Pozicionet e marredhenieve seksuale

 

            Figurat e marrėdhėnieve seksuale nė botėn zoologjike i kalojnė 45 pozicionet sipas "Figurae Veneris" tė Forgert, sipas Aratinit ato janė 36, ndėrsa arrijnė nė qindra ato qė pėrmbajnė librat antike indiane. Tė gjitha pozicionet mė tė ēuditshme, tė gjitha format plastike qė fantazia mė e pakufi mund tė mendojė nė krijimin e kontakteve seuksuale, ne normalisht i gjejmė tek kafshėt. Njeriu gjatė rrugės sė tij tė gjatė deri tani ka perfeksionuar artin e tė dashuruarit, por nuk ėshtė liruar nga mjaft skorje qė kohė pas kohe dalin nė sipėrfaqe nga thellėsia e kujtesės dhe ndėrgjegjes atavike. Asnjė pozicion qė njeriu ėshtė i zoti tė marrė nuk ėshtė i ri nė natyrė, sepse tė gjitha kėto sjellje seksuale janė provuar prej tij, nė pafundėsinė e brezave tė paraardhėsve. "Kjo pozė qė mund tė duket si diēka e re ka qenė, e pėrdoret nga njė krimb, njė molusk, nga njė insekt - qė mund tė jetė edhe njė flutur - pėr t'ju bindur instiktit tė krijimit" shkruan Mond Gomeri.

Spermatozoi dhe veza

Organet seksuale

Pozicionet e marredhenieve seksuale

Kënaqesia, e akti seksual e dhuna

Virgjëria e morali i shoqërisë

Endokrinologjia në raport me jetën

Ndjesitë e seksi

Shikimi

Dëgjimi, takti e shija

Kontakti fizik

Seksi dhe shoqëria

Turpi, veshja e moda

Nevojat seksuale dhe ndëshkimi seksual

Sasia e marrëdhënieve seksuale

Mashkulli e femra jo krejtesisht te ndryshëm

Vendosmëria seksuale e biseksualizmi

Martesa dhe ngjarjet e saj

Xhelozia

Udhëtimi i martesës dhe dhoma e çiftit, emigracioni dhe folezimi

Vejushëria

Steriliteti - vizita paramartesore - inçesti

Edukimi seksual e misioni i gruas në shoqëri

Prostitucioni e prostitutat

Klasifikimi i prostitutave

Regullimi dhe liria

Higjena seksuale e profilaksia e sëmundjeve veneriane

Onanizmi