Kontakti fizik

 

            Dashuria e kontaktit pėrbėn aktin pėrfundimtar tė ēdo dėshire seksuale. Kjo fillon me ndjeshmėrinė e pjesėve tė eksitueshme tė trupit tė cilat nėpėrmjet nervave fundorė anėsorė shkojnė nga lėkura nė tru. Eshtė njė veprim qė fillon nė njė sipėrfaqe tė gjerė pėr tė pėrfunduar pastaj nė organet gjinore. Kėshtu zona tė ndjeshme janė qė nga fytyra, flokėt, gjoksi, kėmbėt, gjuha etj., sigurisht edhe puthja. Puthja ėshtė njė veprim ndjesie qė shpreh dashuri, por jo gjithmonė erotike; por edhe shprehje ndjenjash miqėsie, dashurie prindėrore etj. Puthja erotike dallohet menjėherė pėr ndyshimin psikofizik, shkallėn e intimitetit, pėr presionin mekanik tė buzėve mbi lėkurė nė pjesė tė ndyshme tė trupit apo nė buzė, Nė formėn e puthjeve delikate o tė forta, tė thithjeve apo kafshimeve tė lehta, tė ngacmimeve me gjuhė nė pjesė tė ndryshme tė trupit, nė gjoks e nė organet gjenitale.

            Pėr puthjet ėshtė shkruar njė literaturė e tėrė, pastaj thuhet se puthja ka edhe njė notė etnike. Kėshtu puthja italiane, puthje fiorentine (qė konsiston nė puthjen duke futur gjuhėn nė gojė), puthje franceze (ato qė jepen nė faqe e nė anėt e buzėve), puthjet nė grykė, qafė e shpatulla.

            Puthjen shumė popuj tė paqytetėruar nuk e njohin e disa nuk e kanė si mjet dashurie. Tek disa popuj tė qytetėruar puthja nuk pėrdoret, kėshtu p.sh. japonezėt nuk i japin rėndėsi, kurse kinezėt e quajnė si shprehje tė bezdisėshme. Frojdi thotė se tek i rrituri ēdo organ ka njė funksion tė dyfishtė dhe se pėrbri funksionit fiziologjik ėshtė dhe njė tjetėr erogjen, edhe ky fiziologjik si ndihmės i instiktit tė krijimit. Kėshtu goja pėrveē qė ėshtė pėr tė ngrėnė, pėr tė folur, ėshtė edhe pėr tė puthur... syri shikon dhe jep kėnaqėsi erotike vizive... e kėshtu tė gjitha ndjesitė japin ndihmesėn pėr tė arritur kėnaqėsinė qė ėshtė mjet pėr krijimin. Buda i pėrcakton ndjesitė si kofiēiente tė funksioneve seksuale.

            Pėr tė rinjtė nuk ka asnjė formė qė godet mė fort se figura e gruas, asnjė zė qė i vjedh zemrėn mė shumė se zėri i gruas, nuk ka aromė qė i mrekullon mė shumė se ajo e femrės, nuk ka shije qė i dridh zemrėn sa shija e femrės, nuk ka asnjė kontakt mė tė kėndėshėm se kontakti me femrėn.

            Pra tė gjitha ndjenjat pa asnjė pėrjashtim marrin pjesė nė funksionin seksual.

Spermatozoi dhe veza

Organet seksuale

Pozicionet e marredhenieve seksuale

Kënaqesia, e akti seksual e dhuna

Virgjëria e morali i shoqërisë

Endokrinologjia në raport me jetën

Ndjesitë e seksi

Shikimi

Dëgjimi, takti e shija

Kontakti fizik

Seksi dhe shoqëria

Turpi, veshja e moda

Nevojat seksuale dhe ndëshkimi seksual

Sasia e marrëdhënieve seksuale

Mashkulli e femra jo krejtesisht te ndryshëm

Vendosmëria seksuale e biseksualizmi

Martesa dhe ngjarjet e saj

Xhelozia

Udhëtimi i martesës dhe dhoma e çiftit, emigracioni dhe folezimi

Vejushëria

Steriliteti - vizita paramartesore - inçesti

Edukimi seksual e misioni i gruas në shoqëri

Prostitucioni e prostitutat

Klasifikimi i prostitutave

Regullimi dhe liria

Higjena seksuale e profilaksia e sëmundjeve veneriane

Onanizmi