Logoreci  >  Marash Hajati  >  Shqipėria nė kapėrcimin e shekullit

 

 

SHQIPERIA NE KAPERCIMIN E SHEKULLIT Shqipėria nė kapėrcimin e shekullit

ISBN: 99927 - 603 - 4 - 6
Numri i faqeve: 220

 

Pėr dalė njė temė

(Refleksione)

 Misteret e shumė ngjarjeve politike, qė kanė ndodhur nė vendin tonė mbas vitit 1990 me rilindjen e pluralizmit nė Shqipėri, zanafillėn e tyre e kanė edhe tek mjaft dukuri e veprimtari politike tė habitshme tė partive e liderėve tė tyre, tė cilėt nga mungesa e pėrvojės dhe njohuritė e pakta nė fushėn e drejtimit, mbetėn skllevėr tė diletantizmit dhe euforisė, prepotencės e bajraktarizmit politik. Vendin e tolerancės, tė argumentit, tė mbrojtjes sė pikėpamjeve me kulturė politike, e zuri arroganca, ashpėrsia, fyerjet e deri tek dhuna e nxjerrja e armėve kundėr njėri-tjetrit...

E vėrteta qė nuk fshihet, s’ka pse tė kapėrdihet. Nė kėmbim tė Byrosė Politike tė Partisė sė Punės, nė pėrbėrjen e sė cilės zinin mė tepėr vende drejtuese mekanikėt, kooperativistėt, inxhinierėt etj. nė krye tė lėvizjes pėr reforma demokratike pluraliste, u ngjitėn shumė intelektualė tė zotė, profesorė me tituj e grada shkencore, mjekė, matematicienė, aktorė, inxhinierė, ekonomistė etj. Mirėpo ndryshimi i specialistėve, qofshin kėta edhe me nivele tė larta njohurish shkencore, nuk e bėjnė politikėn profesionale, nuk e rrisin nivelin e saj.

Njohuritė pėr politikėn si profesion, si arti i tė drejtuarit, nuk u vlerėsuan kurrė nė Shqipėri. Ato nuk janė cilėsi qė fitohen vetėm me praktikė, me inate, me idenė se kur tė marrim pushtetin tė mėson vetė puna etj.

Klasa politike shqiptare ėshtė akoma larg menēurisė, pėrkushtimit e detyrimit ndaj qytetarėve qė pėrmes votės sė lirė e kanė vėnė nė postin drejtues duke filluar nga detyra e deputetit e deri tek kryeministri. Pėr fat tė keq, megjithėse ka ndryshuar tėrėsisht struktura e sistemit shoqėror, elementėt e ofertės e tė konkurrencės janė prezent edhe nė kėto fusha, mjaft nga politikanėt tanė, nuk kanė fituar personalitetin e tyre, fytyrėn e tyre. Ata, si mė parė, lexojnė ndonjė ligjėratė nė parlament, ngrenė rregullisht kartonat sipas komandės dhe nė ēdo furtunė apo rrezik qė u kanoset, fshihen prapa partisė qė i ka zgjedhur. Pse Shqipėria nuk mundi tė kishte klasėn e vet politike?

  

Pse Shqipėria nuk mundi tė kishte klasėn e vet politike

(Retrospektivė)

 Nė vitin 1948, kur Partia Komuniste Shqiptare u konvertua nė Partia e Punės, shumėkush ndjeu njė ftohje nė shpirt. Njerėzit kishin bėrė njė luftė tė madhe me atė emėr. Shqipėria e varfėr, e zymtė nga betejat e pushtimet, ku nė dhjetėra netė ishte gdhirė duke lexuar traktet me nėnshkrimin “Partia Komuniste Shqiptare” tani do ta ndryshonte kėtė emėr me fjalėt e rėndomta Partia e Punės, aspak bukur. Emėrtimi “komuniste” kishte tjetėr tingėllim. Me kėtė emėr, nė atė kohė, gati nė gjysmėn e botės ishte bėrė njė luftė titanike …

Nė ato vite ishte koha kur komunizmi qe bėrė i modės e shkrimtarėt e famshėm, si francezi Anri Barbys, apo poeti me emėr nė botė Pablo Neruda, pa folur pėr Gorkin e Shollohovin, Majakovskin etj., shkruan e vargėzuan rimat e komunizmit, pėr fitoren mė tė madhe tė proletariatit nė botė. Pikėrisht nė kėtė kohė, nga Stalini u sugjerua qė Shqipėria e prapambetur dhe me zhvillim tė pakėt, tė kishte jo parti komuniste, por parti tė punės.

… pėrmes kėtij emri “Partia e Punės” tė ndėrtonte njė strategji tė tėrė konceptesh e pikėpamjesh lidhur me ambicjet pėr konsolidimin e pushtetit, qė tani e tutje do tė quhej pushteti i klasės punėtore e qė shumė shpejt u shndėrrua nė zhargonin “Klasa nė fuqi”...

Komandanti i tė gjitha kryesive tė asaj kohe, me njė grup bashkėpunėtorėsh tė ardhur nga lufta e me pėrfaqėsuesit e emėrtimit tė ri tė Partisė sė Punės, nisi kėshtu qeverisjen e vendit pėr njė kohė tė gjatė. Kjo “suitė” ishte edhe bėrthama e parė e klasės politike shqiptare.

Qė nė muajt e parė tė krijimit e tė konsolidimit tė pushtetit, nė tė gjitha forumet e organizmat e ndryshme, duke filluar nga Byroja Politike, K.Qendror e deri tek dikasteret, do tė vihej objektivi qė mbi 70 pėr qind e drejtuesve tė ishin punėtorė, me prejardhje punėtore apo fshatare. Kjo strukturė do tė pėrfaqėsonte edhe drejtimin politik tė vendit nė shumė dekada. Ajo ishte imazhi i drejtėsisė e i asaj qė nė pushtet ėshtė populli. Plejada e parė e udhėheqjes punėtore nė Partinė Komuniste ishin V.Shanto, K.Xoxe, P.Kristo, P.Peristeri etj.

Tė qenurit punėtorė apo me prejardhje punėtore, u kthye nė kėrkesė jetėsore, nė mani e idealizėm. Nė kėtė emėrtim, u futėn si nė njė thes tė gjitha profesionet e zejtaritė, duke filluar nga rrobaqepėsit, kėpucarėt, samarxhitė, jorganpunuesit etj. Kjo ishte dhe “industria” e Shqipėrisė nė atė kohė. Edhe intelektualėt, po tė takoheshin diku tangent me kėtė emėr “punėtor” nga gjyshi apo gjyshja do tė ishin mė tė preferuar. Vetėm fjala “punėtor” tė nxirrte nė presidiume, tė jepte tituj, tė vinte portretin nė gazetė, nė emisione, tė ēonte ndonjėherė edhe jashtė shtetit me delegacione apo edhe pėr ndonjė pėrvojė profesioni. Megjithatė E.Hoxha pėrkrahu pa asnjė rezervė specialistėt e fushave tė shkencės, tė arsimit, tė kulturės etj., por duke i parė ata gjithnjė si fasadė mbajtėse tė pushtetit politik tė partisė...

  

Po kush ta kundėrshtonte?!

 …Po tė krijohej njė klasė e vėrtetė politike me intelektualė tė zotė, tė pėrgatitur nė institucionet e shkollat e larta tė profileve juridike, ekonomike, filozofi, gazetari, kulturė etj. me specialitet tė veēantė, atėherė ajo do tė ishte pėr Partinė e Punės e udhėheqėsin e saj “Grazhdi” i rivalitetit, i superioritetit, i mposhtjes sė kultit tė njėshit e i largimit tė tij, ndoshta shumė herėt nga pushteti.

 

trembesh edhe nga hija

 Veē karakterit tė tij tepėr shoqėror e njerėzor, pėr tė qėndruar larg kultit, R.Alia qe tepėr i vendosur tė mos ndryshonte asgjė nga ajo pjesė historie qė ishte ndjekur nė vitet e diktaturės. Asgjė thelbėsore tė mos prekej e tė mos lėvizej: Organizata bazė po ajo. Byrotė e partisė me antarėt e nivelit tė rėndomtė drejtonin deri edhe dikasteret qėndrore. Nė institucionet e kulturės e tė artit, antarėt e byrosė drejtuese, mė sė shumti, ishin teknikė, zdrukthėtarėt e dekorit, kaldaistė, roje etj. vetėm pėr tė thėnė se drejton klasa.

Njė sekretar i parė partie i strukturės sė lartė, qė kishte qenė punėtor, u transferua nė pesė rrethe njėri pas tjetrit e nė tė gjitha, punėt shkuan keq e mė keq. Ai, pėrsėri i parė se i parė.

Korrik 1990. Gazetaria shqiptare ul armėt. Nė plenumin e 11-tė tė K.Q. thirret nė skenė “shtrėngimi i radhėve tė partisė dhe revolucionarizimi i mėtejshėm i saj”. Artikujve me kohė tė humbur e tė pahumbur u vihet kryq. Lajmi, qė u botua pėr dorėheqjen nė atė kohė tė Mlladenovit, president i Bullgarisė, merret nga K.Q. i Partisė sė Punės si provokim; pėr analogji gjoja tė japė dorėheqje edhe R.Alia. Njė njoftim tjetėr, pėr nevojėn e mijėrave krahė pune nė Zvicėr, botuar nė “Zėri” me burim tė Agjensisė Telegrafike Shqiptare, komentohet si thirrje, qė mijėra vetė, jo vetėm nga Tirana, tė sulmonin ambasadat e tė ngujoheshin nė mjediset e tyre.

… pasuesit e grushtit tė hekurt, thėrresin me tone tė ashpra: gazeta po na nxjerr sytė. R. Alia nėnvizon: “Zėri ka kryeredaktor. Ai tė japė shpjegime”. Tre anėtarė tė Byrosė Politike formalisht japin dorėheqje. Pavarėsisht nga kjo, privilegjet do t’i ruanin njėlloj si mė parė. Plenumi mbyllet pa zgjidhur asnjė problem. E vetmja gjė konkrete mbas debateve edhe nė Byronė Politike ishte mbajtja e njė mitingu nė sheshin Skėnderbej. R.Alia mbron tezėn: Kur dalim ne nė shesh, armiqtė futen vrimave. Mirėpo kėsaj radhe armiqtė ishin futur ambasadave e sė andejmi ishte vėshtirė pėr t’i nxjerrė.

Plenumi i radhės i K.Q. nė tetor 1990, sfidon kėrkesat pėr lejimin e krijimit tė partive tė reja politike. Me gjysmė zėri, si vjedhurazi, akoma pa zėnė vend mirė pėrfaqėsuesit e partisė, nė sallėn e mbledhjeve tė Pallatit tė Kongreseve, dikush lėshoi ca thirrje: Mirė, fundja tė lejohet krijimi i njė si parti apo si shoqatė e tė gjelbėrve, ekologjike si i thonė. Deri ku shkonte mendja arkaike e atij plenumi. Flitej gjithēka, sikur nė botė, apo pėrreth Shqipėrisė s’po ndodhte asgjė. Nė derė po trokiste “furtuna” e ndryshimeve tė mėdha politike e shoqėrore e ata hiē. Vonesa pėr t’iu pėrshtatur situatės sė krijuar, ēoi nė tė vėrtetė nė zbehjen e veprimtarisė sė Partisė sė Punės. Ajo tani mė dukej si njė lis i rėnė, si njė partiturė e ējerrė. Vetėm fjalėt e mėdha e citatet e veprave e mbanin nė kėmbė, ashtu si hije.

 

 Mbas lisit tė prerė - shumė filiza demokracie

Mbas rėnies sė monumentit tė E.Hoxhės e dorėheqjes sė detyruar tė qeverisjes sė Partisė sė Punės, fitorja e zgjedhjeve tė marsit 1991, i ngjante fitores sė Pirros, me shpirt nėpėr dhėmbė e kėmbė tė zvarritura. Kongresi i 10-tė i qershorit tė po atij viti, nė strumbullarin politik tė Partisė sė Punės mund tė cilėsohet edhe si Kongresi i parė i Partisė Socialiste.

Kongres edhe i njėrės parti edhe i tjetrės, si tezat e njohura dikur pa pėrcaktim pėr politikėn shqiptare: as lindje, as perėndim, as hapemi as mbyllemi, as sot as nesėr; si kėnga korēare “A vemi a s’vemi”.

Partia e Punės e la skenėn politike nė njė debat pa lavdi nė Kongresin e 10-tė nė qershor 1991. Aty u kacafytėn sipas ndarjes sė trofesė. Nė historinė e sundimit tė saj, kjo parti veē anėve pozitive qė nuk mohohen kishte krijuar shumė klane e lidhje, miqėsi e krushqi, skena e prapaskena. I mbeti R.Alisė, si udhėheqėsi i saj i fundit, tė bėhej dirigjent nė ato ditė buje, sharjesh e ofendimesh. Ca mbronin Enverin, ca e varrosnin edhe mė thellė se e mbante toka. E gjitha dukej si njė restorant pa menu. Nė fund nuk u pėrcaktua asgjė e qartė, sepse as parti, as shoqatė nuk mbeti nga e kaluara.

Nė tė vėrtetė, Kongresi i 10-tė i Partisė sė Punės, ishte vetėm ceremonia pa fat e varrimit tė saj, sepse si parti mund tė quhej pa mision, e prerė si lisi qė nė mesin e vitit 1990 kur nė korrik pėrmes njė pleniumi, ajo u pėrpoq tė tregonte edhe njė herė dhėmbėt e forcės me tezat bajate tė revolucionarizimit tė mėtejshėm.   

Lisi ra. Dhjetėra filiza gufuan rreth tij. Shqipėria, nė udhėkryqin e historisė, priste parinė e re qė ta drejtonte, ta ēonte shoqėrinė pėrpara drejt njė progresi aq tė ėndėrruar. Nė fillim njė, pastaj dhjetėra parti politike plotėsuan kėrkesat pluraliste pėr t’u njohur me ligje.

Partia Demokratike, si lindje e parė, gėzoi mbarė njė Shqipėri tė nėpėrkėmbur pėr dekada tė tėra. Asaj i erdhi koha, i buzėqeshi fati. Mbėshtetja tek lėvizja e fuqishme e dhjetorit tė studentėve trima, ishte zgjuarsia mė e madhe qė i dha krahė. Ajo lindi nė dhjetorin e 1990-tės e nė radhėt e saj u bashkuan kontigjente tė mėdha tė inteligjencies, tė punėtorėve shqiptarė me paga minimale jetese, tė agronomėve e zooveterinerėve pa tė ardhme. Me Partinė Demokratike u bashkuan edhe pjesė nga shtresat e pakėnaqura tė shoqėrisė socialiste, tė pėrndjekurit, tė burgosurit, tė internuarit.

Partitė e tjera nuk e patėn aq tė madh kėtė fat. Me Republikanen, veē pjesės sė inteligjencies u bashkuan mė shumė klasat e shtypura, pronarėt e dikurshėm, kulakėt etj. Kjo parti, qė nė fillimin e jetės sė saj pėr nga shtrirja dhe interesimi i shoqėrisė shqiptare, vinte e dyta.

Partia Social-Demokrate u paraqit nė skenėn politike pa pretendime tė mėdha pėr ndonjė zgjerim tė dukshėm. Ajo grumbulloi rreth vetes elitė me tė zgjedhur, tė njerėzve tė pakėnaqur nga Partia e Punės, se gjoja nuk u ishin njohur meritat e tyre. Pra, njė grupim intelektualėsh qė pretendonin se me aftėsitė e tyre do bėnin ndryshime tė rėndėsishme nė tė ardhmen demokratike tė vendit.

Si stoli tė historisė morėn pamje “nusėrie” duke popullarizuar e propoganduar tė kaluarėn e tyre edhe Partia e Ballit Kombėtar dhe ajo e Legalitetit. Kjo e fundit mbėshtetur fort pas derės mbretėrore tė Ahmet Zogut e pasuesit Leka i parė.

Lindja mė e vėshtirė, siē jemi detyruar tė pėrsėrisim shpesh herė, ka qenė grupimi me emrin aq tė bujshėm, Partia Socialiste e Shqipėrisė. Mbeti ky emėr “socialiste” i bujshėm pėr dy arsye:

E para, se pati guximin tė marrė mbi vete trashėgiminė pozitive tė sė kaluarės pėr ndėrtimin e shoqėrisė socialiste. Kjo i shėrbeu shumė kėsaj partie pėr tė mbushur detashmentet si numėr me pjesėmarrės besnikė.

E dyta, do t’u mbushte mendjen moshave mė tė reja shqiptare se fjala “socialiste” nuk ishte aq e tmerrshme sa e paraqesnin kundėrshtarėt. Bile Evropa ėshtė plot me parti e lėvizje shoqėrore qė mbajnė kėtė emėr. Megjithatė, pėrsa i takon ceremonisė sė pagėzimit, kjo parti pati fatin mė tė keq. Edhe sot e kėsaj dite, e pėrflasin kundėrshtarėt: ka lindur me tė vėrtetė kjo parti, apo e sajuan. Me tėrė kėto hipoteza pėr tė kaluarėn e dyshimtė vėrtet duhet menduar, t’i besosh apo jo.

 

Klasa e re politike

Ndoshta ėshtė treguesi mė i admirueshėm qė lėvizja pluraliste, mbas diktaturės sė gjatė, u mbush me njerėz tė moshave tė reja. Edhe fare pak pleq “zevzekė” qė e vazhduan profesionin e politikanit nuk ezbehėn aspak shkėlqimin rinor tė liderėve e drejtuesve tė rinj partiakė. Po cilėt janė pėrfaqėsuesit e kėtyre partive?

Janė bijtė e kėtij populli, me histori tė gjatė, me njė tė kaluar plot beteja e luftra pa fund pėr tė mbijetuar, por qė fati kurrė nuk i buzėqeshi pėr ta parė veten si vendet e tjera me njė shtet serioz, me qeveri niveli, me traditė e kulturė politike. Pėr fatin e keq edhe politikanėt e rinj nuk po e justifikojnė emrin e madh qė mbajnė. Nga muaji nė muaj, e nga viti nė vit, flitet e komentohet si dikur nė fillimet e kėtij shekulli se Shqipėrisė i duhet njė princ Vid i ardhur nga jashtė. Shpesh mėrmėritet me inat, nė biseda tė tė gjitha rangjeve, se ne s’dimė tė qeverisim veten tonė; shumė ndihma sillen nga Evropa, tė sillet edhe njė qeveri e tė shpėtojmė. Kėto janė shkarkime dėshpėrime, qė s’duam as t’u besojmė, as t’u nėnshtrohemi, por ama duf kanė, gjurmė lenė, siguri e mosbesim krijojnė.