Organet seksuale

 

 

 

            Organet seksuale tė mashkullit dhe femrės janė pėrgjithėsisht nė proporcione normale nė speciet dhe racat e njejta. Aparati mashkullor gjen pėrgjigjen morfologjike e funksionale nė aparatin femėror. Sekrecionet e domosdoshme si smegma qė shėrben si lubrifikant bashkė me sekretimet e gjendrave tė mukozės vulvo - vaginale dhe sekretimi i gjendrave tė quajtura tė Bertolinit koagulojnė spermėn pėr tė mos e lėnė tė dalė nga vagina, dhe sė bashku me funksionimin e gjendrave analoge me ato tė Cowper-it tek njeriu,  shėrbejnė pėr tė alkalinizuar mjedisin acid tė krijuar nė uretre nga urina duke bėrė kėshtu tė favorshėm jetėn e spermatozoideve.

Spermatozoi dhe veza

Organet seksuale

Pozicionet e marredhenieve seksuale

Kėnaqesia, e akti seksual e dhuna

Virgjėria e morali i shoqėrisė

Endokrinologjia nė raport me jetėn

Ndjesitė e seksi

Shikimi

Dėgjimi, takti e shija

Kontakti fizik

Seksi dhe shoqėria

Turpi, veshja e moda

Nevojat seksuale dhe ndėshkimi seksual

Sasia e marrėdhėnieve seksuale

Mashkulli e femra jo krejtesisht te ndryshėm

Vendosmėria seksuale e biseksualizmi

Martesa dhe ngjarjet e saj

Xhelozia

Udhėtimi i martesės dhe dhoma e ēiftit, emigracioni dhe folezimi

Vejushėria

Steriliteti - vizita paramartesore - inēesti

Edukimi seksual e misioni i gruas nė shoqėri

Prostitucioni e prostitutat

Klasifikimi i prostitutave

Regullimi dhe liria

Higjena seksuale e profilaksia e sėmundjeve veneriane

Onanizmi