Klasifikimi i prostitutave

 

 

            Shumė kanė qenė parimet e kriteret e klasifikimit tė prostitutave.

            Prostitutat e lindura nga prostituta, pra tek prostitutat e lindura mungon karakteri thelbėsor dhe mė i pėrpunuari e i qenėsishmi i femrės; ndjenja e amėsisė. Kėshtu ato bėjnė abort pa thyerje nė ndėrgjegje, i keqtrajtojnė fėmijėt e tyre, i shesin, bile dhe i vrasin. Ato janė rrenacake, hajdute, shantazhiste, alkoliste, tė paturp.

            Dashuria e tyre pėr mbrojtėsin apo shfrytėzuesin e cilitdo rang, ėshtė false, ėshtė dashuri interesi pa asnjė dridhje tė shpirtit tė keqformuar. Ftohtėsia ėshtė natyrė, turpi mungon krejtėsisht ( jo se humb, si tek gratė nga njė ndjenjė e dėshirė e fuqishme), zakonisht ato nuk arrijnė tė dalin nga mjedisi i vet, se nuk arrijnė shkallėn e inteligjencės, forcės sė vullnetit, njohurive, dėshirave.

            Prostitucioni nėse nuk ėshtė kriminalitet ėshtė aleat me tė. Eshtė inferioriteti psiko-analitik i prostitutave qė nuk arrijnė tė luftojnė shoqėrisht dhe janė tė ekspozuara para kriminalitetit.

            Pas prostitutave tė lindura, Lombroso nė klasifikimin e tij ka vendosur prostitutat e rastėsishme. Tek kėto tė fundit lidhja me kėtė mjedis nuk ėshtė aq e fuqishme. Nė kuadrin moral e psikik ato ndryshojnė me tė parat nė tendencat pėr punėn e dashurinė pėr fėmijėt. Fėmijėt pėr prostitutat e rastit janė nder, ato e kanė pėr nder amėsinė qė i afron me gratė normale. Ato zakonisht janė tė lehta e rrenacake. Prostituta e rastit, poqese nuk arrijnė tė shkėputet nga mjedisi, vetė ose me ndihmėn e tė afėrmve, apo ndonjė mashkulli qė arrin ta dojė, integrohet nė mjedis e bėhet prostitutė e mėsuar.Rėnia nė kėtė gjendje ndodh zakonisht si dobėsi karakteri, pas njė dashurie tė humbur e tė mospėrfunduar nė martesė, nga humbja e virgjėrisė, aksidentalisht, nga njė pėrdhunim apo nga njė dhėnie nė ēaste dobėsie. E pastaj nga turpi, vrarja e ndėrgjegjes etj., ato zhyten gjithnjė e mė shumė nė mjedisin e botės sė krimit. Shumė tentojnė ose edhe arrijnė tė vrasin vehten, ėshtė e vėrtetė, por janė shumė edhe ato qė bėjnė pėrpjekje tė pafund pėr t'u kthyer nė jetėn normale. Na pėrket tė gjithėve t'i ndihmojmė e jo t'i braktisim, apo ē'ėshtė mė keq t'i japim shtysėn. Grandpré (siē referon Lombroso e Ferrero) tregon njė rast tė njerės prej kėtyre vajzave tė pafat, qė ishte shtruar nė spital e neveritur nga jeta qė bėnte, me dėshirėn e pafund pėr t'u kthyer nė jetėn normale e nė punė. Por kėtė u largua nga Parisi duke pėrshkuar 200 lega nė kėmbė pėr tė gjetur punė dhe arriti tė punojė e lumtur nė njė hotel, por njė ditė e njohu njė udhėtar qė e denoncoi tek pronari i cili e pėrzuri. Atėhere ajo u rikthye nė jetėn e mėparėshme. "Unė ėndėrroj, shpresoj, dėshėroj me gjithė shpirt tė jem e ndershme, por nuk mundem", kėto janė fjalėt e saj. Fjalė aq tė rėnda pėr ne tė gjithė, fjalė qė mė shumė se atė na akuzojnė Ne. Tė Gjithė Shoqėrinė!


 

            Por fatkeqėsisht pjesa mė e madhe e tyre i nėnshtrohen fatit tė pėrdhunuara, tė shtėrnguara me forcė nė ēdo gjė, tė kthyera nė skllave mishi.

            Zonja Buchner nė Kongresin e I tė Grave tė Italisė, na paraqiti njė nga ata plehra tė shoqėrisė qė krijojnė kėtė ferr, njė trafikant grash, qė kur u gjykua, rezultoi se ishte martuar 35 herė. E pastaj nuset e shkreta pėrfundonin pėr t'u ribėrė tė virgjėra e shitur kėshtu me ēmim mė tė lartė, zakonisht jashtė shtetit, ku tė mos kishin asnjė mundėsi komunikimi e pėr tė krijuar afėrsi me kėrkėnd, pėr tė evituar qė ato t'i kėrkonin dikujt ndihmė. Aty ato trajtoheshin si skllave.

 

Spermatozoi dhe veza

Organet seksuale

Pozicionet e marredhenieve seksuale

Kënaqesia, e akti seksual e dhuna

Virgjëria e morali i shoqërisë

Endokrinologjia në raport me jetën

Ndjesitë e seksi

Shikimi

Dëgjimi, takti e shija

Kontakti fizik

Seksi dhe shoqëria

Turpi, veshja e moda

Nevojat seksuale dhe ndëshkimi seksual

Sasia e marrëdhënieve seksuale

Mashkulli e femra jo krejtesisht te ndryshëm

Vendosmëria seksuale e biseksualizmi

Martesa dhe ngjarjet e saj

Xhelozia

Udhëtimi i martesës dhe dhoma e çiftit, emigracioni dhe folezimi

Vejushëria

Steriliteti - vizita paramartesore - inçesti

Edukimi seksual e misioni i gruas në shoqëri

Prostitucioni e prostitutat

Klasifikimi i prostitutave

Regullimi dhe liria

Higjena seksuale e profilaksia e sëmundjeve veneriane

Onanizmi