Seksi dhe shoqėria

 

            Duhet thėnė se jo tė gjitha paraqitjet erotike janė tė species njerėzore e tė rrjedhura nga qytetėrimi. Kėshtu ėshtė kėnga qė e pėrdorin disa kafshė e shpendė nė periudhėn e dashurisė, arti i ngjyrave, puplave ose peliēes, apo dhe kėrcimit; nga kafshėt kaluan nė shoqėrinė njerėzore duke iu nėnshtruar pėrsosmėrisė e fantazisė e duke u kthyer nga mjet erotik eksitimi nė art. Kjo duket qartė nė karakterin e kėrcimeve popullore nė mjaft zona nė Arabi, Siberi, Libi, Spanjė, Australi, etj. etj. Nga vallet popullore qė tė kujtojnė raporte erotike e seksuale, si parapėrgatitje e raportit seksual tek kafshėt e popujt e egėr kaluan nėpėr shekuj dhe u punuan nė kėrcimet moderne, nga minueti tek maxurka, polka e deri tek tango, vallėzime qė kėrcehen tė shtėrnguar (vetė fjala tango vjen nga latinishtja tangere qė do tė thotė me prekė).

            Kėshtu pėr shumė kohė ballot janė pėrdorur si vend ku vajzat shkonin pėr t'u njohur me burrat e tyre tė ardhshėm. Seksualiteti i vallėzimit shprehet edhe nė mėnyrėn se si ėshtė formuar kopja e kėrcyesve; njė burrė e njė grua, qė zgjidhen sipas simpatisė. Vallėzimi mes dy burrave apo dy grave jep pėrshtypje tė keqe, si gjė kundėr Natyrės (bėhet homoseksual). Vallėzimi ruan shprehje erotike seksuale si vazhdimėsi e prejardhjes. Kurse sot kemi arritur tė shohim nė skenė balerina me kėmbė jashtė... Nuk duhet tė ēuditemi se njeriu i nėnshtrohet disa ligjeve atavike, si seksualiteti i vallzimit qė ėshtė atavik dhe duhet respektuar. Njeriu e ka shumėfishuar fuqinė eksituese duke e shoqėruar vallzimin me muzikė e me kostume duke e bėrė njė art estetikisht tė bukur.

 

Spermatozoi dhe veza

Organet seksuale

Pozicionet e marredhenieve seksuale

Kënaqesia, e akti seksual e dhuna

Virgjëria e morali i shoqërisë

Endokrinologjia në raport me jetën

Ndjesitë e seksi

Shikimi

Dëgjimi, takti e shija

Kontakti fizik

Seksi dhe shoqëria

Turpi, veshja e moda

Nevojat seksuale dhe ndëshkimi seksual

Sasia e marrëdhënieve seksuale

Mashkulli e femra jo krejtesisht te ndryshëm

Vendosmëria seksuale e biseksualizmi

Martesa dhe ngjarjet e saj

Xhelozia

Udhëtimi i martesës dhe dhoma e çiftit, emigracioni dhe folezimi

Vejushëria

Steriliteti - vizita paramartesore - inçesti

Edukimi seksual e misioni i gruas në shoqëri

Prostitucioni e prostitutat

Klasifikimi i prostitutave

Regullimi dhe liria

Higjena seksuale e profilaksia e sëmundjeve veneriane

Onanizmi