Sasia e marredhenieve seksuale

 

 

            Sasia e marrėdhėnieve seksuale nė kohė tek njeriu janė tė ndryshme e varen nga gjendja fiziko-psikologjike, temperatura, mjedisi, grupmosha etj. Nga mjekė, filozofė e psikologė janė dhėnė shifra si mė poshtė. Pėr njerėzit qė kryejnė punė jo tė rėnda nė moshat 20-35 vjeē mund tė kryejnė raporte seksuale njė herė ēdo ditė, ato qė kryejnė punė tė rėnda fizike 2 herė nė javė dhe ata qė kryejnė punė tė rėnda intelektuale njė herė nė javė. Kėto janė shifra mesatare. Pastaj ka raste tė veēanta siē ėshtė ai i cituar nga Mantegazza  pėr njė italian qė nė moshėn 45 vjeēare ishte nė gjendje tė kryente marrėdhėnie me tė shoqen 5 herė nė tre orė. Kurse Murri shkruan pėr dikė qė zakonisht bėnte 2-3 herė ēdo ditė, apo njė tjetėr qė bėnte deri 10 herė nė 24 orė. Pėr dashurinė nuk ka masė, kur dashuria frymėzon zbulohen tek ne rezerva organike e shpirtėrore tė paparafytyrueshme.

            Nga ana tjetėr duhet tė kuptohet qė organet seksuale si ēdo aparat tjetėr organik kanė nevojė tė jenė nė funksion; mosfunksionimi do tė thotė atrofizim, tharje. Janė vėrejtur raste tė pafuqisė seksuale tė ardhura nga ndėshkimi (shoqėror apo familjar) pėr diēka tė bėrė e quajtur e dėnueshme. Qė nė fillimin e jetės seksuale akti seksual duhet tė jetė normal dhe i rregullt. Nuk gjendet nė pozicion tė mirė as ai qė nuk ka kryer marrdhėnie rregullisht dhe as ai qė ka abuzuar. Pra ēdo njeri duhet tė jetė administrator i mirė i energjisė seksuale.

            Ndėrhyrja e jetės seksuale tė rregullt dhe dashurisė ėshtė shumė e madhe, ajo i jep jetės suaj njė shtytje tė mbarė, me tė nuk jeni kurrė vetėm. Edhe poqese gruaja juaj e dashur nuk ėshtė mė, ajo dritė qė mė parė e kishit afėr, qė ju ngrohte, do tė ndriēojė fort nga larg e do tė shėnojė njė gjysėmbukuri e pėrsosmėri. Eshtė gruaja e bukur dhe e mirė qė fillimisht ėshtė shoqe, stimuluese e qetėsuese, e gatėshme, nė jetė, pėr tė vlerėsuar ēdo lodhje tuajėn me njė ledhatim dashurie tė dalė nga shpirti, qė do tė jetė frymėzuesja e vėrtetė e ēdo veprimi drejt sė vėrtetės, drejt sė drejtės, drejt sė bukurės. Do tė jetė gjithmonė shoqja juaj, drejtuesja juaj, pasuria juaj shpirtėrore e pashkatėrrueshme, edhe kur ta ndjeni veten tė vetmuar e tė mjeruar. E poqese dashuria juaj ka dhėnė frutet e saj, ju do ta ndjeni edhe mė tė fortė dėshirėn dhe detyrėn pėr tė jetuar, pėr tė vepruar ashtu si kur ajo ishte me ju, e nė krijesat tuaja do tė rishihni atė, dhe do ta dashuroni mė shumė aq sa dhembja juaj do tė arrijė nė shpirtin tuaj tė shumfishohet nė dashuri.

            Gati gjithmonė ėshtė femra qė na tėrheq e na bėn pėr vehte, pastaj gruaja na pushton. Nė jetėn e secilit prej nesh ėshtė njė grua. Mbi karakterin dhe fatin e ēdo burri rri njė grua si ėngjėll frymėzues i aksioneve tė mira, ndjenjave tė mėdha. Gruaja, flas pėr atė qė paraqet e idealizon dashurinė - ėshtė nė mendimin e jetėn e tė mėdhenjve dhe e tė vegjėlve. Dante, Rafaolo, Napoleon, Bajron e kėshtu pa fund... Kur influenca e saj ėshtė e mirė dhe e pėrdorur mirė, ėshtė fatlum e i lumtur ai qė ėshtė objekt i saj.

            Mospėrdorimi i seksit pėr Campanella-n, edhe sipas ligjeve tė saksonėve pėrshkruhet deri nė 20 vjeē, sepse rinia merr formė tė plotė e tė shėndetėshme nė kėtė moshė, sidomos pas 25 vjetėve zhvillimi organik ėshtė i plotė e akti seksual ėshtė i dobishėm e mospėrdorimi i dėmshėm. Dėmi ėshtė padyshim pas njė moshe qė duhet pėrcaktuar rast pėr rasti individualisht, se varet nga shumė gjėra si klima, mjedisi, klasa shoqėrore, ushqimi, grupmosha etj. Tė tilla janė vėnė re tek murgjėrit apo tek ushtarėt nė Luftėn Botėrore. Kėshtu seminaret, burgjet, kolegjet e manastiret janė shembuj tė dėmeve qė mund tė sjellė dėshkimi. Individi i nėnshtruar ndėshkimit me forcė, si nė rastet e mėsipėrm, mund tė duket i shėndoshė ndėrsa nuk ėshtė i tillė, i fortė ndėrsa ėshtė i dobėt. Nė kėto raste reagimet e njerėzve janė tė ndryshme nė vartėsi nga shumė elementė si mosha, karakteri, temparamenti, temperatura, mjedisi, edukata etj. Efektet e ndėshkimit ulen nė masė tė madhe nga masturbimi.

            Tek gruaja efektet e ndėshkimit janė tė ndryshme pėr arsye fizike e shoqėrore. Ajo ka nevoja mė tė vogla e mė tė kufizuara edhe nga ana atavike e trashėgimtare. Eshtė pėr kėtė qė dėmet mbi gratė janė mė tė vogla sidomos sa ajo ėshtė e virgjėr. Marrėdhėnia seksuale tek ajo nuk ėshtė njė nevojė e domosdoshme siē ėshtė pėr tė mėmėsia. Kėshtu gruaja e ndėshkuar, vuan mė tepėr se pėr mungesėn e aktit seksual, pėr mungesėn e mėmėsisė gjė qė e shkatėrron.

            Nga ndėshkimi seksual vjen apatia e shpirtit ajo trupore dhe e trurit, qė siē thotė Murri, ėshtė njė gjendje psikike me ērregullime organike tė sistemit nervor, tė trurit e tė palcės sė kurrizit.

                                   

 Spermatozoi dhe veza

Organet seksuale

Pozicionet e marredhenieve seksuale

Kënaqesia, e akti seksual e dhuna

Virgjëria e morali i shoqërisë

Endokrinologjia në raport me jetën

Ndjesitë e seksi

Shikimi

Dëgjimi, takti e shija

Kontakti fizik

Seksi dhe shoqëria

Turpi, veshja e moda

Nevojat seksuale dhe ndëshkimi seksual

Sasia e marrëdhënieve seksuale

Mashkulli e femra jo krejtesisht te ndryshëm

Vendosmëria seksuale e biseksualizmi

Martesa dhe ngjarjet e saj

Xhelozia

Udhëtimi i martesës dhe dhoma e çiftit, emigracioni dhe folezimi

Vejushëria

Steriliteti - vizita paramartesore - inçesti

Edukimi seksual e misioni i gruas në shoqëri

Prostitucioni e prostitutat

Klasifikimi i prostitutave

Regullimi dhe liria

Higjena seksuale e profilaksia e sëmundjeve veneriane

Onanizmi