Logoreci  > Luan Babameto

 

 

LUAN BABAMETO

Luan H. Babameto

 Ėshtė lindur mė 4 dhjetor 1930, nė Nivicė tė Kurveleshit, nė njė familje tė vjetėr gjirokastrite. Shkollėn e mesme e ka kryer nė Shkodėr. Gjatė viteve 1950-54 ka ndjekur studimet e larta nė Varshavė, nė fakultetin e inxhinierisė mekanike. Ka punuar pėr 20 vjet nė hekurudhė, fillimisht si pėrgjegjės i bazės mekanike, pastaj si kryeinxhinier dhe mė vonė si drejtor i hekurudhės, duke dhėnė njė kontribut tė ēmuar nė zhvillimin teknik, ekonomik dhe organizator tė transportit hekurudhor. Nė vitin 1974, emėrohet ministėr nė Ministrinė e Transporteve, ku drejton deri nė vitin 1989. Nė vitet 1989-90 punon si kryetar i komitetit ekzekutiv tė K.P. tė rrethit tė Durrėsit. Me daljen nė pension i kushtohet pėrgatitjes sė disa librave, nga tė cilėt deri tani janė botuar: "Transporti", "Nėpėr udhėt e  hekurta", "Transporti hekurudhor", "Nėpėr udhėt tona" dhe "Pėr ku". Vazhdon tė punojė mė tej mbi librat e tjerė.

 LUAN BABAMETO

  Titulli: Transporti

Autori: Luan Babameto

Viti: 1997


 
  Titulli: Transporti Hekurudhor

Autori: Luan Babameto

Viti: 2000

ISBN - 99927 - 664 - 5 - X
 
  Titulli: Nėpėr udhėt tona

Autori: Luan Babameto

Viti: 1998

ISBN - 99927 - 603 - 3 - 8
 

 
  Titulli: Pėr Ku

Autori: Luan Babameto

Viti: 2002

ISBN - 99927 - 746 - 8 - 1
 
 
Titulli: Kohė Roitjesh

Autori: Luan Babameto

Viti: 2004

ISBN - 99927 - 937 - 2 - 4

 
  Titulli: Kronikė brezash

Autori: Luan Babameto

Viti  2005

ISBN - 99943 - 713 - 5 - 5
 

Titulli: Kronikė brezash

Autori: Luan Babameto

Viti  2001

ISBN - 99927 - 699 - 6 - 3

Titulli: Sali Verdha

Autori: Luan Babameto

Viti  2005

ISBN - 99943 - 679 - 2 - 7