr anatomikisht si peshqit, fitojnė nė periudhėn e bashkimit aftėsinė e nxjerrjes sė tingujve tė veēantė. Tek kafshėt  kjo quhet gjuha e dashurisė. Jam i bindur se ndokush do tė preket nė ndjenja qė po i atribuoj njė gjuhė kafshėve, por ėshtė e vėrtetė se ato shprehen me njė gjuhė tė veēantė dhe mimikė pėr disa ndjenja si frika, dėshira pėr ushqim dhe dashuri.

            Tek njeriu, sė bashku me shikimin, dėgjimi ėshtė njė ndjesi vėrtetė e lartė intelektuale qė ka rėndėsi nė marrėdhėniet dashurore. Mund tė thuhet se nga shikimi i objektit tė simpatisė, pasi eksistojnė dėshirat e ndjesitė, kalohet nė perceptimin e zėrit, qė me timbrin, nuancat, modulacionin vepron si agjent fizik pėr tė lidhur mė shumė tėrheqjen seksuale drejt dashurisė. Veshi ėshtė pėrēuesi i mendimeve dhe ndjenjave tė tjetrit nė trurin tonė. Eshtė i rėndėsishėm edhe ndryshimi i timbrit zanor nė epokėn e pjekurisė seksuale ose tė dashurisė. Kėshtu zėri ka njė ndikim tė thellė nė shpirtin njerėzor veēanėrisht kur ėshtė i moduluar muzikalisht nė intonacionet e timbrin e njė kėnge.

 

           

Spermatozoi dhe veza

Organet seksuale

Pozicionet e marredhenieve seksuale

Kënaqesia, e akti seksual e dhuna

Virgjëria e morali i shoqërisë

Endokrinologjia në raport me jetën

Ndjesitë e seksi

Shikimi

Dëgjimi, takti e shija

Kontakti fizik

Seksi dhe shoqëria

Turpi, veshja e moda

Nevojat seksuale dhe ndëshkimi seksual

Sasia e marrëdhënieve seksuale

Mashkulli e femra jo krejtesisht te ndryshëm

Vendosmëria seksuale e biseksualizmi

Martesa dhe ngjarjet e saj

Xhelozia

Udhëtimi i martesës dhe dhoma e çiftit, emigracioni dhe folezimi

Vejushëria

Steriliteti - vizita paramartesore - inçesti

Edukimi seksual e misioni i gruas në shoqëri

Prostitucioni e prostitutat

Klasifikimi i prostitutave

Regullimi dhe liria

Higjena seksuale e profilaksia e sëmundjeve veneriane

Onanizmi