Logoreci   >  Marash Hajati

 

MARASH HAJATI

Marash Hajati - publicist Dera e prapme e shtypit

Shqipėria nė kapėrcimin e shekullit

 

Marash Hajati

 

              Marash Hajati ka lindur nė Shkodėr nė vitin 1934. Shkollėn e mesme e kreu mė 1952 nė qytetin e lindjes. Nga viti 1952 e deri nė vitin 1957 ndoqi studimet e larta e nė Universitetin e Petėrburgut, nė Fakultetin e Filologjisė, dega gazetari. Diplomohet publicist. Punoi si redaktor nė gazetėn "Puna" e mė pas, sekretar kolegjumi i saj dhe instruktor pėr shtypin. Nga viti 1974 deri nė vitin 1988 ka qenė fillimisht Drejtor i Televizionit e qė nga fillimet e viteve 80-tė Drejtor i Pėrgjithshėm i Radiotelevizionit. Nė vitet 1988-90 Kryeredaktor i gazetės "Zėri i Popullit". Pėr afro 14 vjet ka qenė Kryetar i Bashkimit tė Gazetarėve tė Shqipėrisė. Si skenarist ka realizuar mjaft dokumentarė, mes tyre "Tėrmeti tundi malet por jo zemrat tona" dhe "Fitimtarė mbi tėrmetin" nderuar me Ēmim Republike@. Nė vitin 1982 botoi pėrmbledhjen e parė me krijime publicistike "Bijtė e tokės sime". Nė librin e dytė "Dera e prapme shtypit", 1998 pėrshkruan ngjarje e kujtime tė njė pune rreth 40 vjeēare nė shtyp e media. Nė vitin 1999 boton librin "Shqipėria nė kapėrcimin e shekullit", qė pėrmban analiza e komente pėr atė ē'ka ngjarė nė fund shekullin sipas kėndvėshtrimit tė njė gazetari.