Logoreci   >  Marash Hajati  >  Dera e prapme e shtypit

 

DERA E PRAPME E SHTYPIT

Dera e prapme e shtypit

ISBN: 99927 - 603 - 0 - 3
Faqe: 228

 

 

LABIRINTET E RADIOTELEVIZIONIT.

 

   

    Mbas ngjarjeve me Festivalin e 11-tė tė Kėngės nė RTV, mbetėn pothuajse tabu, transmetimet e drejtpėrdrejta nė televizion. Edhe njė bisedė e thjeshtė, edhe njė intervistė e mėsuar pėrmendėsh duhej mė parė tė regjistrohej, tė kontrollohej e pastaj t’i jepej programacionit me dokumente tė rregullta, me disa firma, qė tė transmetohej.

Lajmet dhe reportazhet informative do tė zinin deri nė 25 pėrqind tė transmetimeve; rubrikat ideologjike, arsimore dhe ekonomike deri nė 30 pėrqind; emisionet kulturore e artistike mbi 40 pėrqind. E favorshme, ishte se nxorėm jashtė strukture programet dhe lojėrat sportive. Kjo kishte rėndėsi tė veēantė, mbasi pėr kėto veprimtari mund t’i zgjasnim transmetimet edhe nė orėt e vona, gjė qė mė parė ishte e ndaluar. Arsyeja, njerėzit duhej tė flinin shpejt qė tė mos vonoheshin tė nesėrmen nė punė.

    Tepėr ngacmuese ishin transmetimet drejpėrdrejt pėr sportin. Gjatė kėsaj kohe binin pa pushim telefonat. Kush nuk ndėrhynte, antarė tė Byrosė Politike, tė qeverisė, njerėz tė thjeshtė e dashamirės tė sportit. Tė gjithė jepnin mendime apo bėnin vėrejtje, si pėr shembull: Pse merrni me kamera nė plan tė parė vetėm Panon? Nuk ju pėlqejnė lojtarėt e Dinamos? Apo, ē’janė kėta tifozė tė papėrmbajtur qė nxirrni nė ekran? Tjetėr: Cili ėshtė ky qė trasmeton ndeshjen? E dėgjon se ēfarė flet. Ku i gjeni xhanėm? (kjo do tė thoshte qė folėsi, nėse nuk largohej pėr fare, tė paktėn pėr disa javė tė mos hynte nė mikrofon). “Viktimė” e kėtyre ndėrhyrjeve tė padrejta ka qenė shpeshherė S. Kėlliēi, autor i talentuar e kėmbėngulės qė ka dhėnė njė ndihmesė, jo vetėm pėr sportin, por edhe nė fushėn e gazetarisė e letėrsisė. Si komentator ka pasur e ka specifiken e tij. Me njė horizont njohės tė admirueshėm, shtrihej gjerė nė temėn e transmetimit e tė analizave. Mirėpo, dikujt andej lart, kjo herė i pėlqente e herė jo. Aq herė edhe komentatori shkarkohej e ngarkohej me atė detyrė. Redaktori i qetė dhe i apasionuar i sektorit tė sportit pėr kaq vite nė televizion, V. Grillo, e di mirė se ē’kemi hequr.

   

    Struktura qė ndėrtuam e disiplinoi shumė punėn. U krijuan dhjetėra rubrika tė reja qė i qėndruan kohės. Ato vazhdojnė edhe sot e kėsaj dite. Nė mėnyrė tė suksesshme ishin ciklet pėr njohjen e Shqipėrisė e tė trashėgimisė sonė historike, kulturore, arsimore etj. Mund tė pėrmendim ciklet: “Tė njohim historinė e vendit tonė”, “Qytetet nė vite”, emisionet “Ngjarje e data”, “Figura tė shquara”, pėr tė cilat, u bė njė punė pėrgatitore tepėr voluminoze me grumbullim materialesh arkivorė si dhe dokumente nga familje e persona tė veēantė, fotografi, intervista, skica e vizatime tė larmishme etj. Nė kėto gjini dokumentare, veē shumė tė tjerėve kanė shkrirė talentin e pasionin e tyre publicistėt si: A. Gjergji, K. Kyēyku, P. Lati, N. Ukcamaj, V. Vila, I. Ponari, M. Shehu, P. Lubonja, B. Hoxha, I. Grazhdani, E. Ndocaj pėr emisionet e rinisė, e pa harruar mjeshtrit e figurės, I. Kasneci, M. Kondo, G. Shllaku, B. Shima e mė vonė Y. Agovi, F. Ēepani, A. Ēeku, A. Negro etj., tė cilėt realizuan dokumentarė televizivė tė nivelit tė lartė qė janė nderuar me ēmime republike e janė vlerėsuar nė festivale tė ndryshme. Pėrvoja e krijuar dhe dėshira kėmbėngulėse e redaktorit Xh. Mato, pėr krijimin e njė qendre tė organizuar pėr filmin shkencor dokumentar, pranė televizionit, na nxitėn pėr disa studime tė veēanta, tė cilat pa dyshim lanė gjurmė e ndikuan pėr sensibilizimin e opinionit nė kėtė sektor disi tė harruar.

    Emisioni nga mė tė ndjekurit nė atė kohė e qė vazhdon tė vlerėsohet edhe sot ėshtė “Trupi dhe shėndeti”. Kjo jo vetėm pėr interesat qė njerėzit kanė drejtpėrsėdrejti pėr kėto kėshilla, por edhe nga pėrpjekja e palodhur e pasionante e mjekut F. Topi pėr ta paraqitur kėtė rubrikė, nga mė tė hershmet nė televizion, sa mė interesante.

    Ėshtė njė kėnaqėsi e veēantė, kur duke hedhur nė letėr kėto shėnime, tė dalin pėrpara kujtimet e atyre ditėve e netėve tė pėrgatitjes sė koncerteve tė vitit tė ri. Nga e gjithė Shqipėria, ēdo ditė, dhjetėra skeēe, parodi, grimca humoristike, kėngė, ēfarė nuk sillnin nė studjot tona aktorėt e mrekullueshėm tė Shkodrės, Fierit, Durrėsit, Vlorės, Korēės e si gjithnjė nė krye tė vendit, ata tė kryeqytetit. Bashkė me krijuesit e humorit, si: P. Kulla, Sh. Mita, L. Bungo, P. Selimi etj., bashkoheshim tė gjithė, qė skeēet tė na dilnin sa mė tė pranueshėm e t’u shpėtonim kritikave. Mė i papėrmbajturi ishte K. Devole, por pėr fat tė mirė atė e kishim tonin e me tė bėnim si bėnim. E gjithė redaksia nė ato veprimtari ishte nė kėmbė. Pa drekė e pa orar duke filluar nga shefi, Sh. Rexhvelaj, O. Mula, V. Grabocka, Z. Grashi, M. Zykaj, G. Dajiu, I. Shabani e tė ardhurit mė vonė si: A. Qiriaqi, I. Bega, L. Gjata, Gj. Rita etj. Ne, realizuesit, ishim si mė me fat, sepse me gjithė lodhjen na dukej se shijonim diēka mė shumė nga ai gėzim i njerėzve tė artit. Veē si kompensim, nuk rrinim pa e paguar me atė frikėn e ditėve tė para tė vitit tė ri. Me ankth mbanim veshėt ngritur, se ēfarė do tė thuhej pėr koncertin, pėr materialet, pėr aktorėt, pėr televizionin. Puna voluminoze na sillte kėnaqėsi, por nuk mungonin vėrejtjet, sorollatjet qė na mėrzitnin shumė.

    Nė njė skeē, aktori i estradės sė Beratit, Cekja bėri goxha humor me mėnyrėn e tė folurit tė Lushnjės. Kjo gjė nuk ishte praktikuar mė parė nė televizion. Ne, grupi realizues, njė reagim e prisnim, por jo aq sa, e Para e Lushnjės nė organet e larta tė Partisė bėri zhurmė tė madhe duke i dhėnė humorit ngjyrė politike. Pėrgjegjėsia u kėrkua tek Komiteti i Partisė sė Beratit. Iu rekomandua edhe masė konkrete dėnimi. Cekja tė shkonte gjashtė muaj nė prodhim, qė kur tė bėnte herė tė tjera shaka, tė mendohej mirė. U informuam nė kohė pėr kėtė ngjarje. Veē bisedės telefonike, shokėve tė Beratit u bėmė njė letėr, ku shkruanim: Vendimi qė do tė merret ndaj aktorit ėshtė i nxituar dhe i padrejtė. Skeēi dhe interpretimi i tij ėshtė miratuar nga televizioni dhe pėr kėtė pėrgjigjemi vetėm ne. Kemi njoftuar edhe aparatin e K.Q. Masa nuk u zbatua, inati mbeti.

    Nė kėto veprimtari, nė gjithė punėn artistike tė Televizionit, kemi pasur kurdoherė nė krah syrin mė tė ri tė figurės, kameramanėt, qė shpesh pa tė drejtė donin t’i klasifikonin diku mes teknikės e krijimtarisė. Sidoqoftė, dua tė ndaj veē nė radhėt e kėtij libri, kėnaqėsinė e punės me grupin aq tė kėndshėm e rinor tė kameramanėve, duke filluar me: Sh. Pėllumbin, organizator pa shkresa e burokraci, Th. Ngjelėn aq kėrkues pėr figurėn, V. Qarrin ekspresiv i palodhur, S. Dhima babaxhan i heshtur dhe punėtor, L. Balla e G. Ibrahimi tepėr tė vėmendshėm, Sh. Qatipi, “shpirti i repartit”, F. Mullai i kudondodhuri, T. Koka, zbatues i pėrpiktė, A. Kazazi, P. Kodra, D. Tole tė qetė e solidarė, K .Dhimo, poet i grupit, I. Kruja energjiku etj.

    Nė etapa tė veēanta, u bėnė mjaft pėrpjekje pėr ndryshimin e kėtyre skemave, por pa ndonjė dobi tė madhe. Drejtuesit e kėtij sektori si K. Skarco e mė vonė Sh. Skėnderi, bashkė me gjithė grupin e redaktorėve e telekronistėve projektuan shpesh ndryshime nė formulimin e emisioneve tė lajmeve tė kronikave, telereportazheve etj. Redaktorėt A. Gurashi, M. Baka, T. Topore, A. Dhamo, G. Qinami, H. Lleshi etj., e duke pėrfshirė kėtu operatorėt e talentuar si G. Shtino, A. Omeri, Sh. Reēi, V. Dango etj., kanė njė meritė tė respektuar pėr ndihmesėn qė kanė dhėnė nė fushėn e informacionit dhe emisioneve nė televizion.

    Nė fillimet e viteve 80-tė nga redaksia e informacionit u shkėput njė grup redaktorėsh qė krijuan tė parėn redaksi pėr ēėshtjet ndėrkombėtare nė kėtė institucion. Nga ky sektor u realizuan emisione tė veēanta e me cikle, komente me ilustrime interesante tė punuara me mjeshtėri nga V. Kule, B. Zeneli, B. Muharremi, A. Sokoli etj., qė u dhanė njė frymėmarrje tė re temave pėr problemet e jashtme.

Ėshtė meritė e redaksisė sė informacionit edhe pėrgatitja e njė plejade anoncuesish e folėsish jashtė kamere, prezantuesish tė talentuar nė emisione tė ndryshme, duke filluar nga S. Beli, redaktore e folėse e parė nė televizion e mė pas L. Zadrima, J. Kondili, K. Fotjadhi, T. Radi, Dh. Gjoka e pasuesit e tyre qė edhe sot e kėsaj dite lexojnė aq natyrshėm me ndjenjė, pa thirrje e poza artificiale. Pėr ecurinė e punės krijuese, planifikimin, sigurimin e emisioneve rezervė, formulimin e testeve dhe intervaleve, hartimin e programit javor etj., ka gėzuar njė meritė tė veēantė, redaksia e programacionit nė Televizion nėn drejtimin e gazetares me stazh, L. Ēeli si edhe pjesėtarėt e tjerė O. Teneqexhi, Dh. Pecani, Zh. Gostivishti, A. Qiēri, dispeēerėt e gjithė shokėt e tjerė.

               

 

DERA E PRAPME E SHTYPIT

    Nė historinė e Partisė sė Punės s’besoj tė ketė pasur marrėdhėnie mė tė ndėrlikuara, sesa ato mes E. Hoxhės e M. Shehut. Nė vite, ato kanė njohur diell e errėsirė, ngrohje e acar, dualizėm e ndarje, puthje e nxjerrje armėsh. Kjo, jo vetėm se ka qenė ndeshje midis dy tė mėdhenjve tė partisė e shtetit, por edhe sepse lidhjet e ndarjet, kontradiktat mes tyre u shtrinė nė njė kohė tė gjatė e tė pakrahasueshme me zbulimin dhe eliminimin, e grupeve tė tjera rivalizuese. Linja e dualizmit, herė e hapur e herė e fshehtė, ka qenė mes tyre temė e vazhdueshme. Edhe pse ajo nuk ėshtė shqiptuar me zė tė lartė, qėllimi i saj final ka qenė pushteti. Ky dualizėm, si nyja e sė mirės dhe e sė keqes bashkė shfaqej nė fotografitė zyrtare, qė herė qėndronin sė toku, e herė ndaheshin. Shfaqej nė citatet e parullave, nė mure e lulishte, nė citatet e librave, kryesisht nė ato tė mbrojtjes, nė pėrjetėsimin e emrave e titujve.

    Tema e mėsipėrme pėr aq sa paraqet interes, mund tė jetė objekt studimi i historisė dhe politikės shqiptare. Nė kėto kujtime, do tė mundohemi tė hedhim dritė vetėm pėr aq sa ka pasqyruar e si e ka pasqyruar televizioni shqiptar finalen e asaj pėrmbysjeje tė madhe.

    Duke hyrė nė rrjedhėn e ngjarjeve tė familjes Shehu, me fejesėn e njohur tė tė birit, me njė vajzė nga familja e Turdive, me ceremonitė e konfliktet e shkaktuara prej asaj fejese, pasojat nuk vonuan tė dilnin sheshit. Mirėpo askujt nuk i shkonte ndėr mend se ato do tė kishin jetė tė gjatė. Mosmarrėveshje tė tjera, ka pasur edhe mė parė me kėto familje, por ishin sheshuar.

    Nė fund tė shtatorit apo fillimi i tetorit 1981, nė Kamėz u kremtua 30-vjetori i themelimit tė Insitutit tė Lartė Bujqėsor. Kronika e zgjeruar televizive, u pėrgatit me shumė kujdes nga grupi mė i zgjedhur i redaksisė sė informacionit. Nė ato festime merrnin pjesė personalitete tė ndryshme. Nė radhėn e parė tė presidiumit, disi larg njėra-tjetrės zinin vend edhe N. Hoxha dhe F. Shehu. Njėra drejtore e Insitutit tė Studimeve Marksiste-Leniniste, tjetra drejtore e Shkollės sė Lartė tė Partisė. Me gjuhėn profesionale tė televizionit ne kuptonim, se ato tė dyja nė atė ceremoni pėrfaqėsonin edhe bashkėshortėt. Ky mendim, solli nė ekran evidentimin e dukshėm herė tė portretit, tė njėrės drejtore, herė tė tjetrės. Gjithēka na u duk se ishte realizuar mirė. Nė tė vėrtetė...

    Tė nesėrmen, qė nė orėt e para tė mėngjesit, R. Alia do tė niste me ne njė dialog, njė porosi qė do tė bėhej temė e shumė ngjarjeve tė mėvonshme.

    - More, normale ju duk ajo kronika qė transmetuat mbrėmė pėr Insitutin Bujqėsor? - e filloi bisedėn shtruar.

    Heshtėm, dėgjuam e mbasi dyshuam, pyetėm si me habi:

    - Mos ishte shumė e gjatė?

    - Dale, dale prit, nuk e kam aty llafin, - vazhdoi ai, - po njerėzit qė paraqitėt aty njėlloj janė? E njėjtė ėshtė ndihmesa e tyre e roli nė shoqėri? Po e kaluara? Secili ka vendin e vet tė kuptohemi, por tjetėr gjė ėshtė ta zėmė N. Hoxha, e tjetėr F. Shehu. Kurse ju, njėlloj njėrėn, njėlloj tjetrėn i nxirrnit nė televizion. Qėndron kjo? Shikojeni me kujdes kėtė qė po them e nxirrni konkluzione.

    Kėtu mbaroi biseda, por kėtu filluan edhe njėqind dilema. Ishte e para herė, qė pėr gjėra kaq tė rėndėsishme nuk jepej njė mendim i prerė. Nė tė vėrtetė nuk u mor vesh si tė vepronim nė tė ardhmen. Pėr N. Hoxhėn, ishte e qartė, s’kishte ndonjė dyshim. Po si tė vepronim me F. Shehun? Ta nxirrnim mė pak, apo tė mos e nxirrnim fare nė ekran.

    Paraprakisht, pėr t’i zėnė rrugėn sė keqes, kėrkuam informacion tė plotė pėr tė gjitha emisionet, “Ngjarje dhe data”. Asnjė intervistė, apo bisedė nuk do tė organizohej me personalitete tė ēdo rangu, pa marrė pėrpara miratimin e drejtorisė. U shtua kujdesi edhe pėr emisionet e fėmijėve, sepse disa herė e kishim pėsuar nga bisedat disi tė pakontrolluara qė organizoheshin nė takime me veteranė. Apo nuk ishte edhe 40-vjetori i Partisė. Pėr lajmet u dyfishua kontrolli. Nga vėzhgimet e dyshimet qė na u krijuan, shkurtuam disa emisione historike. Hoqėm nga transmetimi mjaft fotografi dhe dokumente tė luftės. Minutat e fundit anulluan njė grup xhirimi qė po shkonte pėr njė kronikė nė Shkollėn e Partisė. Mė vonė morėm vesh, se pėr tė ishte interesuar vetė drejtoresha.

    Ngjarjet e ndėrlikuara mes E. H. dhe M. Sh. po shtoheshin e acaroheshin, po zienin nga brenda. Por, po afrohej edhe koha e reagimit. Sinjalin e parė, aty nga mesi i tetorit e dha njė konferencė e sektorit tė shtypit. Nė atė mbledhje u tha shkurt, rrjedhshėm e qartė, se nė artikujt pėrkujtimorė e studimorė me rastin e festave, si edhe nė emisionin pėr “Ngjarje e data” protagonistė tė vetėm do tė jenė Partia dhe Themeluesi i saj. Materialet mė tė rėndėsishme do tė kalonin pėr publikim, vetėm nėpėrmjet sektorit. Afrimi i 40-vjetorit tė Partisė dhe i kongresit tė 8-tė tė saj po tingėllonin ftohtė dhe zbehtė. Nė udhėheqjen lart pak entuziazėm, poshtė nė bazė pak eufori. Kėto ishin refleksionet e konkluzionet e atyre ditėve plot ankth.

    Pėr ne tė televizionit, viti 1981 ishte i veēantė. Pas shumė pėrpjekjesh, studimesh, argumentesh, qeveria kishte akorduar njė fond prej afro 10 milionė dollarė pėr blerje pajisjesh, sidomos nga firma e njohur gjermano-perėndimore “BOSCH”. Kontraktimet kishin pėrfunduar e pjesė-pjesė po realizoheshin edhe shlyerjet financiare. Nė ato ditė tetori pėr herė tė parė nė historinė e tij, filloi transmetimi i programeve me ngjyra. Fat i mirė pėr ne, fat me zymtėsi pėr udhėheqjen. Konflikt me ngjyra.

    Katėr ditė para fillimit tė punimeve tė Kongresit tė 8-tė tė Partisė, nė njė takim tė veēantė, nė Komitetin Qendror u pėrpunua mėnyra e regjistrimit dhe transmetimit tė kėsaj ngjarjeje me rėndėsi. Pėr sa u bisedua nė atė takim, s’do tė bėhej asnjė fjalė, s’do tė vihej nė dijeni as redaksia e lajmeve, as regjia. Pulti i figurės do tė vihej nėn komandė tė rreptė. Filmimi do tė kalonte nė tehun e njė brisku, sa tė mbante gjallė unitetin e varur nė fije tė perit. Pėr rreth shtatė ditė me radhė E. H. dhe M. Sh. nuk do tė qėndronin mė pranė njėri-tjetrit dhe asnjėherė nuk do tė dilnin bashkė nė ekran. Filmimet do tė bėheshin vetėm nė lėvizje, duke filluar nga njėri krah i rreshtit e duke u ndalur nė cepin tjetėr. Skema, pėr tė lehtėsuar kėtė situatė, ishte zgjidhur me vendosjen nė mes tė E. H. dhe M. Sh. tė njė personi tė tretė, qė do tė drejtonte sipas radhės seancat e punimeve tė kongresit. Detyra jo e lehtė qė nė fillim iu ngarkua R. Alisė. Sidoqoftė, kjo mėnyrė vendosjeje lehtėsoi shumė punėn e regjistrimeve pėr televizionin. Kamerat s’do tė fiksonin mė sė bashku buzėqeshjen e dy tė mėdhenjve, pale bisedat kokė mė kokė qė i “gjuanin” me kujdes tė veēantė. S’do tė kishte mė rrokje duarsh, as pėrshėndetje. Kėto, jo se nuk duheshin pėr sallėn, pėr televizionin, por sepse ato realisht nuk ekzistonin e nuk do tė pėrjetoheshin asnjėherė mė nė mes tyre... Kishte javė tė tėra, qė dy Kryesorėt, bashkėluftėtarėt e bashkėpunėtorėt e dekadave, me tė mirat e me tė kėqijat, nuk flisnin me njėri-tjetrin. Buka ishte thyer, ajo s’ngjitej mė. Tani, vetėm sa luhej “drama”. Ndoshta nga ato dramat mė spektakolare. Aktorė ishin dy figurat mė tė larta tė shtetit e tė partisė. Dhe si pėr sfidė tė artit, “shfaqja” e kėtyre veprimeve zhvillohej nė Teatrin e Operas e Baletit nė prani tė qindra delegatėve tė ardhur nga e gjithė Shqipėria.

    Konflikti mund tė shpėrthente nė ēdo minutė. Interesat e kohės kėrkonin, qė kjo mundėsisht tė mos ngjiste gjatė ditėve tė kongresit. Pėr kėtė, loja politike po bėhej tepėr e zgjuar dhe finoke, sepse M. Sh. ishte nga ata burra qė mund ta bėnte bam nė ēdo seancė. Gjithēka ecte tėrhiq e mos kėput. Le tė kuptohej e le tė mos kuptohej, le tė besohej e tė mos besohej se mes udhėheqėsve nuk shkonte gjithēka mirė. Punimet e kongresit tė shpėtoheshin.

    Po cili ishte mendimi dhe qėndrimi i anėtarėve tė tjerė tė Byrosė Politike? Deri nė ēfarė shkalle pėrcaktohej pranimi e mospranimi i kėsaj ndarjeje?! Asgjė e qartė. Atyre u kėrkohej heshtje, vetėm heshtje.

    Dy herė nė ditė sė bashku me R. Alinė nė dhomėn e kontrollit, apo edhe drejpėrdrejt nė studiot e montazhit pėrcaktonim ēfarė do tė jepnim nga punimet e kongresit. Gjithēka shkonte mirė. Nė ditėn e tretė nė seancat e paradites, Byroja Politike me sekretarin e parė nė krye, erdhėn tė veshur me kostume bezhė. Njė kėnaqėsi pėr televizionin. Ngjyrat e ēelura zbukuronin ekranin. Veēas nga tė tjerėt kryeministri atė ditė mbante rroba blu tė errėta. Mos ishte rastėsi, apo marrėveshje e qėllimshme pėr ta lėnė ashtu edhe nė paraqitje! Deri ku shkonte imagjinata!

    Ēajupi i dėrgoi njė copė letėr Fiqiretes, qė mundėsisht mbas dreke, shoku Mehmet tė ndėrronte kostumin, mbasi nuk dilte bukur nė televizion. Tri herė e pėrgėzoi ajo drejtorin pėr kėtė kujdes. Aq ishte e hutuar, sa edhe tė tri herėt, e pyeti nėse mos atė interesim e kanė pasur edhe shokėt lart. Kjo pėr tė do tė ishte njė shpresė e madhe, do tė ishte njė lajm i gėzuar. Ato ditė bashkėshortja e numrit dy, e lodhur por jo e lėshuar, mbahej ende. Nė pushimin e seancave, kur u takuam me Ēajupin kolegun tim, i shpreha mendimin se kot ia kishte dėrguar letrėn Fiqiretes pėr ēėshtjen e kostumit. Ku kishin mė rėndėsi ngjyrat e veshjet! Mbeti si i habitur. E lamė tė takoheshim mė vonė.

    Nė filmimin e seancave ku M. Shehu mbajti raportin nė emėr tė Qeverisė, pėr zhvillimin ekonomik, me kameramanėt patėm njė “konflikt” tė vogėl, sepse me gjithė porosinė pėr tė marrė mė shumė sallėn, ata, e drejtonin objektivin tek portreti i kryeministrit, me arsyetimin, se kur tė bėhej montazhi do tė kėrkoheshin kėto plane. Ata nuk mund tė dinin se fjalimi, pothuajse tėrėsisht do tė ilustrohej me pamje nga delegatėt. Nė kongres shumė gjėra u bėnė ndryshe nga ēdo herė tjetėr. Nuk ishte fjala vetėm pėr entuziazmin e pakėt e tė zbehtė, as pėr dyshimet qė po shtoheshin, por mungoi fare hapur demonstrimi nė televizion i lidhjeve tė ngushta mes udhėheqjes e delegatėve.

    Ka qenė njė zakon i njohur, qė nė pushimet e seancave, Byroja Politike me Enverin nė krye, zbrisnin nga presidiumi nė sallė, nė fuajč, nė mjediset e Teatrit tė Operas e Baletit e bėnin fotografi me grupe delegatėsh. Kėto nuk u realizuan. Ishte e qartė. A mund tė dilnin bashkė tė gėzuar mes pėfaqėsuesve tė partisė E. H. e M. Sh.?

    Tė vetmet qė vinin tek delegatėt nė kohėn e pushimeve mes seancave ishin Nexhmija e Fiqiretja. Sa pėr kureshtje, kėsaj tė fundit i kishin caktuar nė sallė njė vend afėr dyerve tė platesė. S’kishte as mė tė voglin dyshim se vajtja e tyre tek delegatėt bėhej me qėllim tė caktuar informimi, pėr tė tatuar pulsin, pėr tė mbledhur opinione. Delegatėt nga ana e tyre nė ato pushime, si tė “uritur” me avazin e vjetėr kėrkonin tė bėnin fotografi. Mbasi grumbulloheshin tek shkallėt, ftonin Nexhmijen nė mes. Nė kėtė kohė si tė ishin lodra fėmijėsh vraponte drejt tyre edhe Fiqiretja. Por ... Nexhmija linte grupin e largohej nė mėnyrė demonstrative pa bėrė fotografi. A mund tė kishte dėshpėrim mė tė madh se aq, pėr palėn qė do tė linte pushtetin, fronin? E ku dihej mė tutje.

    Kongresi mbylli punimet ashtu siē ishte parashikuar, nė dukje me fitore. Asnjė ndryshim thelbėsor nuk u bė. Delegatėt, tė ftuarit dhe punonjėsit e tjerė tė shėrbimit, mbi njėmijė vetė, bashkė me udhėheqjen u vendosėn jashtė, nė shkallėt e Pallatit tė Kulturės pėr tė bėrė njė fotografi. Nė realitet, nė kėtė kongres u mund plotėsisht M. Shehu, por as E. Hoxha nuk doli fitimtar. Moralisht, siē do ta tregonte koha, edhe ai doli i humbur.

    Mitingu i zakonshėm, mbas punimeve tė kongresit, nė kryeqytet u organizua nė gjendje tė tensionuar pėr udhėheqjen. Fjalėn e rastit u ngarkua ta mbante K. Azbiu. Goditjet kundėr Mehmetit filluan. Ne u porositėm t’i jepnim vend tė dukshėm folėsit, pa harruar Kryesorin. Aq bėri pėrshtypje mbajtja e kėtij fjalimi nga ministri i Punėve tė Brendshme, sa u pėrfol kudo, se ai shumė shpejt do t’i zinte vendin kryeministrit. Pėr analogji kjo tezė ishte e besueshme, sepse nė mitingjet mbas kongreseve vazhdimisht ka pėrshėndetur kryeministri. Mirėpo, kėsaj radhe puna qėndronte tjetėrkund. Atė do ta tregonte koha.

    Ja si u ndanė E. H. me M. Sh. nė dritėn e kronikave televizive, nė atė fund viti 1981: mė 24 tetor, nė prag tė festave tė nėntorit organizohej shpėrndarja e dekoratės “40-vjetori i PPSH”. Ceromonia filloi jo pa qėllim nga udhėheqja e lartė e partisė. Televizioni porositet, qė kamera tė mbahet gjatė me pamjet kur S. Stefani do t’i vendoste nė gjoks dekoratėn E. Hoxhės. Tė evidentoheshin edhe planet e shtrėngimit tė duarve dhe tė pėrqafimit. Pėr anėtarėt e tjerė tė Byrosė Politike, kėtu edhe pėr kryeministrin, tė veprohet me kamera kalimthi, ēka do tė thoshte se M. Sh. nuk ishte mė i dyti i partisė dhe i pari i shtetit, bile nuk kishte nderin tė dekoronte E. H. as tė qėndronte mė nė krah tė tij. Nga data 1 deri mė 8 nėntor festimet e 40-vjetorit tė Partisė dhe Kongresi i 8-tė i saj, pėrbėnin njė kapitull tė veēantė. Nė tėrė ato ngjarje tė dy tė mėdhenjtė, siē e thamė edhe mė sipėr, nuk u takuan dhe nuk folėn asnjėherė bashkė. Pėrurimin e ekspozitės sė arteve figurative e kryesoi R. Alia, ēka do tė thoshte se udhėheqėsit e tjerė tė rangut mė tė lartė, nuk kish pse tė asistonin. Nė ceremoni merr pjesė edhe N. Hoxha. Televizioni porositet ta nxjerrė nė pah nė mėnyrė tė veēantė. F. Shehu nuk duket gjėkundi. Nė festėn e ēlirimit tė Tiranės dhe aktivitetet pėr 28-29 Nėntorin, E. Hoxha nuk merr pjesė, si rrjedhim nuk caktohet nga protokolli i vulės sė ftohtė as kryeministri, bile i rekomandohet tė mos dalė nė asnjė veprimtari. Nė emisionin “Ngjarje e data” pėr ēlirimin e kryeqytetit jepet urdhėr tė nėnvizohet roli i Korparmatės sė Parė e udhėhequr nga H. Kapo. Roli i M. Shehut pėrmendet shkarazi.

    Veprimtaria e fundit publike nė televizion e kryeministrit dhe e fundit pėrgjithmonė, qe njė detyrim protokollar pritjeje, qė ai i bėri zėvendės-kryetarit tė Kėshillit tė Ministrave tė Rumanisė, i cili ndodhej pėr vizitė nė vendin tonė.

    Nė datėn 17, duke u gdhirė 18 dhjetori, M. Shehu nė njė moment nervozizmi pa rrugėdalje vret veten. Pėshtjellim nė udhėheqjen e partisė. Puna mė e vėshtirė, formulimi i komunikatės. Si fillim as nuk do tė shpallej armik, as nuk do tė mbahej zi. Njoftimet nė bazė zbritėn vonė. Edhe nė organet qendrore tė informacionit, u njoftuam me rrugė partie, nga komiteti i Tiranės. Nė drejtorinė e pėrgjithshme kėmbyem mendime, si tė vepronim me programin. Vendosėm tė mos bėnim asnjė ndryshim pėrderisa s’kishim orientim tė veēantė. Nė bisedė e sipėr, ra telefoni. Shefi i sektorit tė shtypit edhe nė kėtė rast nuk e kurseu humorin:

    - Domethėnė, andej nga ju s’ka ndodhur gjė? Kėshtu! Gjithēka do tė vazhdojė si mė parė. Pa ndryshime. U kuptuam?

    Kėngėt popullore, muzika e lehtė, vallet e meloditė qė u transmetuan tėrė ditėn, ishin mesazhi mė i saktė, se partia u nda edhe nga njė armik tjetėr. Pėr aktin e vetėvrasjes shefi ynė R. Alia tregohej shumė i nevrikosur.

    Qė M. Shehu do tė eliminohej, s’kishte as mė tė voglin dyshim. Por me veprimin e tij prishi skemėn e largimit nga froni disi mė butė, duke zbritur shkallė-shkallė, siē ishte vepruar gjithnjė me tė skualifikuarit nga udhėheqja. Ata qė do tė merreshin nė analizė nga partia do tė bėnin nė fillim autokritikė me shkrim, pastaj shkarkoheshin nga funksionet, dėrgoheshin nė bazė, e mė tutje fundi i njohur, arrestimi e dhėnia llogari. Tė gjitha kėto, i shembi M. Shehu me veprimin e tij.

    Nė programacionet e radios e sidomos tė televizionit, erdhi njė pėrmbysje e re e programeve. Do tė kalonin nė arkiv pa tė drejtė transmetimi dhjetėra emisione. Me to mund tė bėhej montazh vetėm me leje tė veēantė. Historia dokumentare po cungohej pėrsėri. Nė fotografitė e luftės ēdo 5-6 vjet bėheshin retushe, qė tė mos dukeshin nė ekran fytyra komandantėsh e gjeneralėsh. Tani do tė hiqej edhe M. Shehu me pasuesit e tij. Kush do mbetej nė to?!

    Si vazhdim i spastrimeve u zbritėn nga muret afishe, pllakate, parulla, citate etj. U hoqėn shumė kėngė e libra, ēdo gjė qė lidhej me figurėn e kryeministrit. Pati edhe nga ata mė tė devotshmit qė propozuan tė rishikohej e gjithė krijimtaria e krahinės sė Mallakastrės, dhe bile nėse duhej transmetuar mė kėnga e njohur e “Ēelo Mezanit”, mbasi dihej publikisht se i pėlqente M. Shehut.

 

               

ENVER HOXHA PARA KAMERAVE

 

    Ka qenė rrjedha e ngjarjeve historike, qė pėrcaktoi fatin e Shqipėrisė, pėr tė mos u ndarė nga hija e emri i E. Hoxhės pėr rreth katėr dekada me radhė. Si figurė qendrore e njė shteti, qė po ribėhej nė drejtime tė panjohura, ai udhėhoqi, bėri ligjin, nėnshtroi me grushtin e hekurt, qeshi, vajtoi, ngriti e ndėrtoi, arsimoi, uli e ndėshkoi ... Njė rrugė e gjatė peripecish, arritjesh e humbjesh tė njė shteti dhe tė njė populli tė tėrė.

    Koha e sundimit tė E. H. nuk ėshtė as magji, as pa shpjegime. Ai erdhi nė krye tė vendit nė rrethana tė ndėrlikuara, por tė volitshme pėr ambiciet e qėllimet qė i kishte vėnė vetes.

    Mes flakėve tė Luftės sė Dytė Botėrore, Musolini mė 7 prill 1939, hodhi kėmbėt nė bregun mė tė dobėt tė Gadishullit Ballkanik, nė Shqipėrinė e varfėr e tė rraskapitur pėr tė ngritur mė tej urėn e pushtimeve drejt Lindjes.

    Kundėr agresorėve, nėn flamurin e interesave kombėtare, u ngritėn krerė, atdhetarė, nacionalistė tė rrymave politike nga mė tė ndryshmet pėr tė udhėhequr revoltėn, manifestimet, e qėndresėn aktive kundėr zbarkimeve italiane. Tė mėsuar pėr dhjetėra vjet me radhė nga historiografia shqiptare, se e vetmja forcė organizuese qė solli ēlirimin e vendit, ka qenė Partia Komuniste me E. Hoxhėn nė krye, nuk e pengon sot aspak hapjen e rrugės sė studimeve objektive, pėr t’i dhėnė cilėsdo forcė politike, meritėn e kontributin real qė i takon pėr atė periudhė tė rėndėsishme. Veē njė gjė ėshtė e qartė, se nė ēfarėdo rrethane apo situate qė u krijua, askush tjetėr nuk diti e nuk manovroi si E. H. pėr marrjen e pushtetit dhe vazhdimin e qėndrimit nė krye tė tij pas luftės sė ēlirimit. Pėr tė arritur nė kėtė finale, ai bashkoi me zgjuarsi tytat e armėve tė komandantėve trima e tė dėgjuar si: M. Peza, H. Lleshi, S. Moisiu, R. Kodheli, M. Shehu etj., qė opinioni i asaj kohe i njihte dhe i respektonte.

    Me taktikėn e “ruajtjes fizike” tė udhėheqėsit dhe rolin e padukshėm, por tepėr tė fuqishėm tė Partisė Komuniste, nė kohėn kur nazi-fashizmi ulte kokėn i shpartalluar nė dyert e Stalingradit e tė Moskės, E. H. del i pari nė drejtim tė luftės, komandant i ushtrisė partizane. I pari nė krye tė Frontit Demokratik, i pari nė Qeverinė e Pėrkohshme. Kudo nė krye, kudo nė drejtim, kudo i pari. Ai fitoi dhe e mbajti pushtetin me metodat e luftės dhe mbeti zbatues i kėtyre metodave, derisa u largua nga jeta.

Ēfarė e favorizoi E. H. nė mbajtjen aq tė gjatė tė pushtetit:

Sė pari, ai i pėrket njė plejade udhėheqėsish tė Vendeve tė Lindjes qė dolėn fitimtarė mbi pushtuesit dhe bashkėpunėtorėt e tyre. I gjithė ky brez sundimtarėsh e quante veten shpėtimtar tė kombeve tė tyre, si: Dimitrovi nė Bullgari, Georgiu Dezhi nė Rumani, Bejruti nė Poloni, Ulbrihti nė Gjermani, Kim Ir Seni nė Korenė e Veriut, Tito nė Jugosllavi, pa folur pėr Stalinin e Mao Ce Dunin, qė nė vendet e tyre morėn gati pamje hyjnish. Tė gjithė kėta udhėheqės, as nuk mund ta mendonin veten tė zėvendėsuar. Erdhėn nė pushtet nga gryka e pushkės dhe vetėm ndonjė luftė e re mund t’i zbriste nga ai post. Gjithēka u shkrua dhe u sanksionua nė favorin e tyre: ligjet, kushtetuta, vendimet, ngjarjet. Nė realitet asnjė nga kėta sundues nuk u largua dhe nuk e dorėzoi pushtetin sa qe gjallė. Me fronet, ata i ndau vetėm vdekja. E. H. ishte mė i riu prej tyre e sundoi mė gjatė se tė tjerėt.

    Sė dyti, faktor i rėndėsishėm qė favorizoi pushtetin e gjatė tė E. H. ishte varfėria deri nė mjerim e vendit. Shqipėrinė e asaj kohe, ishte tepėr e vėshtirė ta pėrcaktoje, se cilit sistem shoqėror i pėrkiste. Me rreth 90 pėrqind tė popullsisė analfabete, ajo pėrpėlitej mes grindjesh, pangrėnies, gjakmarrjes etj. Tė ēoje nė atė kohė deri nė krahinat mė tė largėta tė Shqipėrisė, bukėn e kripėn, vajgurin, veshjen, kėpucėt etj., ishte njėlloj si tė ndėrtoje njė qytet nė shkretėtirė. Tė ēoje mėsuesin dhe shkollėn, diturinė deri nė thellėsitė, ku edhe mushka nuk gjente dot rrugė, ishte njė ėndėrr. Tė shkruanin e tė lexonin letra nė ēdo shtėpi, ishte njė pėrrallė. Tė ēoje llambėn elektrike nė vend tė pishės, ishte njė lloj sikur tė zbrisje nė errėsirėn shekullore njė copė diell. Tė gjitha kėto, pėr fatin e mirė kanė ndodhur nėn sundimin e tij. Por, s’duhet harruar pėr asnjė ēast se, sė bashku me pėrparimin ai ēoi atje partinė, diktatin, nėnshtrimin qė i shėrbenin lakmisė pėr tė mos e lėshuar kurrė pushtetin.

    Faktori i tretė, qė ka ndikuar nė jetėgjatėsinė e dorės sė hekurt tė E. H., ka qenė politika e tij e veēantė brenda rrethit tė ngushtė tė udhėheqjes. Duke folur tri herė nė ditė pėr unitetin, ai kurrė nuk preferoi tė jetonte nė amulli, pa vigjilencė, pa zbulim kundėrshtarėsh, pa shtypje e ushtrim frike. Nė vetvete kjo metodė drejtimi mbante tė tensionuar ēdo pjesėtar tė udhėheqjes. Pėr ēdo veprim kėrkohej maturi e besnikėri. Mjaftonte qė ndonjėri nga udhėheqėsit e tjerė, apo bashkėpunėtorėt e afėrt, tė shqiptonte propozime apo mendime mė tė zgjuara se tė tijat, apo tė krijohej ndonjė farė dyshimi pėr rivalitet, qė i lartpėrmenduri tė pėrfundonte nė ndonjė grup antiparti. Nėse grup nuk kishte, ai do tė krijohej. Ndarja me tė keqen, forconte e ēelikoste udhėheqjen.

    Me kėto veēori, e me kėtė karakter, ka ardhur E. Hoxha, qė nė ditėt e para tė pushtetit, nė moshė tė burrėruar pėrpara aparateve dhe kamerave filmike. Me shkathtėsi e gjallėri, ai kurrė nuk pozoi i stisur, por qėndroi para objektivit pėr t’u thėnė bashkėshtetasve se ėshtė aty jo pėr t’i parė nė sy, por pėr tė paraqitur plotfuqishmėrinė e tij drejtuese. Pėr rreth njėzet vjet me radhė, derisa edhe nė Shqipėri hyri televizioni, shtypi, gazetat dhe revistat e mė pas edhe filmi dokumentar, kanė qenė vitrina numėr njė e portretit dhe e veprimtarisė sė E. H. Nė ēdo festė apo ngjarje pėrkujtimore, nė pritje tė delegacioneve, nė vizitat nėpėr Shqipėri e jashtė shtetit, kudo dhe pėrherė s’pushonte sė shkrepuri aparati. Fotografitė zyrtare, qė shumėfishoheshin nė disa kopje, kalonin pragun e K.Q. pėr zgjedhje e pėrcaktim botimi. Nė vitet e para tė gjitha organet e shtypit vinin tė njėjtėn fotografi. Mė pas ato u ndanė simbas tematikės. Deri vonė, viston pėr t’u bėrė fotografitė publike e ka mbajtur E. H. e bashkėpunėtorėt e afėrm. Mė pas e drejta e pėrcaktimit ka zbritur tek sekretari i propagandės, por asnjėherė pa dijeninė e N. Hoxhės.

    Popullaritet kanė pasur edhe filmat kronikalė-dokumentarė tė Kinostudios “Shqipėria e Re”, qė xhiroheshin shpejt dhe shfaqeshin para seancave tė filmave artistike nė tė gjitha kinematė e Shqipėrisė.

    Nė hapat e parė tė televizionit eksperimental nė vendin tonė, aty nga vitet 60-tė, nuk pati ndonjė vėmendje tė veēantė pėr informacionin televiziv. Mė vonė erdhi duke u shtuar interesi. Me fillimet e viteve ’70 televizioni njohu njė rritje tė dukshme. Me kompletimin e pajisjeve teknike, me zhvillimin e rritjen e krijimtarisė publicistike, krijuese e pasqyruese, ai u bė qendra mė e rėndėsishme e propagandės. E. H. e vlerėsoi lart magjinė elektronike si mjet i pazėvendėsueshėm nė komunikimin me masat.

    Televizioni kishte pėrparėsi tė jashtėzakonshme pėr paraqitjen e platformave politike, mitingjeve, takimeve e bisedave “gju mė gju me popullin”. Veē figurės, hyri si komponent edhe zėri qė i dha njė vėrtetėsi jetėsore, dokumentare, tė pakrahasueshme me mjetet e tjera. E. Hoxhės i doli kėshtu nė shteg njė dhuratė e madhe qė duke u harmonizuar me talentin e tij si orator, bėri njė epokė tė vetėn, pėr atė periudhė. Nė tė gjitha veprimtaritė e manifestimet sekretari i parė i K.Q. do tė ishte nė qendėr tė kamerave. Nė mjaft raste kėto veprime organizoheshin enkas pėr tė treguar, se “Partia e shoku Enver ishin tė fortė e tė pathyeshėm”.

    Televizioni, me grupe tė veēanta e regjisorė tė kualifikuar kishte plane paraprake, tepėr sekrete, ku do tė bėheshin filmime. Pėr to, deri nė detaje interesohej personalisht R. Alia. Pėr paraqitjen autoritare tė E. H. nė ekran, veēuar nga tė tjerėt, gradualisht u pėrpunua njė “skemė” e hollėsishme. Nė kongrese, data pėrkujtimore, festime, ai do tė hynte i pari nė presidium, me hap tė ngadalshėm e duke pėrshėndetur. Kamerat do tė xhironin nė disa plane me kalime tė qeta. Kur brohoritjet e duartrokitjet tė arrinin nė shkallėn mė tė lartė, atėherė hynte pjesa tjetėr e byrosė. Nė mbledhje tė veēanta, kur nuk parashikoheshin duartrokitje, ai vinte i fundit, vetėm mbasi tė ishte vendosur njė qetėsi absolute. Kur ndonjė veprimtari ėshtė quajtur e paarrirė, jo nė planin e pėrmbajtjes e tė ideve, por tė cilėsisė sė figurės, paraqitjes, e kjo ka ndodhur, atėherė takimi nuk ėshtė lejuar tė transmetohej nė televizion. Kėshtu, njė bisedė organizuar nė Korēė me kuadro e veteranė, ngaqė nuk u lejua qė tė vendoseshin mjetet pėr ndriēim, kronika doli e zbehtė si pa jetė, vende-vende e errėt. Duke mos u dhėnė nė televizion ky aktivitet ngjalli shumė dyshime mbi gjendjen shėndetėsore tė E. H. Si kompesim, pėr t’u prerė rrugėn pėrgojimeve e fjalėve tė armiqve kundėrshtarė, mbas pak kohėsh E. H. doli para publikut nė njė manifestim me shokun Pilo mes punėtorėve ne uzinėn “Traktori”. Mė pas, nuk na sollėn aq shumė pengesa pėr vendosjen e prozhektorėve.

    Pėr hir tė sė vėrtetės duhet thėnė se E. H. ishte mjeshtėr i komunikimit me kamerat. Ai duke depėrtuar pėrballė saj, i jepte objektivit gjerėsi manovrimi tepėr tė natyrshėm. Pėr atė ēka do tė pasqyrohej, bėhej njė konsultim i gjerė duke marrė nė mjaft raste edhe pėlqimin e vetė E. H.

    Telashet mė tė mprehta krijoheshin nė veprimtaritė e mėdha si: Parada, manifestimet e 1 Majit, kongreset etj., sepse mbas xhirimeve kėrkoheshin shumė plane me figurėn e E. H. pėr tė plotėsuar montazhin. Kohėt e fundit tė jetės sė tij ėshtė filmuar me kamera tė veēantė, e cila regjistronte gjithė veprimtarinė me objektiv tė drejtuar vetėm tek ai.

    Paraqitja mė spektakolare e E. H. nė kamera, ka ndodhur nė vitin 1978 me vizitat nė Gjirokastėr e Sarandė organizuar me shumė publicitet. Ato, qė nė fillim morėn njė karakter ēmalljeje, ndjenjash personale, kujtime tė fėmijėrisė etj. Ishte koha kur nga sheshi i Ēerēizit nė njė miting tė gjerė ai iu drejtua bashkėqytetarėve:

    - Hė, do thoni ju, po ē’u bėre!

    Duke shfrytėzuar vendlindjen si arenė filmimesh nė atė turne tė gjatė, mund tė themi se E. H. arriti njė pikė kulmore tė paraqitjes sė tij nė televizion. Ēdo gjė ishte e programuar dhe e kronometruar; qė nga shėtitjet nė monopatet, sokakėt e kalldrėmet e rrugėve e deri tek kafeja nė shtėpinė pranė kalasė. Nė tatėpjetėn e ndėrtesės-muze u ēmall me gjitonėt. Nė Mashkullorė, te Rrapi, recitoi vargje pafund pėr atdhedashurinė e kėndoi labēe me grupin e kooperativės pėr Ēerēizin. Nė Grapsh tė Jorgucatit pushtoi kamerat duke bėrė tė ngulen pranė tij mijėra njerėz, qė duartrokitnin. Shiu nuk pushonte. Ai e filloi pėrshėndetjen e tij me keqardhje qė s’kish mundur ta mėsonte greqishten e bukur nė rini, gjuhėn e atij populli tė lashtė e tė respektuar, tė njė vendi me histori botėrore, por qė pėr fat tė keq e kishte gllabėruar kapitalizmi.

    Vizita vazhdoi nė Sarandė. Ai vendosi tufa me lule nė varrezat e dėshmorėve dhe u pėrkul me solemnitet pėrpara bustit tė tė madhit Hoxha Tasim. Nė amfiteatrin e Butrintit bisedoi lirshėm me gazetarė, sidomos me ekipet e televizionit, tė cilėt mbetėn mbas ndenjėseve tė helikopterėve.

    - More, kur i filmoni, kur i pėrgatisni e kur i transmetoni tė gjitha kėto ngjarje! Jeni njerėz shumė tė zotė, - u tha ai.

    Nė Tiranė, ajo zotėsi mund tė bėhej hi e pluhur, sikur telekinemaja e “plakur” dhe e vetme, tė pėsonte ndonjė defekt. Ai aparat transmetonte ēdo natė rreth dy orė kronika e reportazhe me film 16 milimetėrsh, qė kishte mbi 100 ngjitje. Njė ēudi e vėrtetė.

    Nė Ksamil, mes banorėve tė ardhur nga krahina tė ndryshme e qė, pėr hir tė sė vėrtetės, me mundin e djersėn e tyre, kishin krijuar plantacione me portokalle, limonė e ullinj tė papėrsėritshėm, E. H. duket nga frymėzimi, sikur doli jashtė kontrollit tė vetes dhe tė bashkėshortes, bėri humor dhe i ngacmoi tė rinjtė.

    - Sa kalamaqėr do bėni ju? - e filloi ai dialogun. - Nga tre po, se edhe unė tre kam bėrė, bile mund tė bėja edhe mė shumė, apo jo Nexhmije?

    Tė rinjtė e gjorė qeshėn e nėnqeshėn, mė shumė, jo pėr numrin e fėmijėve qė do bėnin, por pėr nuset qė nuk i shikonin as me dylbi, mbasi ato tė shkretat vajza, shtegtonin nė qytet, ku mund tė siguronin njė jetesė mė tė pėrshtatshme. Montazhi i atij emisioni do tė mbahej mend pėr numrin pa fund tė ngjitjeve.

    Zhvillohej mbledhja e kėshillit popullor tė rrethit tė Sarandės. Raportohej pėr gjendjen moralo-politike tė tė gjithė krahinės. Nga diskutimet e faktet qė u sollėn pėr njė seri tentativash tė tė rinjve pėr tė kaluar kufirin e pėr t’u arratisur nė Greqi, E. H. u inatos aq shumė, sa thirri i papėrmbajtur:

    - Mos doni tė vimė ne e tė bėjmė punėn tuaj kėtu? T’ua ruajmė kufijtė? Punoni keq! Sinori nuk ėshtė atje tek piramida. Ai nis kėtu, nė shtėpi, nė rrugė, nė zyra e shoqėri. Kundėr atyre qė duan tė tradhtojnė vendin, asnjė mėshirė!

    Njerėzit u ngrysėn. Salla u nxi. Mirė kjo qė ndodhi, por si do t’i vinte halli mė tutje vizitės? Takimi u zhvillua ftohtė pa ovacione e duartrokitje. Ēdo gjė u pėrligj me atė, qė kėto ishin mbledhje pune e s’kishte nevojė pėr eufori e brohoritje.

    Nė darkėn e po asaj dite ishte planifikuar njė koncert mirėseardhjeje, pėrgatitur nga krijuesit mė tė mirė tė rrethit. Frika se E. H. s’do tė merrte pjesė, u shtua shumė tek drejtuesit e Sarandės. Mirėpo me ardhjen e forcave tė sigurimit nė sallė, ata u ngrohėn dhe e morėn veten. Koncerti u zhvillua pa ndėrprerje e pati sukses. Sapo mbaroi koncerti dhe u ul sipari i skenės, E. H. pa biseduar me asnjeri vajti drejt e nė prapaskenė. Atje u bė njė pėshtjellim, por ai duke buzėqeshur kėrkoi grupin lab tė fėmijve tė veshur bukur me fustanellė e kapelet e mėdha mbi kokė. U zu me ta dorė pėr dore e hodhi valle, e kėndoi me shumė kėnaqėsi.

    Shoqėruesit, operatorėt e fotografėt bėnė njė rrėmujė nė sallė, duke kapėrcyer mbi karrike, pėr tė arritur tė filmonin diēka nga ai takim i befasishėm. Kur mbaroi kėnga e vallja, udhėheqėsi i pyeti fėmijėt me radhė se tė kujt ishin, si mėsonin, ēfarė dėshirash kishin etj. Kur mėsoi nėpėrmjet pėrgjigjeve me atė ēiltėrsinė fėminore, se atyre u mungonin fletoret, s’kishin ēanta tė bukura, s’kishin libra tė mjaftueshėm, se u kėrkonin prindėrve e ata s’kishin ku t’i merrnin, nė sytė e E. Hoxhės u shfaqėn lotėt. Ashtu u fiksua edhe nė kamera. Hajde beso tani, nė botėn e kėtij njeriu! Kujt i pėrkiste ai? Mbledhjes sė mėngjesit me thirrjet pėr vrasje tė atyre qė nuk bindeshin, qė thyenin kufirin, apo lotėve e valles qė hoqi me vogėlushėt! Ai ishte njė interpretues i habitshėm i bindjeve tė tij, nė jetė e nė kamera.

    Vizitat nė Gjirokastėr e Sarandė patėn edhe dy ngjarje tė pakėndshme. Nė to, padashur zbuluam njė E. H. tjetėr, disi tė ashpėr e brutal, larg skemave artificiale tė jetės zyrėtare. Mbas njė takimi nė lagjen Palorto, bashkė me njė kolegun tim, u gjendėm nė oborrin e shtėpisė sė pritjes. Donim tė miratonim urgjentisht tekstin pėr kronikėn. Nė hyrje ndodheshin shoqėruesit. Oborri s’kishte njeri. Enveri, qė sapo ishte ngjitur lart, kėrkonte duke thirrur Nexhmijen, e cila ende s’kishte arritur. Ndonjė vonesė me tė afėrmit e tė shoqit, si nė qytetin e gjinisė. Nga dhoma u dėgjuan bėrtitje, sharje e fyerje me fjalė tė pabesueshme. Me sa u kuptua ai kishte ngelur i zhgėnjyer nga mjedisi. Dhomat nuk ishin ngrohur, orenditė tė vendosura pa rregull. Deri poshtė, vinte zhurma e pėrplasjes sė karrikeve. S’na mbeti gjė tjetėr, morėm hijen me vete dhe u larguam. Tekstin na e dėrguan mė vonė.

    E njėjta situatė u pėrsėrit edhe nė Sarandė, por me tone mė tė ashpra e tė pakontrolluara. Qėndronim me Sulon, shoqėruesin, kur papritmas u shuan dritat. Kjo e inatosi shumė udhėheqėsin. Ishte muzg mbrėmjeje, e lart nė katin e dytė u bė shumė rrėmujė nga Enveri. Suloja thirri njė shofer dhe e nisi urgjentisht pėr elektriēistin. Ne zbritėm nė kėmbė deri nė breg tė detit. Dritat nuk vonuan tė vinin.

    - Programin e vizitave do t’ua sjell unė gjithnjė, - tha Suloja.

    Ēdo gjė njerėzore ėshtė. Edhe udhėheqėsit janė njerėz, tė dashur, tė ėmbėl, tė sertė, inatēi e brutalė. Tjetėr sa ruhen e si ruhen, pėr tė mos i demonstruar anėt negative tė tyre. E. H. ishte nga ata qė nuk zbulohej lehtė.

    Vizita e gjatė dhe e lodhshme, nė jug tė Shqipėrisė, qe e fundit nė kėto pėrmasa pėr E. Hoxhėn. Nė fillimet e viteve ’80, ai u rėndua dukshėm nga sėmundjet, nga tensionet politike me grupe armiqėsore e komplotiste e sidomos mbas rėnies ekonomike, si pasojė e prishjes me Kinėn. Nė atė periudhė, dalja e tij para kamerave shėrbente mė shumė pėr tė treguar se pushteti dhe sistemi socialist ishin ende gjallė. Nė atė kohė veprimtaritė me prezencėn e sekretarit tė parė tė K.Q., pėr arsyet qė pėrmendėm mė lart, u kufizuan ndjeshėm. Paraqitja e tij, lidhej me ndonjė mbledhje plenumi, mbrėmje solemne gjatė votimeve e rregullisht nė paradėn e 1 Majit. Kronikat dhe telereportazhet, nga kėto veprimtari, ndiqeshin deri nė imtėsi nga R. Alia dhe ndonjėherė nga Nexhmija. Ne, nė televizion kishim marrė porosi tė prerė, tė shmangnim ēdo marrje tė afėrt si portret dhe nė asnjė mėnyrė tė mos filmonim nga ana e syrit tė djathtė, mbasi kishte humbur tė parit.

    Shija e hidhur nė kamera pėr E. H. ka ardhur pėrfundimisht mbas vetėvrasjes sė M. Shehut. Komandanti i partizanėve legjendarė me plumbin e nagantit tė tij depėrtoi thellė edhe nė zemrėn e E. Hoxhės, duke e mposhtur atė nė mėnyrė tė pakthyeshme moralisht e shpirtėrisht. M. Shehu, me aktin qė kreu nuk iu nėnshtrua Enverit, i cili, donte ta shihte shokun e dikurshėm mė tė ngushtė tė luftės e tė jetės, tė gjunjėzuar. Kjo nuk ndodhi. M. Shehu me testamentin qė la pas, i dogji nė duar letrat E. Hoxhės. Kjo i solli njė zemėrim tė jashtėzakonshėm. Atij i mbeti pa mbajtur pretenca pėrfundimtare: Konkluzionet e Byrosė Politike, mbi veprimtarinė armiqėsore tė poliagjentit M. Shehu. Tė nesėrmen, nėpėrmjet njė incizimi tė veēantė, i quajtur sinoptika e famshme, E. H. ankohej me zė tė mekur e tė mbytur se, ai (Mehmeti) nuk e priti ta dėgjonte as atė, se ēfarė do tė thoshte.

    Pikėrisht se e dinte se ēfarė do tė thoshte, Mehmet Shehu nuk desh ta dėgjojė. Dhe ajo ishte trimėri.

    Mė 24 dhjetor 1981, njė javė mbas vetėvrasjes historike, sekretari i parė i K.Q., vendosi, apo vendosėn tė tjerėt, tė dalė para kamerave. Nė televizion, nxitim e pėshtjellim. Disa herė u thirrėm nė sektorin e shtypit. “Skenari i xhirimeve” ishte pėrgatitur nga lart. Enveri me pallto tė hapur, shall tė lėshuar dhe kapele republikė do tė paraqitej duke hyrė nė ekspozitėn e arteve figurative mes tė ftuarish, por jo nė plan tė parė tė ekranit. Ekspozita ishte hapur me rastin e festave tė nėntorit dhe, me qėllim nuk ishte mbyllur. Pas njė kalimi tė qetė e tė shkurtėr nėpėr sallė E. H. do tė ulej nė njė kolltuk me mikrofon pėrpara e me ndriēim tė posaēėm. Aty do tė zhvillohej njė bashkėbisedim me njė grup nga inteligjencia e kryeqytetit, artistė, gazetarė e shkrimtarė. Ēdo gjė u realizua simbas parashikimit, vetėm se kamerat nuk i dhanė dot jetė asaj skene tė venitur. E. Hoxha pėr dhjetė ditė ishte plakur sa pėr dhjetė vjet. Ai fliste ngadalė, me ndėrprerje, duke shtrėnguar fort duart qė tė mos i dridheshin. Bashkėbiseduesit, qė i rrinin pėrqark si kurorė, nga buzėqeshja e tepruar, i shtonin asaj pamjeje notat e artificialitetit. E. H. i porositi ata, qė tė dėgjonte e gjithė Shqipėria, se uniteti parti-popull ėshtė i pathyeshėm. Nė montazh na u desh shumė punė, qė kronika tė quhej e pranueshme pėr transmetim.

    Gjithēka qė ndodhi me M. Shehun, veē asaj qė partia e populli shpėtuan nga njė armik agjenturial i rrezikshėm, u ndie njė brengosje nga udhėheqja e partisė qė nuk u lejua tė filmohej asgjė nga ajo pėrplasje e madhe, sepse gjithēka u pa me syrin e sekretit tė jashtėzakonshėm. Dokumentacioni vizual, kritikat, ndėrhyrjet, mbledhjet e gjata tė xhiruara do tė shėrbenin pėr njė dėshmi tė gjallė tė luftės qė ishte bėrė nė Byronė Politike kundėr kryeministrit.

    Nga gjithēfarė mund tė pėrmendej konkretisht, e qė ishte e prekshme dhe e dukshme, mbetėn vetėm fotografitė e ekspertizės tė vetėvrasjes sė M. Shehut. Nė kėtė nxitim, nėn kujdesin e R. Alisė nėpėrmjet personelit teknik tė aparatit tė K.Q., u bė njė kontratė dhe u soll njė studio-video bardhė e zi, pėr nevoja arkivore. Aparaturat u vendosėn nė njė dhomė tė madhe pranė sallave tė mbledhjes sė Byrosė Politike dhe Plenumit tė K.Q. Ato pėrbėheshin nga magnetoskopė tė vegjėl, aparatura regjistrimi dhe disa kamera tė vendosura nė mure me komandim nė largėsi. Pėr ēėshtje sekreti tė gjitha veprimet, kryheshin nga njė teknik i vjetėr i aparatit, qė ishte porositur tė mbante heshtje tė plotė.

    Xhirimet bardhė e zi bėheshin pa ndėrprerje, aq sa zgjatnin mbledhjet. Ato kishin cilėsi marrjeje tė dobėt, figurė tė zbehtė e me porozitet dhe tė krijonin pėrshtypjen se marrjet ishin shumė tė vjetra.

    I shprehėm njėherė mospėlqimin tonė R. Alisė pėr kėto aparatura dhe jo vetėm kaq, por i thamė se ato xhirime nuk kishin vlerė transmetimi. Pėrballė televizionit me ngjyra do tė dukej njė gjė e shėmtuar. Nuk ua vuri veshin fjalėve.

    - U mėsuat ju vetėm me ngjyra, - tha ai. - Po thjesht, pėr arkiva nuk mund tė shėrbejnė ato?

    Ne ishim gabuar. Ai paskish pasur tė drejtė, sepse mbas rreth 14 vjetėsh i pamė pėrsėri ato filmime ende mė tė shplara, nga koha e gjatė e ruajtjes nė emisionet e “famshme Fokus”, pėr tė cilat u “spekullua” shumė, se gjoja si “pamje sekrete”, qenė marrė nga televizioni francez, apo ai gjerman. Regjistrimet e para tė asaj studioje ishin gjyqet e plenumeve dhe mbledhjeve kundėr K. Azbiut e shokėve tė tij, qė pėrbėnin edhe grupin e fundit armiqėsor tė partisė.

    Nga viti 1983 e derisa vdiq, E. H. pothuaj mbeti i ngujuar pėr kamerat. Nė publik dilte fare rrallė. Nė paradėn e 1 Majit e sidomos nė manifestimet kulturore-sportive tė vitit 1984, pothuajse nuk kontrollonte dot lėvizjet e nuk njihte njeri. Me buzėqeshjen e trishtuar qėndronte me vėshtirėsi nė kėmbė, duke pėrshėndetur me njė dorė lart e me tjetrėn mbėrthyer pas parmakėve tė ngritur me qėllim. E. Hoxha i venitur jetonte ditėt e fundit.

 

                      

SHEFI I “PADUKSHĖM”

 

    Me kolegun S. Lazri, edhe pse nuk kemi pasur ndonjėherė marrėdhėnie tė drejpėrdrejta pune, na kanė lidhur mjaft gjėra. Respekti nė fushėn profesionale, vlerėsimi pėr krijimtarinė publicistike tė viteve tė shumtė nė gazetarinė shqiptare, diskutime pėr shtypin e RTV, qė s’kanė kaluar pa lėnė edhe pasoja, disa herė jo shumė tė pėlqyeshme nė marrėdhėniet tona.

    Asnjė nga dukuritė qė shfaqen nė karakterin e cilitdo, e kur ato nuk bien ndesh e nuk ndikojnė negativisht nė shoqėri, s’ka pse tė mos respektohen. Nė qarqet gazetareske tė asaj kohe, tė mbledhur nga shumė krahina tė Shqipėrisė, disa kolegė prireshin tė kujtonin episodet e luftės, ku ata kishin treguar guxim e trimėri, tė tjerėt i dallonte puna nė heshtje, disave nuk u mungonte humori e shakaja: S-nė, nė opinionet tona e karakterizonte nihilizmi. Tė paktėn nė bisedat e lira, tė ngjallte tė qeshura. Ne kujtojmė shumė nga romuzet e kolegut tonė, bile disa janė tė pėrhapura, si thėniet: Pse, ullinj janė kėta? Ullinj kemi ne, tė Bregut. Pse det ėshtė ky? Det kemi ne nė Vuno. Mirėpo kėto lloj “nihilizmash” qė janė tė pranueshme nė sensin e humorit, nėse vėrtet atė qėllim kanė pasur, s’ka se si tė pranohen pėr gjėra serioze nė polemika tė ndryshme, qė kishin tė bėnin me punėn e vlerėsimin e njerėzve e sidomos po tė merrej nė konsideratė, pozita drejtuese qė kishte ky person nė K.Q. Jo njė herė kemi dėgjuar e jemi ballafaquar me mendime kategorike qė S-ja pėrdorte dendur, kur dėshironte tė nxirrte jashtė loje persona tė veēantė:

    - Pse gazetar ėshtė ai? Ashtu shkruhet pėr Kosovėn? Po ky nga Kukėsi, diplomat na doli? Se si jeni ju tė Veriut!

    Tė ishin kėto vetėm cilėsime individuale, gjysma e sė keqes, por kur bėheshin pėrgjithėsime me pasoja, asaj si t’i vihej emri? Diskutonim njėherė nė sektorin e shtypit, nė prag tė festave tė nėntorit. Kryeredaktori i gazetės “Bashkimi”, nė atė kohė H. Boriēi, dha mendimin qė pėr formimin e brigadės partizane tė Shkodrės tė shkruhej diēka mė gjerė nė gazetė. Njihen kushtet specifike tė luftės nė zonat e Veriut. S-ja gati i revoltuar ia priti:

    - E ē’t'u bėjmė ne, juve qė s’keni luftuar?!

    Personalisht, nuk mė kanė pėlqyer kurrė kėto lloj citimesh, e sidomos ndarjesh krahinore tė Shqipėrisė. Nė punėn si gazetar, kam pasur e kam shumė miq e shokė tė mrekullueshėm nė tė gjitha krahinat e Jugut qė nga Vlora, Berati, Korēa, Gjirokastra etj.

    Nė polemikat qė bėnim nuk qėndron aspak ideja se shoku ynė, S-ja, kėshtu i thotė gjėrat, por s’duhet marrė pėr tė keq. E vėrteta ėshtė krejt ndryshe. Mė mirė pėr kėtė mund tė dėshmojnė shumė kuadro e punonjės tė diplomacisė, gazetarė, studiues etj., tė cilėt nė kėto lloj “citimesh” apo tė ashtuquajtura “romuze”, kanė parė prapaskena tė qėllimshme pėr largimin e tyre nga detyra, nga puna.

    Vitet e para tė punės nė televizion si “shigjeta” tė largėta vėrejtjesh, veē atyre drejpėrdrejt e tė zakonshme tė sektorit tė shtypit, na vinin edhe disa tė tjera si me ligėsi, qė bėnin fjalė pėr cilėsinė e emisioneve, intervistave, paraqitjen e revistės-televizive etj. Nė mė tė shumtėn e rasteve, autorėsia e kėtyre “dėrgesave” mbetej tek S-ja nga Aparati. Me njė grup shokėsh tė gazetave, sepse edhe ata i provonin kėto lloj shijesh nė punėn e tyre, e pėrcaktuan kolegun tonė si, “shefi i padukshėm”.

    E keqja e madhe e kėtyre vėrejtjeve dhe mendimeve nė mjaft raste, jo vetėm nuk qėndronin, por ishin cinike, dashakeqe. Mirėpo fjala i dėgjohej. S’mė harrohet njė mbledhje nė formė analize, nė aparatin e K.Q. pėr programet artistike nė televizion. Ka qenė pranvera e vitit 1975. Nė prani edhe tė shumė specialistėve tė ftuar pėr sektorin e kulturės, S-ja u pėrpoq tė hidhte poshtė me njė farė pėrēmimi njė punė goxha tė madhe, qė po bėnte nė atė kohė televizioni pėr realizimin e koncerteve nė natyrė.

    - Ēfarė logjike ka, - theksonte ai, - tė kėndohet pranė zhurmave tė ujit, buzė lumenjve apo pranė dallgėve te detit. S’janė reale kėto. Pse kėshtu filmohet?

    Pėr njė kohė patėm jo pak shqetėsime, sepse nė konkluzionet qė dha sekretari i K.Q. vėrejtja e “shefit tė padukshėm” u barazua me njė si gjoja pozim tė panevojshėm tė interpretuesve para kamerave, qė nė tė vėrtetė s’kishte tė bėnte aspak me realizimet e denja tė operatorėve e regjisorėve tanė tė talentuar, nė fushėn e koncerteve e atė folklorike. Me kėto, mendime gjoja tė kualifikuara tė tij, si njohės i shumė sektorėve, pėshtjellonte me qėllim opinionin, qė tė dalė ēfarė tė dalė, pėr tė realizuar njė farė denigrimi e nėnvleftėsimi tė punės sė tė tjerėve.

    Vite tė shkuara, emisioni pėr heroin e popullit Manush Alimani, pati njė veēanti. Pėr tė R. Alia dha njė intervistė tė gjatė me kujtime. Tė gjithė realizuesit donin qė ky dokumentar tė afirmohej pėr cilėsi e vėrtetėsi. Mirėpo, kur u bė vizionimi, dolėn nė pah disa dobėsi nė tekstin lidhės, nė montazh etj. Ishte e natyrshme qė vėrejtjet do ta pėrmirėsonin ndjeshėm emisionin, por na mbeti njė shije e hidhur nga ndėrhyrjet e kritikat dashakeqe tė S-sė, pėr tė krijuar mjegull, pėr tė thėnė se nuk ėshtė bėrė gjė, e deri tek ajo qė emisioni nė kėtė gjendje nuk pėrgatitet dot pėr transmetim, ka shumė punė e mbase duhet shtyrė. Kuptohej kėtu prirja e tij pėr tė mohuar e pėr tė rrėzuar punėn e televizionit. Vėrejtjet u ndreqėn dhe emisioni pati shumė jehonė.

    Nuk dimė se pėr ēfarė arsyeje apo merite, por realiteti dhe opinioni nuk po e pranonte njė prirje qė Sektretari i Propagandės po e shfaqte shumė nė atė kohė, dhėnien dorė tė lirė S-sė pėr tė bėrė ligjin nė emėr tė tij. Vėrejtjet e mendimet tona i kapėrcente si pa u vėnė re, mirėpo “shefi i padukshėm” gėrmonte. Ai ishte kėshilltar i posaēėm pėr shumė probleme, jo vetėm tė gazetarisė, tė diplomacisė, tė RTV-sė, por edhe tė kuadrit, tė ēėshtjeve tė Kosovės e tė historisė sė saj, tė studimeve ndėrkombėtare, ku ishte drejtor etj.

    Erdhi njė farė kohe qė S. L. kėmbėngulte hapur tė dilte nė televizion me reputacion tė madh. Nė veprimtaritė qė merrte pjesė, duhej tė ishte nė qendėr tė kronikės. Disa herė u kishte tėrhequr vėmendjen kameramanėve, qė tė mos e xhironin kur ai ishte pa vėmendje. Njė ditė, nga sektori i shtypit, krahas mendimeve e vėrejtjeve tė radhės pėr televizionin, m’u bė e njohur edhe njė porosi shtesė, e lėshuar drejpėrdrejt nga personi i njohur:

    - I thoni atij drejtorit tė RTV tė mos bėjė shaka, kur ėshtė fjala pėr daljen time nė televizor, - nėnvizonte porositėsi, - se ndryshe i hedh stėrkėmbėshin e s’do tė dijė ku tė ndalet.

    E mora nė konsideratė kėtė kėrcėnim, jo se s’mė kishte vajtur nė mend edhe mė parė, ajo ēėshtja e stėrkėmbėshit, por e thėnė kėshtu hapur fliste pėr njė rrezik mė real. E shtova kujdesin pėr t’u mbrojtur. Ai shtoi “gjuetinė” pėr tė treguar tė vetėn.

    Rasti mė i volitshėm simbas logjikės sė tij, ku edhe shfaqi dufin qė e mundonte, u bė njė film dokumentar pėr Shqipėrinė, i realizuar nga televizioni austriak. Pėr xhirimin e filmit kishte ardhur prof. Paul Lendvaj, publicist i njohur me origjine hungareze, nė atė kohė komentator i Radio Vjenės. Siē ishte nė praktikėn e njohur tė asaj kohe, ēdo grup xhirimi qė pranohej nė Shqipėri, dhe ata ishin shumė tė paktė, jo vetėm duhej tė demonstronin konsiderata tė larta pėr vendin tonė, por nė njė mėnyrė apo nė njė tjetėr, duhej tė prononcoheshin, se do tė pasqyronin vetėm anėt pozitive tė jetės e tė zhvillimit socialist, kėtu nė brigjet e Adriatikut.

    Lendvaji dhe grupi i tij i xhirimit, dukej se ishin me pėrparėsi, nga Ministria e Jashtme e drejtuesit e saj, sepse nė ndihmė tė tij, veē televizionit, u vu edhe Akademia e Shkencave, bile vetė kryetari i saj i nderuari dhe i paharruari Aleks Buda, i cili pėrmes njė interviste tė gjatė me analizė tė thellė e me njė gjermanishte elokuente, do tė pėrbėnte pėr fatin e mirė tė realizuesve, bazėn e dokumentarit.

    Vlerėsimet pozitive do tė viheshin nė peshoren e realitetit tė kohės, me njė gjuhė publicistike tė besueshme, efektive, tė ndjeshme pėr shikuesit evropianė. Kjo, do tė shpalosej nėpėrmjet figurės, duke nxjerrė edhe atė barazinė e madhe tė varfėrisė sė pėrgjithshme, me mungesat e njohura nė treg, me radhėt pa fund tek mishi, tek qumėshti. Tė gjitha kėto ishin tė vėrteta e nuk mund tė fshiheshin dot. Nga grupi i xhirimit u filmuan dhe njerėz me plot para nė duar qė i kishin grumbulluar pėr tė blerė televizorė apo makina larėse por, siē i thanė Lendvajit, kur u interesua nė Ministrinė e Tregtisė se ato ende nuk ishin porositur nga importi. Dokumentari po realizohej nga mesi i viteve 80-tė e diēka nė strukturėn ekonomike kishte lėvizur.

    Operatorėt realizues tė Lendvajit, tepėr tė shkathėt e tė vendosur pėr atė qė do tė paguheshin, ngriheshin qė nė orėt e para tė mėngjesit, duke lėnė pas dhomat e ngrohta tė hotel “Dajtit” e bridhnin me kamera pas koshave tė fshatarėve nė “Pazarin e Ri”, qė pėrpiqeshin tė tregtonin ca fletė qepėsh, apo sallate, tė ndjekur nga policia. Pėr ēfarė po ndodhte, u vendos paraprakisht tė zhvillonim njė bisedė miqėsore e mirėkuptimi me prof. Lendvajin, qė tė hiqte dorė nga kėto lloj xhirimesh. Nė darkė, na jepeshin premtime, natėn vazhdonin pėrsėri filmimet. Tamam si nė historinė e Kalasė sė Shkodrės: Ditėn ndėrto, natėn prish.

    Nė konfidencė, Lendvaji na tha se nuk mund tė realizojė filma paradė. Ato nuk i beson mė askush, prandaj si tė doni. Nė filmin tim unė do tė flas mirė pėr vendin tuaj, por do t’i pėrmbahem edhe realitetit.

    Dokumentari u realizua dhe u transmetua nė shumė vende tė botės. Meqenėse nė opinionin zyrtar tonin filmi u quajt i gabuar, nisi tė kėrkohej pėrgjegjėsia. “Shefi i padukshėm”, qė mbante nė sqetull tė gjithė ata qė duhej tė shpjegonin ardhjen e grupit nga Austria si: Ambasada, Ministria e Jashtme, lidhjet e tjera; kėta tė tėrė u morėn nė mbrojtje, e me zėrin e ngritur iu bė dalje pėrgjegjėsie vetėm RTV, e kuptohej drejtuesve tė tij.

    Zėv. kryeministri i ngarkuar pėr t’u dhėnė rrugėzgjidhje kėtyre mosmarrėveshjeve, me tė drejtė qėndroi nė pyetjen:

    - Tė na thuhet hapur xhanėm, kush e rekomandoi e kush e solli grupin e xhirimit nė Shqipėri?

    Edhe mbas kėsaj, S-ja nga aparati, tentoi ta ngujonte bisedėn nė labirinte:

    - Pse historira do bėjmė? - u shpreh ai i zemėruar.

    Konflikti shkoi deri tek R. Alia. U gjet njė mesatare pa zarar. Megjithatė, ēdo gjė ecte simbas logjikės tė stėrkėmbėshit.

 

                               

VEGIMET

 

    Vegimet janė copėza jete. Kujtesa i arkivon ato nė mendje e zemėr, e herė mbas here tė bėjnė tė mendohesh. Kur hodha kėto shėnime nė letėr jam ndodhur i “sulmuar” si nėn njė breshėri ėndėrrash, ngjarjesh, bisedash, mbledhjesh tė atyre viteve tė punės nė RTV.

    Kaloj shpesh nė duar fletėt e lidhura me kapėse pas blloqeve tė shėnimeve, tė mbledhura ashtu kapicė nė rrjedhėn e kohės e ndalem tek ato nėnvizime e detyra ku flitet pėr regjistrimin e dramave e koncerteve. Diku ėshtė shkruar: nė sektorin e montazhit tė filmit 16 mm, “mungon lėnda e parė”. Pėr emisionin “Shota e Azem Galica” thuhet se “nuk gjenden pamje dokumentare tė vendeve ku jetuan e luftuan”. A mund tė shkohet nė Kosovė pėr xhirime? Kujtesa fillon deshifrimin si nė ato radiogramet e vėshtira pėr t’u lexuar, pėr atė qė ėshtė lėnė pas, pėr atė si ka ndodhur.

    Kur hapa “dyert” e kėtij libri pėr tė hedhur kėto kujtime e dija se do t’u mbetem borxh disa temave, “peripecive” e pse jo edhe mjaft gėzimeve, sukseseve, realizimeve. Ja, pėrpara mė dalin arkivat e Radios e tė Televizionit, diku mė tė kompletuara e tė studiuara. Gjatė 15 vjetėve tė punės sime nė kėtė institucion, tri herė ua kemi ndėrruar “vendbanimin” dokumentacioneve vizive. U hartuan mbi 100 shkresa, relacione, studime pėr fonde e mjete. Gjithēka pėr tė ruajtur, pamjet e njė kohe, gjurmėt e viteve, tė shkuarėn; pėr t’i shėrbyer brezave pėr tė ardhmen. Nėse nuk bėmė gjė edhe aq tė pėrkryer, fatkeqėsi kjo si pėr shumė gjėra nė vendin tonė, nuk mund tė mos pėrmendim atė punė hulumtuese, tė kujdesshme e sistematike tė dhjetėra redaktorėve, qė mbajnė mend e dinė me saktėsi ku ndodhen emisione, filma, drama, biseda e intervista edhe pa ndihmėn e skedave.

    Dhjetėra kanė qenė montazhieret qė pėrmes gjysmė errėsirės, kėrkesė kjo e kushteve teknologjike tė punės, kanė kaluar para syve pakėz tė mbyllur, mijėra e mijėra metėr film. Kanė pasur apo nuk kanė pasur fat me profesionin e tyre nuk mund ta themi, mė mirė atė e dinė shumė vajza tė reja qė ėndėrrojnė tė ulen nė tavolinėn e montazhit apo pranė magnetoskopėve. Montazhieret nuk janė vetėm shikueset e para tė filmave, emisioneve, tė informacionit, por janė “gatueset” e kėtyre evenimenteve tė rėndėsishme. Nė punėn e Televizionit apo tė Radios ato pėrfytyrohen tė shpejta e tė shkathėta, thirren nė ndihmė minutat apo sekondat e fundit tė pėrgatitjes sė lajmeve. Kur themi “sapo doli nga montazhi”, “filmi ėshtė montuar bukur” etj., na dalin pėrpara gjithnjė montazhieret e palodhura.

    Nė ēdo sektor qė tė ndalesh nė kėtė institucion vegimet tė ndjekin pas. Tė flasėsh pėr studiot lėvizėse televizive apo tė radios, duhet tė shkruash paragrafė tė tėrė. S’ka vend nė Shqipėri ku nuk kanė hyrė mikrofonėt e Radios e autobusėt e Televizionit. Me pak aparatura e me kamerat e vendosura nė ēardakun e njė shtėpie, apo nė mjediset e zgjedhura tė natyrės, janė realizuar drama e filma, emisione historike e koncerte me nivel tė lartė  artistik.

    Tema mė e vėshtirė e realizimeve pėr Radion e Televizionin, ka qenė, e kam pėrshtypjen se ėshtė edhe sot, paraqitja e botės sė fėmijėve nė emisione. Sikur tė mos mjaftonin kėto aspekte nė atė krijimtari, u shtohen kėtu edhe disa nėnvleftėsime e harresa tė drejtuesve, pa folur pėr atė psikologjinė e rėndomtė: “e mo se fėmijė janė kėta”. Edhe kėto vegime janė e, ato kanė lėnė njė derė hapur. Do tė na vinte mirė qė pasardhėsit tanė tė mos i trashėgonin. Emisionet e kėsaj bote tė madhe tė fėmijėve duhet tė zenė vendin qė meritojnė e tė fitojnė atė qė u ka caktuar jeta. Tė respektohet bukuria e personaliteti i asaj moshe, duke realizuar pėr ta emisione me nivel tė lartė publicistik, njohės dhe edukues.

    E ndiej se borxhi mė i madh nė kėto kujtime do mė mbetet pėr Radion e teknikėn. Si vėlla i madh i kėtij institucioni, Radioja u trajtua gjithnjė si e rritur. Me shaka thuhej: “duhet tė mėkėmben tė vegjėlit, televizioni”. Mirėpo ky mendim veē shakasė “gėlltiste” realisht fondet, kujdesin, organikat, specialistėt. Megjithatė edhe nė atė periudhė puna e Radios nėn drejtimin e A. Papaprokos, me pėrvojėn e saj shumėvjeēare, ka pasur mė pak probleme se sektorėt e tjerė. Jo vetėm kaq por Radioja ka qenė shkolla e parė e gazetarėve dhe e publicistėve pėr Televizionin. Kujtojmė kėtu punėn e A. Gurashit e shokėve tė tjerė pėr informacionin dhe gazetarin A. Ēobani qė erdhi deri nė drejtimin e Televizionit e mė vonė tė institucionit. Deri vonė pėrdorej termi, pėr ndonjė emision apo bisedė nė TV, se ka karakter “radiofonik” pra ndikimin e Radios.

    Si mjet komunikimi nė fushėn e informacionit Radioja ka pėrparėsitė e veta tė padiskutueshme. Emisionet e rubrikat e saj mund t’i ndjekėsh tėrė ditėn edhe duke bėrė punė tė tjera. Ka manira kjo botė. Shpesh na thonin se nė repartet e uzinave e fabrikave, nė rrobaqepėsi etj., ku ka qindėra punėtorė, bie ritmika e punės kur ka mungesė transmetimesh, sidomos ato muzikore.

    Radio Tirana nė vite ėshtė vlerėsuar pėr morinė e pafund tė informacionit, pėr emisionet e rubrikat shoqėrore, ekonomike, tė kulturės, tė historisė. Njė universitet i hapur pėr shumė orė tė ditės e tė natės. Ciklet pėr “Ngjarje e data”, “Heroizmi i popullit tonė nė shekuj”, radiodramatizimet etj., kanė pasur nė atė kohė njė auditor tė gjerė e tė vemendėshėm qė shtrihej edhe larg kufijve tė Shqipėrisė. Aty ėshtė bėrė njė punė e respektuar nga dhjetėra krijues, gazetarė, regjisorė. Aktorėt mė nė zė tė Shqipėrisė kanė qenė frekuentuesit e miqtė e pėrhershėm tė kėtyre emisioneve. Se pse na ka mbetur nė mend ajo puna e heshtur dhe e shkathėt e teknikut K. Katundi, mes atyre bobinave sa njė mal, sė bashku me teknikė tė tjerė duke montuar e seleksionuar ato programe.

    Nėse diēka ėshtė pėr tė mos u harruar asnjėherė nė punėn e Radio Tiranės janė kėshillat mjekėsore, fjala e mjekut qė personifikohet me figurėn e nderuar tė doktor Hamdi Sulēebeut. Nga nuk shkuam nėpėr Shqipėri e nuk dėgjuam aq pėrgėzime pėr fjalėn e tij, pėr emisionin e tij. Ne gėzoheshim qė kėtė punė e bėnte Radioja. Nė Kosovė e Maqedoni nė dhjetėra biseda e takime flitej e pyetej: “Po doktor Sulēebegin si e kena?” Sa botė tė madhe pati ai njeri pėr njerėzit.

    Nė vazhdimin e viteve 80-tė me tė drejtė e kthyem vėmendjen pėr plotėsimin me pajisje tė studiove tė Radios qė kishte filluar pak vite mė parė. Ky ishte edhe qari i radiove lokale, sepse veē pajisjeve tė reja ato plotėsonin edhe mungesat me aparaturat e hequra nga Radioja Qendrore. Eshtė pėr t’u dhėnė tė drejtė redaktorėve e teknikėve qė nė mėnyrė tė pėrkryer mbajtėn nė gatishmėri e shfrytėzuan aparatet e incizimit me njė jetėgjatėsi tė pakrahasueshme. Jam i bindur se “UHER”-ėt tanė e “NAGRA”-t kanė vendosur njė si lloj rekordi mė vete.

    Me kėmbėnguljen e krijuesve nė Radio e interesimin e shumtė tė dėgjuesve pėr tė shtuar emisionet muzikore, informacionin, emisionet e kulturės etj., hapėm programin e dytė tė Radios. E nisėm atė muajt e verės, si domosdoshmėri pėr pushuesit, qė tė dėgjonin mė shumė muzikėn tonė shqiptare dhe atė tė zgjedhur nga shumė vende tė tjera. E rėndėsishme ishte qė ne bėmė dy programe. Kjo nuk ka qenė e lehtė sepse Radioja kėrkon mjaft pajisje, aparatura, e sidomos specialistė tė rubrikave. Nuk ėshtė njėlloj si tė hapėsh sot Radio private tė cilat nga pamundėsia pėr ndėrtimin e programeve e tė rubrikave, me gjithė respektin pėr gazetarėt qė i drejtojnė, ato janė kthyer mė shumė nė kabina si punė bisedash telefonike.

    Transmetimet sportive, sidomos pėr futbollin kanė qenė kurdoherė tė mirėpritura nga sportdashėsit. Do pėr dreq qė edhe ato duheshin vėzhguar me shumė vemendje se kushedi ē’mund t’u shpėtonte komentatorėve. Kjo mė tepėr si pėr tė ruajtur njė farė ekuilibri nė mendimet pėr skuadrat. Njėherė komentatori i njohur I. Bellova me tė drejtė pat shprehur keqardhjen pėr mjedisin e papėrshtatshėm nė kabinat e transmetimit. E shprehur pėrmes mikrofonit: “Po mprefim gozhdė” - tha ai. Masa e parė u mor kundėr folėsit, pastaj u morėn masa tė tjera pėr tė rregulluar diēka nė vendet e transmetimit.

    Aty nga mesi i viteve 80-tė arritėm tė hymė mė lirshėm drejtpėrdrejt nė mikrofon. Nė fillim me ndeshjet sportive, me rubrikėn aq tė njohur, tė drejtuar nga A. Shqarri me shokė, “Nga njė ndeshje nė tjetrėn”. Sa telashe u kapėrcyen pėr sigurimin e mjeteve, linjave, ndėrtimin e kabinave nė shumė rrethe tė vendit. Me punėn e teknikėve tė palodhur, P. Logoreci, S. Janaqi, H. Stėrmasi, F Alimehmeti etj., u pėrgatit skema e realizimi i aparaturave lėvizėse dhe lidhja e studios qendrore me interfoni me tė gjitha pikat njėherėsh. Gjithēka doli me sukses. Kohė mė vonė Pjerini erdhi me njė shkresė nė dorė rekomanduar edhe nga Lidhja e Shkrimtarėve, pėr tė vazhduar studimet nė fushėn e pėlqyer tė tij, letėrsinė. Ishte kėnaqėsi t’u hapje rrugėn kėtyre njerėzve tė apasionuar pas punės edhe pse mund tė shkelej ndonjė rregull formal i kuadrit.

    Nė atė periudhė me shumė kujdes kaluam nė transmetim tė drejpėrdrejtė edhe me disa rubrika pėr rininė dhe pėr fėmijė. Redaktorėt A. Xheka, L. Harapi, F. Suku etj., nė atė bashkėbisedim plot ndjenja, aftėsi e zgjuarsi tėrhoqėn vėmendjen e bėnė tė “ngulen” pranė aparateve tė radios, jo vetėm rininė e fėmijėt por edhe prindėr, mėsues, edukatorė etj.

    Punonjėsit e Radios sė Jashtme, vėrtetė kanė qenė si botė mė vete. Me K. Pandelin nė krye, edhe pse me atė pedantizmin e tij, formuan nė vite njė shkollė tė madhe pėr mėsimin e gjuhėve tė huaja. Nė shumė vende tė botės na pyesnin se sa u paguani punonjėsve tė huaj qė merrni nė punė si pėrkthyes e folės. Kur ne u thonim se ata janė shqiptarė e gjuhėn e kishin tė mėsuar, nuk besonin. Ilir Ikonomin e patėm si “kampion”. Gjatė njė vizite, ai i mahniti gazetarėt e  Radiotelevizionit iranian se dinte tė fliste jo vetėm shumė gjuhė tė Evropės por njihte edhe gjuhėn kineze e atė japoneze. Pėr aq ditė sa ndenjėm nė Iran, Iliri filloi tė merrej edhe me persishten.

    Nė njė rast, disi pėr ēėshtje biografie na dhanė urdhėr tė transferonim redaktorin tonė tė gjuhės turke S. Vuēani. I thamė kryeministrit:

    - Po kur tė vinė delegacione turke cilin do t’u japim si pėrkthyes?

    - Patjetėr Stefanin, - tha ai.

    - Po atėherė nuk qenka dhe aq i rrezikshėm sa ta transferojmė. Pėr mė tepėr ėshtė jo vetėm njohės i mirė i gjuhės, por edhe shumė punėtor.

    Stefani nuk u transferua.

     Radioja e Jashtme transmetonte nė mbi 20 gjuhė tė ndryshme pėr tė gjitha kontinentet. Kėnaqėsinė e dėgjuesve, kėshtu drejpėrdrejt, punonjėsit e kėtij sektori nuk e ndjenin, ama letra merrnin shumė nga tė katėr anėt e botės, jo vetėm pėr informacionin por mė tepėr shkruanin ata radioamatorėt, qė arrinin me mjeshtri tė kapnin valėt tona nė largėsi kaq tė mėdha.

    Nė vite kanė dalė nga ky kolektiv shumė pėrkthyes tė talentuar, gazetarė, diplomatė etj. Mjafton tė themi se sot disa prej tyre punojnė si redaktorė e folės nė radio tė tilla me autoritet si BBC, “Zėri i Amerikės” etj.

    Nga mungesa e shtrirjes tė sinjalit televiziv shqiptar nė tė gjithė territorin pėr shkak tė relievit tė thyer, pėr tė mos thėnė se edhe ndonjė sinjal i huaj qė depėrtonte zhurmohej, Drejtoria Teknike jo vetėm kishte shumė punė, por ishte nėn trysninė e vazhdueshme tė teleshikuesve kudo nė Shqipėri, tė cilėt kėrkonin duke ngritur zėrin “Tiranėn duam tė shikojmė”. Kjo detyrė mobilizoi gjithė specialistėt me drejtorin e pėrhershėm tė teknikės R. Kryeziun nė krye pėr ngritjen e shumė stacioneve tė fuqishme transmetimi e ritransmetimi si nė Dajt, Ēervenakė, Krrabė, Gllavė, Midė etj. Qėllimi i kėtyre qendrave televizive ishte jo vetėm mbulimi i vendit, por edhe dėrgimi i sinjalit jashtė kufijve.

    Disa herė me grupet e teknikės i shkelėm tė gjitha kėto stacione. Ruajmė njė admirim tė veēantė pėr inxhinierėt e specialistėt e mrekullueshėm, qė moshėn e re tė jetės ia falėn turneve atje mes malesh nė bashkėjetesė me heshtjen, me vetminė, nė shi e dėborė, si fqinjė me ujqėr, dhelpra apo arinj. Edhe pse me mungesat e njohura kurrė nuk kursyem pėr t’u dėrguar atyre ushqime rezervė dhe njė komoditet pak a shumė tė pranueshėm nė mjediset e ndėrtesave.

    Me kėto stacione, pėr fat tė mirė, kemi pasur lidhje tė veēantė telefonike (me rele) edhe si Drejtori e Pėrgjithėshme edhe si Teknikė. Njė natė vonė ra telefoni nė zyrė, flisnin nga Mida, stacioni mė i fuqishėm i ngritur mes malesh mbi Fushė-Arrės. Njėrin nga inxhinierėt Toninin e kishin zėnė kriza tė rėnda tė veshkave. S’dinim si tė vepronim. Edhe sikur me helikopter tė niseshim duhej mjaft kohė dhe vėshtirė se do tė zgjidhnim gjė. U lidhėm nė shtėpi me mjekun e nderuar Simon Ēapeli e pėr rreth njė ēerek ore ritransmetuam kėshillat e tij shokėve tė Midės. Ishte njė zgjidhje fatlume. Inxhinieri shpėtoi pėr mrekulli.

    Nga zonat pėrreth Midės na erdhėn njėherė shumė letra. Fshatarėt shikonin qė po ndėrtohej stacioni televiziv dhe gėzoheshin. Kur ai hyri nė veprim sinjali i tij s’dukej gjėkundi. Me tė drejtė ata thanė nė ankesėn e tyre: “Jo tė gjithė ata qė rrinė nėn dardhė i hanė kokrrat”. Valėt televizive, qė pėrhapen nė vijė tė drejtė nuk zbrisnin dot poshtė malit. Gradualisht nė tė gjithė territorin e vendit u ngritėn mbi 400 stacione tė tjera apo pėrsėritės qė ēonin sinjalin e Tiranės nė mbi 90% tė territorit tė vendit. Nga kjo mė vonė pėrfituan edhe fshatrat pėrreth Midės.

    Kėto copėza jete, kėshtu si vegime, sa shumė kanė qenė. Kjo nuk ėshtė thjeshtė nostalgji, por edhe po tė jetė kėshtu tė jep njė kėnaqėsi tė pamasė pėr vitet e lėna pas mes pėrpjekjesh pėr qėllime tė mira njerėzore.

 

                             

FESTIVALET

 

    Kur u organizua pėr herė tė parė Festivali i Kėngės nė Radio aty nga fundi i vitit 1962, nė sallėn e Akademisė sė Arteve, nė atė kohė Teatri i Operės e Baletit, askujt nuk i pat vajtur ndėr mend se ajo veprimtari do tė merrte pėrmasat e njė feste tradicionale gati tė shenjtėruar pėr gjithė shqiptarėt. Nė rrjedhėn e kohės ai ndryshoi emrin nga Festival i Radios, u quajt “Festival i Kėngės”, “Festival i Kėngės Shqiptare”, pastaj “Festival Kombėtar”, “Festival Mbarėkombėtar”.

    Struktura e kėsaj ngjarjeje artistike, pėr njė kohė tė gjatė, ka qenė temė diskutimi e dilemash, nėse ajo duhej tė pėrfshinte tė gjitha gjinitė e kėngės, duke filluar nga kantatat, romancat, kėngėt e pėrpunuara apo tė mbetej nė gjininė e muzikės sė lehtė. Nė mjaft vite, janė praktikuar lloje tė ndryshme krijimtarie, por gradualisht gjithēka u pėrqėndrua tek kėnga qytetare shqiptare e muzikės bashkėkohore.

    Si ēdo gjė nė atė kohė, edhe ky aktivitet, mbajti vulėn e “mendimit tė partisė”. Nė tė vėrtetė arkitektėt e festivalit e realizuesit e tij nė  tridhjetė vjet kanė qenė kompozitorėt tanė tė mirėnjohur, duke filluar nga A. Grimci, T. Daia, A. Prodani, A. Mula, V. Ēangu, N. Zoraqi, M. Xhediku, Ll. Morcka, E. Mara, P. Dungu, A. Xhunga, K. Kote, P. Gaci, T. Harapi, A. Krajka, F. Ibrahimi, L. Dizdari, K. Laro, Sh. Kushta, Th. Gaqi, A. Lalo, A. Balliēi, F. Shehu, V. Kotani, O. Mula, A. Kaēinari, Sh. Saraēi etj. e shumė tė tjerė.

    Autorėsia i mbeti partisė, siē paraqitej nė propagandė pėr dy arsye: e para duke u “divorcuar” pėrfundimisht nė atė kohė me Kampin Socialist tė udhėhequr nga Moska, ajo desh t’i tregonte opinionit tė jashtėm se Shqipėria edhe duke qenė komuniste e flakėt, nuk ka frikė nga arti, nga kėnga, nga festivali, qoftė edhe i huazuar si formė nga Perėndimi. Pėr hir tė sė vėrtetės ky festival tingėllonte si ngjashmėri e madhe me Festivalin e Sanremos, i cili nuk kalonte pa lėnė gjurmė tek dėgjuesit shqiptarė nėpėrmjet stacioneve tė fuqishme italiane tė radios, edhe pse dėgjimi bėhej pothuajse tinėz. Arsyeja e dytė ishte, tė synohej qė nėpėrmjet kėtyre kėngėve tė reja tė tėrhiqej vėmendja e rinisė drejt krijimtarisė shqiptare pėr tė mbushur sadopak boshllėkun e kėrkesave shpirtėrore pėr kėngėn.

    Ky pasazh historik, ka ngelur i harruar nė pėrmasat e mėdha qė mori ky festival nė tre dekada me radhė. Ėshtė interesant fakti se informacionin e parė pėr platformėn e tij, ne punonjėsit e shtypit, pėrfaqėsues tė gazetave e revistave, nė atė kohė, e patėm marrė vetėm pak ditė para prezantimit tė kėngėve, nė njė takim orientues tė veēantė. Diskutimi i parė pėr Festivalin ėshtė organizuar nga Drejtoria e Radio Tiranės me bashkėpunėtorė e gazetarė, si tė thuash nė “pas festivalin” e parė zyrtar. Shkrimet e botuara kanė qenė lavdėruese e nxitėse pėr suksese nė tė ardhmen pa harruar kujdesin qė tė mos biem nėn ndikimin e krijimtarisė sė huaj. Me hyrjen e festivaleve nė transmetimet televizive si spektakėl, kjo veprimtari mori njė zgjerim tė madh.

    Nga fundi i viteve 60-tė e fillimet e viteve 70-tė si rezultat i njė vetizolimi dhe i luftės kundėr besimeve fetare e shfaqjeve tė huaja, pėr interesa tepėr tė caktuara politike, “dora e partisė” u ngrit edhe kundėr disa kėngėve dhe tė njė pjese tė krijimtarisė letrare-artistike si “tė ndikuar nga ideologjia borgjeze-revizioniste”. Festivali i 11-tė hyri nė histori si njė viktimė e paragjykimeve ideologjike. Si pasojė, kompozitorėt, kėngėtarėt, poetėt etj., si tė thuash, u tulatėn, u strukėn nė vetvete, por nuk e humbėn shpresėn e besimin se kishin tė bėnin me njė “furtunė” tė pėrkohshme. Dhe vėrtet, pėrjashto disa gjėra tė formės sė paraqitjes sė jashtme tė kėsaj veprimtarie, krijimtaria tjetėr pėrsa u takon kėngėve nuk pėsoi ndonjė ndryshim thelbėsor krahasuar me kėngėt e tjera, para e pas Festivalit tė 11-tė.

    Pėrmasat e festivaleve ka kohė qė i kanė kaluar “muret” e RTV. Kjo, jo vetėm se kėtu pėrfshihen shumė krijues e realizues, institucione e ministri, por edhe pėr faktin se festivali mbetet veprimtaria kryesore artistike e vitit. Ėshtė e kuptueshme arsyeja qė ky aktivitet erdhi e u “saldua” pazgjidhshmėrisht me partinė, me qeverinė, nė tė kaluarėn po e po, por edhe me partitė e qeveritė e sotme. Tani kushdo qė merr pushtetin: qeveri demokratike, socialiste me kualicion, apo pa kualicion, nė qendėr tė vėmendjes ka edhe festivalet e kėngės nė RTV. Pėr realizimin e tyre nė njė mėnyrė apo tjetėr, pėrfshihen qė nga kreu i shtetit, masmedia e deri tek financa e propaganda. Personalitetet, nuk kursejnė as pjesėmarrjen, as intervistat e mendimet nė takime tė rastit apo tė veēanta.

    Pėrgatitja, organizimi e transmetimi i festivaleve pėr ēdo vit bėhej me njė platformė tė veēantė duke nxjerrė nė pah ngjarje historike me interes, apo raste tė tjera madhore qė mund tė pasqyroheshin nė kėtė festė tė gjerė. Gjithēka operohej nga Drejtoria e Radios nė morinė e madhe tė komisioneve tė ndryshme. Kohėt e fundit, nuk e dimė pse, pėrmes ca ngarkesave psikologjike, mjaft nga organizuesit e festivaleve e sidomos nga propaganduesit jo tė pakėt, paraqiten gjėrat sikur pėr ēdo gjė fillohet nga e para. Nuk mungojnė kėtu edhe disa pėrpjekje, ashtu siē i shprehim ne shqiptarėt, pėr tė mohuar gati gjthēka nga dhjetėvjeēarėt e mėparėshėm tė punės me krijimtarinė e kėngės, bile shkohet deri nė paraqitjen disi humoristike tė nivelit artistik tė kėngėve tė atyre viteve. Nuk ia vlen tė harxhosh letėr pėr tė sajuar polemika nė kėtė temė. Kėngėt janė kurdoherė tė gjalla, ato mund tė dėgjohen e tė krahasohen. Historia e artit do t’i vlerėsojė mė saktė, por nuk ėshtė e udhės qė ndonjėherė duke menduar pėr pėrfitime tė vockla tė rrėzohen vitet.

    Edhe nė atė kohė ėshtė bėrė njė punė e lodhshme frymėzuese tepėr pasionante pėr t’i bėrė njė vend nderi kėngės sė muzikės sė lehtė shqiptare nė tė gjitha proceset e krijimit tė saj. Tingėllon me tė vėrtetė e habitshme ideja kur pohohet se problemi i vargjeve nė atė kohė ka qenė i zgjidhur me “magjinė” e urdhrit tė partisė, e cila i ndante tekstet nė parcela: kėto “pėr udhėheqėsin”, tė tjerat “pėr socializmin”, “pėr partinė”, ndonjė edhe “pėr dashurinė” e kaq.

Duke i lėnė nė fluturimin e tyre pindarik ato lloj mendjesh, na duket e arsyeshme dhe e nevojshme tė pohojmė se asnjėherė ēėshtja e teksteve pėr kėngėt nuk ėshtė zgjidhur me urdhra. Pėrkundrazi, edhe nė ato kushte tė njohura ėshtė bėrė njė punė e lodhshme, kėrkuese pėr sigurimin e teksteve dhe tė poezive pėr kėngėt e festivalit. Redaksia e krijimtarisė muzikore me tė palodhurėn Zh. Jorganxhi pothuaj ēdo vit zgjidhnin e grumbullonin poezi e tekste, i botonin ato edhe nė libra apo i shumėfishonin dhe ua shpėrndanin kompozitorėve enkas pėr krijimin e ndonjė kėnge tė re mbi ato vargje. Takime tė rregullta janė organizuar me poetė e kompozitorė para festivaleve pėr bashkėrendimin e krijimtarisė, po ashtu janė bėrė diskutime e shkėmbim mendimesh pėr raportin muzikė-poezi e muzikė-tekst tė pasqyruara edhe nė shtypin e rinisė e atė letrar. Sot, ēėshtja e miratimit tė teksteve tė asaj kohe, trajtohet nė mėnyrė fare naive e larg sė vėrtetės. Ėshtė fakt qė nga sektori i shtypit, nė bazė tė udhėzimeve pėrcaktoheshin orientimet e kriteret e ruajtjes sė propocioneve tė tematikės e cila mė mirė se kudo pasqyrohet nė tekstet, por asnjėherė s’na ėshtė kėrkuar qė vargjet e kėngėve tė miratohen nė K.Q. sepse nė atė instancė partiake kurrė nuk ėshtė pranuar bashkautorėsia. Pėrjashtim bėnin kėtu rastet pėr ndonjė kėngė kushtuar partisė apo E. Hoxhės. Tė ishte e vėrtetė se vargjet dhe kėngėt miratoheshin nė K.Q. siē pohojnė disa analistė deklarativė, na delka qė partia kritikonte vetveten. Tepėr naive pėr t’u besuar.

    S’ka as mė tė voglin dyshim se festivali ka qenė i politizuar, megjithatė duke filluar nga mesi i viteve ’80, nė RTV ėshtė bėrė njė punė e kujdesshme pėr tė mėnjanuar sa mė shumė temat kushtuar udhėheqjes apo partisė nė festival. Kėto probleme janė ngritur deri nė K.Qendror me shpjegimin se ato kėngė janė tė vėshtira pėr t’u ngritur nga ana artistike deri tek ēmimi i parė, e pėr ēmim tė dytė e tė tretė nuk ia vlen ta vemė partinė nė konkurrim. Mbėshtetur nė tė vėrtetėn kėto propozime shpesh janė miratuar. Nė tė pėrgjithshmen ėshtė synuar qė pėrmes teksteve e kėngėve t’i kėndohet edhe bukurisė, trimėrisė, historisė, natyrės etj., gjė qė shpesh nuk ėshtė arritur sa duhet.

    Nė fushėn e krijimtarisė pra edhe tė kėngės, nė tėrė ato vite, kanė qenė tė plotfuqishėm kompozitorėt mė tė talentuar e mė tė njohur. Ata, pėr mendimin tonė, kanė bėrė njė punė tepėr tė ēmueshme qė ėshtė pėr t’u pasur zili edhe sot nė ruajtjen e kėngės e tė muzikės sonė tė lehtė.

    Na duket me vend tė pohojmė se nė pastė pasur ndėrhyrje, nė punėn e krijimtarinė e kompozitorėve tė ndryshėm, ato kanė ardhur mė tepėr si “ngacmime” tė komisioneve tė ngritura po nga shokėt e tyre. Nuk pėrjashtohet tė jenė shfrytėzuar kėtu prirjet negative, zilitė e cmirat profesionale. Nga pėrvoja kemi ndeshur edhe dukuri qė pėr tė mėnjanuar ndonjė kėngė ėshtė paraqitur teza se gjoja ato kanė huazime dhe ngjasojnė me krijimtarinė italiane, jugosllave etj. Kjo praktikė ėshtė pėrdorur nė disa raste edhe pėr tė mėnjanuar kėngėt e paarrira. Teza mė e frikshme ka qenė nė atė kohė pėrdorimi i konceptit pėr ritmin. Ajo ishte si themra e Akilit. Mjaftonte shprehja: “sikur ky nuk ėshtė ritmi ynė”, qė kėnga tė pėrfundonte jashtė listės.

    I pėrmendėm kėto fakte, jo pėr t’i bėrė ndonjė mbrojtje partisė e kohės sė shkuar, sepse s’na duket me vend t’i japim asaj aq atribute se gjoja kishte aftėsi pėr tė ndėrhyrė deri nė krijimtarinė muzikore, siē pretendohet, sepse kėshtu i bėjmė njė nder tė pamerituar.

    Kur kujtojmė festivalet na dalin pėrpara njė mori punėsh e pėrpjekjesh tė shumė njerėzve, tė shumė krijuesve, tė shumė profesioneve e me to lodhja, provat pafund e mė pas kurorėzimi i njė kėnaqėsie tė paharruar shpirtėrore, njė pasuri e pazėvendėsueshme nė kujtesėn e gjithė atyre protogonistėve tė shumė viteve.

    Nga ta fillosh, me kompozitorėt? Ata qenė zjarri ndezės i kėtyre festivaleve.  Kohėn mė tė gjatė tė pėrgatitjes sė festivaleve e kalonin nė studiot e radios, nė provat e orkestrės, nė punėn me kėngėtarėt. Duam tė kujtojmė kėtu edhe Ēesk Zadenė, si akademik i rėndė nė pamje, po aq njerėzor e i thjeshtė nė bisedė. Ēesku ka dhėnė njė ndihmesė tė rėndėsishme si kėshilltar e frymėzues i shumė veprimtarive muzikore. Ku e kish gjithė atė humor ai njeri, qė edhe nė momentet mė tė ngatėrruara gjente rrugė pėr tė shpjeguar e mbrojtur nė mjaft raste krijimtarinė tonė kombėtare.

    Tani fare vonė, kur po festonim 70-vjetorin e Tish Daisė, tė mbledhur me njė grup tė madh krijuesish e duke kujtuar ato ditė tė festivaleve, Ēesku, me atė kėnaqėsinė e humorit shkodran pėr tė ngacmuar tė tjerėt ma priti:

    - More Marash, kjo vajza jote kėrcen e kėndon kaq bukur, sa mos me ta marrė mendja. Ty s’tė kemi parė ndonjėherė tė jesh dalluar nė kėtė fushė.

    - Ēesk, - i thashė, - ke plotėsisht tė drejtė. Mua nuk mė pat qeshur fati nė atė kohė pėr tė treguar aftėsitė e mia, sepse tėrė ato vite tė punės, kam qenė i ngarkuar nga partia pėr t’ju bėrė ju tė kėrceni.

    Qeshėm.

    Po cilin tė pėrmendėsh tjetėr, Tishin? Gjithnjė “flakė e borė”, aq punėtor e dashamirės, optimist e kurdoherė i gėzuar. Apo Avniun, kantautorin e parė tė festivaleve tona. Bashkė me V. Zelėn ėshtė fitues i ēmimit tė parė nė festivalin e parė si interpretues. Apo L. Dizdarin me tė cilin projektuam koncertin e parė “Kur vjen pranvera”. F. Ibrahimin, autoritar e tepėr argumentues nė mendimet e tij, e pas tė tjerė e tė tjerė.

    Me A. Prodanin kam pasur njė miqėsi qė s’do ta harroj asnjėherė. Vinte nė zyrė kohėpaskohe e pėrsėri bisedat na ngelnin pėrgjysmė. Nė pamje, ky njeri si mėvete, kishte njė botė tė brendshme sa njė bibliotekė me plot mendime pėr artin, pėr njerėzit, pėr gėzimet, pėr tė ardhmen. Mė tha njėherė: - Do tė bėj njė kėngė pėr futbollin”. Skuadėr tė zemrės kam “17 Nėntorin” e Tiranės. Digjem pėr tė. Mirėpo kam frikė se si do ta marrin ata lart. Ka shumė tifozllėk. Do tė thonė po pėr “Partizanin”, apo “Dinamon” nuk tė pėlqen tė krijosh kėngė?     I sugjerova t’i citonte nė tekst edhe emrat e tyre. Kėnga “Gol” u kėndua me aq pasion e mjeshtėri nga Ema Qazimi. Edhe sot e kėsaj dite kėnaqesh kur e dėgjon.

    E tillė ishte atmosfera e festivalit. Bukurinė asaj ia shtonin kėngėtarėt, protagonistėt e mėdhenj tė spektaklit. Vinin nė ato ditė tė ftohta dhjetori nė dyert e mėdha tė RTV tė mbėshtjellė me pallto e shalla tė trashė. Nga fytyra u dukeshin vetėm sytė. Nė prova shpėrthenin me orė tė tėra. Shyqyr qė kishim ngrohje dhe e ndienim veten rehat.

    Ėshtė gjė e mirė tė kujtosh sot tė paharruarin R. Kovaēi, V. Zelėn, e G. Ēako. Personalitete tė kėngės shqiptare, qė jo vetėm kėndonin, por edhe mėsonin me pasion kėngėtarėt mė tė rinj. Ėshtė njė dėshirė tepėr e madhe tė pėrmend nė kėto radhė tė kėtij libri dhjetėra emra kėngėtarėsh e kėngėtaresh si: A. Take, Q. Kėrtusha, P. Nikaj, J. Alia, Sh. Merdani e mė vonė T. Tėrshana, L. Zhegu, A. Hisku, P. Simaku, L. Sota, A. Zonja, I. Libohova, B. Alibali, M. Laze, K. Dushi, M. Nallbani, A. Bitri etj. Lista me emra duket e pafund, sepse zėrat e kėngėtarėve shtohen. Tė rinjtė vinė me pasion nė ndėrrimin e stafetave.

    Kam dėshirė kėtu tė kujtoj A. Gjebrenė nė fillimet e tij krijuese nė RTV. Vinte bashkė me regjisoren, i heshtur, i ndrojtur, tepėr i sjellshėm pėr t’u pasur zili. Nė magjinė e kėngės nuk depėrtoi me shpėrthime. Bile nė fillim mė shumė ka qenė i prirur si anoncues. Kur nisi tė kėndonte kėmbėngulte tė mos mbetej tek e zakonėshmja, e cila nė atė kohė, pėrfaqėsohej me kėrkesa tė larta pėr tė shtrirė notat muzikore nė tabanin kombėtar. Kėtu ėshtė edhe ajo qė analistėt rrudhnin pak buzėt duke thėnė pėr kėngėtarin se diēka nuk shkonte. “Ka tendenca huazimesh nga kėnga perėndimore”. Pėr tė thėnė tė vėrtetėn nė atė kohė, edhe pse jo pa telashe, nuk jemi pajtuar me ato mendime. Arditit i kemi dhėnė skenėn edhe si kėngėtar edhe si drejtues e krijues. Veēoria e kėtij kantautori qendron nė atė qė vazhdimisht kėrkon tė mos i pėrshtatet tė zakonshmes. Tani qė, shyqyr zotit, kritikėt kanė heshtur pėr ndikimet e kopjimet nga muzika e huaj e ēfarėdoshme, Arditi me zgjuarsi e profesionalizėm tė lartė iu kthye asaj qė ka ngelur e veēantė, mrekullisė sė kėngės shqiptare me polifoninė qė ndizet nė notat muzikore si stralli.

    Nga mesi i viteve 80-tė me shumė pėrpjekje fituam disa tė drejta pėr tė qenė mė tė lirė nė skenė, pėr tė pasur njė veshje mė afėr spektaklit, pėr tė realizuar njė dekor e ndriēim mė artistik etj., gjėra kėto qė disi u kanė munguar shfaqjeve nė atė kohė e qė pėr fat tė keq krijonin si tė thuash anėn e “zymtė” tė festivalit. Bile kėto, dhe jo kėngėt, kanė ēuar shpesh nė emėrtimin e kėtyre veprimtarive si tė paarrira.

    Pėr tė mos ikur nga tema, njė herė Vera Grabocka i ishte qepur Luan Zhegut, qė ta bėnte tė lėvizte nėpėr skenė me mikrofon nė dorė. Dha e mori nė disa prova me radhė e hiē! Po lėvizte Luani nėpėr skenė?! Aq sa lėvizte kalaja e Gjirokastrės. I them regjisores: - Mos humb kohė me Luanin, se edhe ashtu pa lėvizur duket shumė bukur nė stilin e vet.

    Ishte e pakonceptueshme nė atė kohė tė mendoje festivalet pa orkestrėn e madhe simfonike tė RTV. Ėshtė tjetėr gjė qė herė mbas here paraqiteshin mendime pėr riorganizime tė ndryshme qė kishin tė bėnin me mėnjanimin e veglave tė frymės pėr tė mos mbingarkuar kėngėt etj. megjithėqė kompozitorėt synonin gjithnjė orkestrėn e plotė. Me shumė pėrpjekje arritėm nė atė kohė tė formonim njė formacion tė vogėl orkestral, tepėr kompakt me instrumentistė tė talentuar, nėn drejtimin e Alqi Karecos, njeri i apasionuar, i heshtur, por njohės i thellė i muzikės. Formacioni gradualisht u pėlqye e mė pas bėri bazėn e shoqėrimit tė mjaft kėngėve, jo vetėm tė festivalit, por edhe tė Koncerteve tė Pranverės.

    Formacionet orkestrale nė tė tri dekadat e kėtij aktiviteti, pra deri nė fillimet e viteve 90-tė, kanė kryer njė punė tė lavdėrueshme pėr ngritjen e interpretimin me nivel tė lartė artistik tė kėngės shqiptare. Ėshtė kėnaqėsi tė kujtosh pėr ato vite, instrumentistėt e talentuar tė kėtij kolektivi si: C. Simoni, P. Gjezi, F. Koleka, Gj. Shestani, V. Shiroka, B. Sykja, E. Miso, E. Xhani, M. Dauti, I. Ēerisha, Z. Nehani, I, Kadesha, H. Hoxha etj. qė me pasion krijues nuk u lodhėn asnjėherė qė festivalet e kėngės tė shpalosnin bukurinė e tyre tė rrallė. Ata i jepnin skenės gjallėri e frymėzim, edhe pse nė dekoret e thjeshtė nėn hijen e yllit, tė kazmės e tė pushkės, bashkė me kėngėtarėt e kompozitorėt ngrinin nė kėmbė artdashėsit.

    Meritė e vend nderi nė gjithė kėtė punė tė madhe ka pasur redaksia e krijimtarisė muzikore me kompozitorėt e njohur, S. Tili, D. Tukiēi, G. Mullai, A. Azbia, P. Ēako etj., pa harruar pėr asnjė ēast edhe dirigjentėt e talentuar F. Deda,dhe tė palodhurin e apasionantin e muzikės E. Koēo. Eshtė vendi tė kujtojmė punėn e vlerėshme e me cilėsi profesionale tė orkestruesve Gj. Simoni, S. Ishmaku, R. Radoja etj.

    Nuk do ta kishim marrė mundimin pėr t’i vazhduar mė tutje kėta paragrafė me kujtime, po tė mos ishin disa zėra qė nė biseda televizive nisėn ta paraqesin punėn e pėrgatitjes sė kėngėve pėr festival e transmetimin e tyre me superpozim si gjė tė pėrkryer. Pa hyrė nė polemikė pėr kėto probleme, mund tė pohojmė, mbėshtetur edhe nė opinionin e pėrgjithshėm se tė kėnduarit me superpozim nė kėto aktivitete tė mėdha, shuan disi emocionet e interpretuesve e dėgjuesve. Vetė kėngėtarėt me siguri e ndiejnė veten bosh nė shpirt, kur ballafaqohen me duartrokitjet e kėngės sė tyre tė pėrgatitur kush e di se kur nė studiot elektronike. Pa folur kėtu pėr orkestrantėt e vėnė nė pozitėn e objekteve pa jetė tė dekorit e kur kėnga zien nga veglat e frymės e tė xhazit, ata bėjnė sikur u bien violinave, violave e kontrabasėve. Pale kur dirigjenti hyn nė skenė e s’di se kė drejton. E gjithė kjo pėr fat tė keq, i ngjet mė shumė njė dėgjimi kolektiv tė kasetave siē bėhej dikur leximi kolektiv i shtypit. Nėse e kemi pranuar festivalin si njė ngjarje tė rėndėsishme, si njė festė apo dasmė tė vėrtetė, merreni me mend sikur njė ditė dasmorėve tė gėzuar, t’u dilnin kėngėtarėt pėrpara e tė bėnin sikur kėndojnė.

    Kemi respekt pėr punėn krijuese nė RTV sepse e njohim vetėmohimin e pasionin e atyre njerėzve, e aq mė tė ndjeshme bėhen ato nė kohėn e festivalit. Pėrgėzimet nuk duhet t’u mungojnė asnjėherė.

   

Dera e prapme e shtypit

 

PASQYRA E LĖNDĖS

- Nė vend tė parathėnies

- E VEĒANTĖ APO E ZAKONSHME

- REPORTAZH PĖR VITE TĖ LARGĖTA

- MĖSIMET E JETĖS DHE TĖ UNIVERSITETIT

- STALINI VDIQ

- HAP MBAS HAPI NĖ PUBLICISTIKĖ

- NJĖ HERĖ ME PUSHIME NĖ RIGA

- NDARJET

- TOKA, NJERĖZIT

- MONGOLI SIN GE

- TEMAT QĖ NA SHKAKTUAN TELASHE

- PĖRSE U ZEMĖRUA HRUSHOVI NĖ TIRANĖ

- MEDITIME PĖR PROFESIONIN

- DY NGJARJE ME BEQIR BALLUKUN

- RAMIZ ALIA INSPEKTON TELEVIZIONIN

- SI SHPĖTOVA NGA “SPIUNĖT”

- LABIRINTET E RADIOTELEVIZIONIT

- FILMI ARTISTIK-ĖNDĖRR E KRIJUESVE

- NĖ EKRANIN E VOGĖL

- ERDHI KONTROLLI PUNĖTOR

- “GJUETIA E PAPRITUR”

- “DERA E PRAPME” E SHTYPIT

- ENVER HOXHA PARA KAMERAVE

- SHEFI I “PADUKSHĖM”

- DHOMA E VIZIONIMIT DHE E MIKPRITJES

- VEGIME

- FESTIVALET

- KOSOVA SI ZAMBAKU I PRIZRENIT

- DY TAKIME TĖ VEĒANTA ME R. ALINĖ

- MBLEDHJET E BYROSĖ POLITIKE

- SYNIMET NĖ “ZĖRI I POPULLIT”

- FUNDI I PASHMANGSHĖM