Mashkulli e femra jo krejtesisht te vecante

 

 

            Duke pasur parasysh se nė ēdo mashkull ekzistojnė elementė femėrorė, e nė ēdo femėr elementė mashkullorė - tė cilėt janė tė shprehur edhe anatomikisht - e qė biseksualiteti ėshtė i pranishėm nė ēdo organizėm, qoftė nė seksin fizik, qoftė nė seksin psikik, nuk ėshtė e ēuditėshme tė flitet pėr histerizėm. Nė psiko-analizė shprehen disa forma tė histerizmit me origjinė seksuale, (kjo nuk ėshtė patogjeneza e gjithė formave tė histerizmit), tė cilat mund tė kenė origjinė nga gjendrat gjenitale mashkullore ose femėrore, ku janė tė pranishėm elementė eteroseksualė. Mbizotėrimi gjenetik i histerizmit i pėrket vezoreve sepse tek gratė ėshtė mė i ndrydhur funksioni seksual deri rreth 20 vjeē, dhe sepse shumė prej tyre mbeten tė pakėnaqura ose tė kėnaqura nė mėnyrė artificiale (onanizėm), kėshtu pa u kurorėzuar, se akti seksual pėr gruan ėshtė amėsia, ndryshe nga mashkulli. Kėshtu mungesa e konceptimit tė fėmijės mund tė sjellė tek ajo histerizėm. Kurse shtatzania tek gruaja stimulon disa gjendra me sekretim tė brenshėm gjė qė nuk e lejon histerinė. Eshtė pėr kėtė qė fshataret nuk janė histerike sa qytetaret, se ato martohen e lindin shpejt kurse qytetaret kalojnė njė periudhė marrėdhėniesh seksuale pa lindur. Nė veēanti kemi prostitutat qė janė histerike si gratė e ndėshkuara seksualisht pėr shkaqe funksionale endokrinologjike. Eshtė qytetėrimi me emocionet e tij tė mbindikueshme qė jep histerizmin me estetikėn e moralin, qė shtėrngon nė ndėshkimin seksual qė bėn tė vonohet martesa. Tek qytetarėt veprojnė nxitės tė ndryshėm estetikė e intelektualė dhe vepron vetēensura, edukimi, morali, paragjykimi etj., i cili bėn qė dėshirat seksuale tė nxitura tė shtypen. Kurse nė fshat tė gjitha kėto mungojnė edhe nxitja.

            Por dėmi nuk ėshtė gjithmonė i rėndėsishėm veē kur godet funksionet nobile tė organizmit e shfaqjet e tij: mendimin e ndjenjėn.

            Ndėshkimi seksual mund tė sjellė edhe raste tė homoseksualizmit, tė dashurive kafshore (seks midis njeriut e kafshėve), apo seks midis kafshėve tė specieve tė ndryshme. Ndėshkimi prodhon tė gjithė degjenerimet. Mbrojtėsi mė i mirė nga ndėshkimi seksual ėshtė dashuria.

            Ndėshkimi seksual deri nė kohėn e martesės nė mjaft raste sjell probleme nė jetėn e ēiftit. Sepse tė dy kanė ardhur tė papėrgatitur pėr njė jetė seksuale, gjė qė ka sjellė probleme deri pėr muaj me radhė e deri pakėnaqėsi seksuale. Qė nusja e re, tė jetė e panjohur me seksin, ta ketė kėtė mrekulli tashmė tė rrallė paditurie, ėshtė e bukur, por qė edhe dhėndėrri tė jetė nė atė gjendje kjo ėshtė e pafalėshme.

            Ndėshkimi seksual i lė shkas pėrdhunimit dhe inēestit (marrdhėniet motėr-vėlla), herė edhe formave tė tjera tė ashtuquajtura kompleksi i Edipit dhe Elektrės (marrėdhėniet baba bijė dhe nėnė bir), por edhe urisė seksuale qė shpėrthen pastaj nė marrdhėnie pafund qė shkaktojnė dėmtime tė ndryshme. Ajo (uria seksuale) shkakton edhe provokimet e sekrecioneve tė spermės edhe thjeshtė nga mendimi apo parafytyrimi i njė femre, apo edhe nė gjumė nga njė ėndėrr. Ky ndėshkim nė rastin mė tė mirė sjell masturbimin fizik e mė keq masturbimin psikik e cerebral me ērregullime nė mendime e ndjenja.

            Mė tė dėmtuarit nga ndėshkimi seksual janė meshkujt qė mė parė kanė pasė kryer akte seksuale, sepse ato i mundon rikujtimi i kėnaqėsive tė kaluara qė krijon nxitje erotike qė ngrenė peshė trupin dhe shpirtin i cili nuk gjen qetėsi duke sjellė shqetėsime fizike, psikike e intelektuale. Krejt mė ndryshe ėshtė t'i jesh nėnshtruar ndėshkimit seksual pa pasė kryer kurrė akte seksuale, se nė kėto raste kemi vetėm shqetėsime nga nxitje fizike e periferike dhe ndjenjė, parafytyrim tė krijuar nė fantazi nga depozitimi i kujtimeve atavike, por pa eksperiencė private.

            Eshtė mirė qė nė jetėn seksuale tė futesh pas njė zhvillimi pėrfundimtar tė organeve seksuale pra pas 21 vjetėve; por njė njohje shkallė-shkallė rreth kėsaj teme duhet filluar qė nga 14-15 vjeē e ndoshta qė nė 11.

            Poqese ndėshkimi seksual absolutizohet derisa tė bėhet rregull i jetės e etikės, njerėzimi do tė zhdukej. Dhe gruaja dhe burri, mashkulli e femra do tė zėvendėsoheshin nga qenie tė degjeneruara, tė njė seksi -  tė tretė - i destinuar tė jetojė agoninė e zhdukjen e qenies njerėzore nė njė natė polare tė shpirtit, pa dritė e pa pėrkėdheljen e ngrohtė tė dashurisė.

            Froidi thotė: "Epshi tregon forcėn me tė cilėn instinkti seksual shfaqet, nė tė njejtėn mėnyrė qė uria tregon forcėn me tė cilėn shfaqet instinkti i ushqimit".

Spermatozoi dhe veza

Organet seksuale

Pozicionet e marredhenieve seksuale

Kënaqesia, e akti seksual e dhuna

Virgjëria e morali i shoqërisë

Endokrinologjia në raport me jetën

Ndjesitë e seksi

Shikimi

Dëgjimi, takti e shija

Kontakti fizik

Seksi dhe shoqëria

Turpi, veshja e moda

Nevojat seksuale dhe ndëshkimi seksual

Sasia e marrëdhënieve seksuale

Mashkulli e femra jo krejtesisht te ndryshëm

Vendosmëria seksuale e biseksualizmi

Martesa dhe ngjarjet e saj

Xhelozia

Udhëtimi i martesës dhe dhoma e çiftit, emigracioni dhe folezimi

Vejushëria

Steriliteti - vizita paramartesore - inçesti

Edukimi seksual e misioni i gruas në shoqëri

Prostitucioni e prostitutat

Klasifikimi i prostitutave

Regullimi dhe liria

Higjena seksuale e profilaksia e sëmundjeve veneriane

Onanizmi