Logoreci > Ferdinando De Napoli

 

Seksologjia

Autori: Ferdinando De NAPOLI

Titulli i origjinalit: Sesso e Amore nella vita degli uomini e degli animali

Titulli i botimit shqip: Seksologjia

Shqipėroi: Pjerin Logoreci

ISBN 99927-603-1-1

 

Nė kėtė pėrkthim tė shkurtuar janė pjesėt mė interesante e mė tė rėndėsishme tė veprės sė gjerė "Seksi dhe Dashuria nė jetėn e njeriut e tė kafshėve" tė F. De Napolit, Docent i Klinikės Dermosifilopatike nė Universitetin e Bolonjės, botuar mė 1926 dhe ribotuar disa herė. Kjo ėshtė njė vepėr sa mjekėsore aq psikologjike e filozofike nė tė cilėn ēėshtjet seksuale shihen tė zbėrthyera nė kėto tre plane. Ky pėrkthim i shkurtuar nuk ia ul aspak vlerat veprės, duke pasur parasysh se kėshtu ėshtė bėrė njė libėr pėr tė gjithė duke hequr pjesėt ekstremisht shkencore, sidomos ato qė i pėrkasin jetės seksuale tė vegjetalėve dhe kafshėve. Gjithsesi mendojmė se kėshtu ėshtė kthyer nė njė libėr me spektėr mė tė gjerė, tė pėrdorshėm e tė nevojshėm, duke mbushur sado pak mungesėn e njohurive tė edukatės seksuale. Ky libėr ėshtė njė pjesė e shpirtit tė Ferdinando De Napolit, njė kundėrvim i tij ndaj ēdo paragjykimi. Ai ėshtė ushqimi i mendjeve tė zbrazėta, tė paditura dhe i atyre qė duan ti mėsojnė gjėrat tė bukura dhe tė pastra ashtu siē janė.

 

Fragment:

Permbajtja

 

- Superioriteti i jetes seksuale

- Virgjeria e morali i shoqerise

- Endokrinologjia ne raport me jeten

- Ndjesite dhe seksi

- Aroma

- Shikimi

- Degjimi, takti e shija

- Kontakti fizik

- Seksi dhe shoqeria

- Turpi, veshja e moda

- Nevojat seksuale dhe ndeshkimi seksual

- Qendrueshmeria seksuale e biseksualizmi

- Martesa dhe ngjarjet e saj

- Xhelozia

- Udhetimi i marteses dhe dhoma e ēiftit, emigracioni dhe folezimi

- Vejusheria

- Steriliteti - vizita paramartesore - inēesti

- Edukimi seksual e misioni i gruas ne shoqeri

- Prostitucioni dhe prostitutat

- Klasifikimi i prostitutave

- Rregullimi dhe Liria

- Higjena seksuale e profilaksia e semundjeve veneriane

- Onanizmi

 

Dedikim

Kujtimit te shenjte te prinderve te mi

Motrave e vellezerue me dashuri per gjakun
e perbashket e per embelsine e zjarrit shtepiak.

Gruas sime te vdekur por gjithmone e me
shume te gjalle tek une, me admirim per jeten
shpirterore eper genmet e pastra.

Femijeve te mi me dashuri e perkedheli per
jeten qe i kam dhene e gjithshka qe do te bejne si
trashegimtare ne zhvillimin shpirteror me besim tek
e Verteta, e Mira dhe e Bukura.

 Ferdinando De Napoli

 

 

Hyrje

Superioriteti i jetės seksuale

  

            Jeta e tė gjitha qenieve ėshtė e mbizotėruar nga dy impulse instinktive tė fuqishme qė bėhen ligj dhe motiv pėr tė luftuar: Ushqimi e Riprodhimi. Zhvillimi biologjik nė kėto dy funksione instinktive kryesore siguron tė qėnit e individit dhe species dhe vendos zhvillimin e shoqėrisė njerėzore.

            Riprodhimi i siguron qėnies sė gjallė, tė vdekshme, pavdeksinė nėpėrmjet trashėgimisė, pra pėrsėritet vazhdimisht cikli misterioz, i thjeshtė, i bashkimit seksual qė shkon drejt lidhjes shpirtėrore qė pėrfaqėson dashurinė.

            Tek spermatozoi dallohen tre elementė... Koka ovale pak a shumė e gjatė, pjesa ndėrmjetėse dhe bishti qė pėrfundon me njė fije tė gjatė (filament). Ky duke u luhatur (vibruar) i jep mundėsi spermatozoit tė lėvizė me njė shpejtėsi tė madhe 400 herė sa gjatėsia e tij, pra 1 deri nė 3 milimetra  nė njė minutė. Por po tė llogaritet gjatėsia pėr tė shkuar deri nė vezore nga qafa e mitrės janė rreth 20 centimetra qė ai duhet t'i pėrshkojė nė rreth 40 minuta.

            Jetėgjatėsia e spermatozoit jashtė organizmit tė njeriut nė temperaturė 37°-40° dhe nė mjedis alkalin mund tė shkojė edhe disa javė. Nė ajėr unė i kam parė tė jetojnė edhe pas 45 minutash. Nė organet femėrore spermatozoi jeton nga 8 ditė deri nė 3 javė e gjysėm.

            Spermatozoi i njeriut u zbulua nė 1677 nga njė student me emrin Hammer por zbulimi duket ishte meritė e Hartsoecker qė nė vitin 1674. Nga 1700-1800 spermatozoi nė tekstet shkencore quhej "Krimbi spermatik". Ai ka njė gjatėsi 50-55 mikromilimetra. Köllicher mė 1841 njohu prejardhjen anatomike, kurse Lode pėrcaktoi se ēdo orgazėm e njeriut pėrmban mesatarisht 26.000.000 spermatozoide. Mė vonė Amantea e Rinaldini mė 1919 arritėn nė pėrfundim se numri mesatar i zakonshėm pėr ēdo derdhje ėshtė 50-100-500-700 milion.

            Spermatozoi ėshtė qelizė e varfėr me substanca ushqyese me funksion qė tė lėvizė shpejt e tė fekondojė, jeta e tij ėshtė e shkurtėr dhe e destinuar qė tė absorbohet nga veza. Dy qelizat, mashkullore dhe femėrore ngjajnė nė ndėrtimin e bėrthamės, por janė tė ndryshme nė substancėn protoplazmike, nga bashkimi i tyre krijohet njė qelizė e plotė, e aftė tė jetojė e tė riprodhohet "mė vonė".

 

Virgjėria e morali i shoqėrisė

 

            Si pjesė anatomike e fiziologjike e aparatit gjinor vlerėsohet pėr funksionin e diskutueshėm moral e shoqėror. Eshtė kėshtu membrana qė mbyll kanalin gjenital (membrana virginitatis) e cila ndryshon sipas racave. Mbizotėron forma gjysėm hėnore por edhe ajo formėunaze; por nė raste tė tjera paraqitet nė formėn e njė kordoni (aligamenti) nė drejtim horizontal ose vertikal nė mėnyrėn qė kanali vaginal mbetet i ndarė nė dy dritare. Ka pastaj forma tė ēuditėshme tė pėrshkruara edhe nga doktor Luscka tė quajtura imene timbriato, forma qė tė lenė tė dyshosh nė gjykimin pėr virgjėrinė. Njė rast i tillė mė kujtohet edhe mua nė vitin 1922 kur njė ēift me dėshirėn e tij u paraqit tek unė pėr kėtė vizitė. Ēifti nė muajin e mjaltit i shqetėsuar pėr raportin e tyre tė parė pa gjak, vuri nėn akuzė femrėn e cila e fyer u mbrojt si mundi duke iu nėnshtruar me dėshirėn e saj vizitės mjekėsore. Nė kėtė rast membrana ngjante me formėn e koronės qė hapej, ishte diēka e ngjashme me jakat si tė Luigjit XV qė pėrdoreshin nė vitet 1700.

            Pra siē duket shumė varet nga ajo fletė e hollė mukoze pa asnjė funksion tė qartė. Nusja ėshtė e ndershme ose e pandershme nga disa pika gjaku qė njollosin bardhėsinė e ēarēafėve nė kontaktin e parė. Bile nė disa popuj kjo ėshtė institucionalizuar; nė Sierra Leone po qe se mungon kjo shenjė martesa anullohet. E sipas zakoneve edhe nė shumė popuj tė tjerė, tė nesėrmen e ditės sė dasmės nė mėngjes vjehrra kontrollon ēarēafėt. Pra paragjykimet pėr kėtė membranė ose ndyshimet e saj nga delikate (imene vagnatela) ose rezistente (imene carnoso, muscolo diafammatico, ligamentoso etj.) dhe anomalitė, qė nė raport me organin e mashkullit mund tė sjellin shkak jo vetėm prishjen e martesės por edhe ngjarje nga mė tragjiket vrasje e vetėvrasje. "Sa jetė rreptėsisht tė helmuara nga elaticiteti e njė veli" thotė Mantegazza. Pėr kėtė do tė ishte vėrtetė e dėshirueshme ajo qė thotė Lombroso: "Zhdukja anatomike e kėsaj shenje tė virgjėrisė e zhvillimi shpirtėror i njeriut, qė tė dijė tė kėrkojė njė tjetėr virgjėri tek gruaja, atė shpirtėrore, qė ėshtė vėrtetė sublime".

            Eshtė fatkeq ai qė i jep rėndėsi kėsaj shenje fizike e qė kujton se Natyra ja ka vėnė femrės pėr tė treguar se nuk duhet tė jetė veēse vetėm e njė mashkulli, i cili do tė jetė i pari, sepse "tė jesh i pari ėshtė thellėsisht e ndryshme nga tė jesh i dyti". E se ėshtė krenar e i lumtur se ėshtė i pari qė hyn nė tempull dhe kėnaq menjėherė dy pasione tė mėdha, krenarinė e dashurinė, si dhe kujton se ėshtė mė i garantuar pėr atė qė ka pushtuar i pari e qė nuk e ka gėzuar njeri tjetėr.  

            Viktimė nė fatkeqėsi bien kėshtu jo vetėm femrat qė e kanė humbur kėtė membranė nga raportet seksuale me dėshirėn e tyre a me forcė por edhe ato qė kanė membranė jo tė zakonshme apo ato qė e kanė humbur si rezultat i njė aksidenti tė zakonshėm qė nė vogėli, plagosje, futje e gishtave nė genital etj. Eshtė pėr fatkeqėsitė qė sjell qė nė vite janė bėrė shpesh rivirgjėri. Kėto janė shfrytėzuar edhe pėr fitim si nga mjekėt e infermierėt ashtu edhe nga gratė prostituta nobile. Mantegazza tregon njė rast qė njė parisiene u dha 82 herė si e virgjėr pėr kėnaqėsinė e atyre qė donin ta ēvirgjėronin.

            Po kėshtu edhe organi mashkullor ka cipėn e tij qė ėshtė e njejtė tė paktėn fiziologjikisht, e cila ėshtė njė frenuese e vėrtetė e kėnaqėsive seksuale deri nė pjekurinė e gjendrave gjenitale, atėherė ajo shkatėrrohet. Pra nė tė dy sekset kjo cipė ėshtė njė mbrojtės i kėtyre organeve derisa arrihet pjekuria, derisa kėto organe janė tė gatshėm pėr funksionimin e tyre. Virgjėria e gruas ėshtė objekt krenarie e admirimi; pėr virgjėrinė e burrit nuk flitet.

            Pėr tė gjitha kėto qė folėm disa popuj si Kina dhe India, si dikur romakėt pėrdorin deflorimin (ēvirgjėrimin). Ata nuk i japin asnjė rėndėsi morale virgjėrisė e janė vetė nėnat qė ja shkatėrrojnė atė cipė aq tė rėndėsishme vajzave tė tyre qė nė vogėli (dhe ėshtė pėr kėtė arsye qė pėr membranėn nuk shkruhet nė traktatet e anatomisė kineze). Nganjėherė mė duket shumė i mirė zakoni kinez pėr popujt perėndimorė. Por... etiketa e higjena seksuale gjenden nė dy pole tė ndryshėm.

  

Endokrinologjia nė raport me jetėn

 

            Eksperimentet rreth fekondimit artificial mendohet se kanė filluar nė vitin 1332 me njė eksperiment me kuajt i pėrfunduar me sukses. Po ashtu me mjaft sukses pėrdoret tek njerėzit nė raste tė tė metave tė ndryshme tek mashkulli ose femra. Tė gjitha realizimet nė fushėn e fekondimit artificial tek kafshėt janė bėrė brenda sė njejtės specie dhe racė me pėrjashtime tė vogla. Tek njeriu fekondimi artificial ka kaluar nėpėr rrugė tė vėshtira, jo klinike por shoqėrore. I arritur me sukses fekondimi artificial bėhet nė tė gjitha rastet me spermėn e marrė nga burri i femrės qė fekondohet. Sot diēka e diskutueshme ka pushtuar mendjen e studjuesve telegonia qė haset jo rrallė si forma e pėrsėritjes sė trashėgimisė ose siē thuhet trashėgimia e inflencuar. Kjo vihet re tek kafshėt por rrallė edhe tek njeriu, p.sh, vejusha tė rimartuara tė cilat lindin fėmijė tė ngjashėm me burrin e parė tė vdekur. Mes shpjegimesh tė ndryshme qė jepen veēoj teorinė e Claudio Bernard i cili thekson se kjo vjen nga njė fekondim jo i plotė i vezoreve. Nė kėto vezore nė tė cilat kanė hyrė spermatozoidet (ashtu si mikrobet hynė nė qelizat organike e nė vezore nė rastet e transmetimit tė sėmundjeve nga nėna nė embrion) pra nuk janė tė fekonduara plotėsisht. Ato fitojnė vetėm fuqinė riprodhuese por nuk nis proēesi cariogamisė vetėm pas kontaktesh tė tjera seksuale, tė cilat shėrbejnė pėr tė stimuluar gjenetikėn e vezės qė e pėrmbam spermatozoin brenda nga marrėdhėnie edhe tė shumė kohėve mė parė. Qeliza mashkullore kėshtu qendron, si mikrobet, nė brendėsi tė vezores duke pėrbėrė ovospermėn qė e mban gjallė, e cila ndjek dy rrugė ose stimulohet nga njė marrėdhėnie tjetėr ose po tė vazhdojė tė qėndrojė pėr njė kohė shumė tė gjatė bėhet burim sėmundjeje. Por qė tė verifikohet o njeri o tjetri fenomen duhet njė rast i favorshėm qė pėr ovospermėn ėshtė ngrohtėsia. Ky agjent termik i duhet ovospermės pėr tė bėrė "nisjen e lėvizjes pėr zhvillim" thotė Ruffini.

            Kurse Turner e Bouchard mendojnė se kjo vjen ngaqė embrioni nėpėrmjet qarkullimit utero-plaēentar komunikon me tė gjitha qelizat e mėmėsisė, kėshtu edhe me vezoret, duke i dhėnė asaj cilėsitė fiziologjike e patologjike qė pėrmban spermatozoi prej mashkullit. Nė kėtė mėnyrė thotė Bouchard spjegohet sepse kryesisht ėshtė kontakti i parė seksual qė ėshtė i aftė tė shkaktojė influencėn telegonike. Mos ėshtė kjo diēka e lidhur, ndoshta e pavullnetėshme atavike e ndjenjės mashkullore pėr ta pasur tė virgjėr gruan e tij? Shumė gjera u shpjeguan mė vonė me eksperimentet e kryera dhe nė rastėsitė e studjuara ku po pėrmend rastin e njė gruaje tė bardhė e cila me burrin e saj tė parė zezak kishte lindur fėmijė mulatė, e pas vdekjes sė tij e rimartuar me njė tė bardhė vazhdonte tė lindte mulatė. Por edhe studimet eksperimentale tė Amantea-s i cili i  vuri rėndėsi tė madhe nė kėtė proēes edhe mekanizmit tė depėrtimit tė spermartozoideve nė mitėr, nė fluksin e madh apo tė vogėl tė spermės, nė sasinė e lėngėzimit tė prodhuar nga gjendrat dhe nė pozicionin horizontal apo vertikal nė tė cilin ndodhet femra nė momentin e derdhjes (daljes sė spermės).

   

             Eshtė folur, shkruar e studjuar shumė rreth mundėsisė pėr t'u rinuar, e nuk flitet vetėm pėr t'u rinuar fizikisht por edhe nga ana intelektuale. Dihen ndikimet e mėdha tė sekrecioneve tė gjendrave seksuale nė organizėm e nė tru, gjė qė ėshtė e dukshme kur arrin moshėn kur kėto gjendra nuk sekretojnė mė. Me kėtė ide filluan eksperimentet qė u publikuan qė l889 nga Brown-Sequard e u pasuan nga tė tjerėt. Kėto ishin tė thjeshta dhe konsistonin nė injektimin e prodhimeve seksuale. Kjo mėnyrė me tė gjitha rezultatet e kėnaqėshme, dhe mosrezultatet mbeti vetėm nė fazėn e eksperimentimit, por mendimi pėr meritė tė Berthold ēoi nė trapjantimet e para tė gjendrave seksuale tė meshkujve. Kėtu pėr t'u pėrmendur janė trapjantimet me gjendrat e majmunėve tė bėra nga kirurgėt Steinach, Lichtenstern e Voronoff. Pėr operacionet publikoi Steinach nė Akademinė e Shkencave Vjenė mė 1912. Efektet e operimeve tė Asteinach dhe trapjatimet e Voronov arritėn me tė vėrtetė njė rinim tė pacientėve nė tė gjithė funksionet - qarkulluese, nervore e cerebrale me shenja tė dukshme nga jashtė si lėkura e flokėt, por kryesorja aktiviteti fizik e mendor i ngjashėm me efektet qė japin preparatet eksituese (por kėto tė fundit japin vetėm idenė e tė kthyerit nė gjallėri). Por ne nuk duam tė dyshojmė as tė fshehim se tek ndonjė nga tė operuarit rinimi zgjati vetėm disa vjet. Eksperimentet me trapjante tė vezoreve kanė filluar mė 1896 nga Knauer e pas tij Grigorieff, Ribber, Rubinstejn e italiani Foą.

                         

Turpi, veshja e moda

            Cila ėshtė orgjina e veshjes, e pse u veshėn njerėzit primitivė ? Gjithēką na ēon tė mendojmė se veshja ka ardhur nga nevoja e stėrgjyshėrve tanė pėr t'u mbrojtur nga agjentėt atmosferikė. Por pėrse popujt e egėr preferuan qė tė mbulojnė pjesėrisht o plotėsisht organet gjenitale? Kėto vihen re edhe sot nė popujt e prapambetur si nė Tansmani, ishujt Anakoreti, Nueiret e Afrikės apo nė Bongo etj. Diku mbulohen me gjethe e diku me duar.

            Veshjet e para shėrbyen pra jo aq pėr t'u mbrojtur nga klima sa pėr tė fshehur e mbrojtur organet seksuale. Dhe kjo ligjėroi turpin i cili paraqitet me legjendarin gjethen e fikut. Nga organet seksuale gjethja e fikut u hap dhe mbuloi tė gjithė trupin e njeriut ndėr shekuj duke u modifikuar e perfeksionuar nė material dhe nė model. Veshja, thotė dikush, nuk identifikohet me turpin, sepse nganjėherė duket sikur veshja vetė gjeneron turpin. Kėshtu nė ato fise ku u tentua t'i mėsojnė pėr tė dalė tė veshur papritmas u vu re tek ata ndjenja e turpit pėr tė dalė tė veshur. Mantegazza mbėshtet origjinėn e turpit nga veshja, ai na kujton se Livingston veshi dy vajza 10-vjeēare nga Beanda-Pezis, ku rrijnė krejtėsisht tė zhveshur, dhe shikoi tė zhvillohej tek ato menjėherė ndjenja e turpit derisa pas dy javėsh ato mbulonin edhe gjoksin kur tė tjerėt kalonin nė dhomėn e tyre tė gjumit.

            Mund tė arrihet nė pėrfundim pra se turpi ka prejardhje seksuale dhe ka tė bėjė dhe me veshjen qė rrjedh prej saj, (pėr tė fshehur atė qė nga pikpamja morale ėshtė e turpėshme). Turpi zhvillohet me qytetėrimin e popujve. Ai nuk eksiston mes popujve tė egėr siē nuk eksiston tek kafshėt. Veshja qė mbulon e qė fsheh pėr tė bėrė tė maskuar e tė dėshirueshme ėshtė emblema e turpit fizik dhe estetik.

             Veshja sė bashku me bizhuteritė qė bėjnė pjesė nė tė, zgjedhja e ngjyrave, tejpashmėrisė, pjesėve tė hapura etj., gjithēką, tė gjitha modelet e pėlqyeshme janė ato qė ngacmojnė fantazinė erotike. Arti i joshjes ka zbuluar pasqyrėn qė i shėrben kryesisht grave tona gjithkund, nė shtėpi, nė teatėr, nė rrugė. Gratė sipas njė publikimi tė besueshėm harxhojnė pėrpara pasqyrės njė kohė tė madhe. Ja njė tabelė, nuk dihet sa e vėrtetė, por sidoqoftė tregon diēka pėr tė cilėn ne jemi dėshmitarė se sa gratė qėndrojnė pėrpara pasqyrės nė njė ditė.

            6-10 vjeē           7 minuta

            10-15                15

            15-20                22

            20-25                25

            25-30                30

            30-35                24

            35-40                18

            40-50                60

            50-60                7

           

            Veshjet e modės, bizhuteritė, vija e pėrsosur e pantallonave apo nyja artistike e gravatės, krehja e flokėve, tualeti, ishin sukses nė dashuri. Gratė (dhe njė pjesė e burrave) janė si fluturat; vrapojnė drejt gjithēkaje qė shkėlqen e shpesh pėrfundojnė duke djegur flatrat.

                        Kėshtu siē thamė mė lart veshja ndėrthuret me ndjenjėn e turpit e me moralin. Sipas doktor Orsit, origjina e turpit ėshtė estetike. Ai sjell shembull faktin se gratė e shėmtuara janė mė tė turpshme, kurse gratė e bukura nė tė kundėrt. Ndėrsa tė parat fshehin gjithēką nga trupi i tyre dhe kjo ndjenjė pėrhapet nė sferėn fizike dhe nė atė spikike e morale; gratė e bukura kanė dėshirė qė tė lėnė tė shihet gjithēką nė planin fizik e psikologjik. Pra edhe teoria e dok. Orsit lidh turpin me kuptimin erotik e seksual.

            Nganjėherė veshja tė jep mundėsinė tė shohėsh pamje mė shumė se syri do tė shihte lirisht, femra gjysėm e zhveshur ėshtė mė eksituese e skandaloze se e zhveshur krejt. Kėshtu veshja shėrben pėr tė mbuluar gjysmėn e pėr tė fantazuar atė qė mbetet, duke ndezur dėshirėn pėr tė.

            "Kufijtė e turpit, - shkruan Mantegazza, - janė tė pėrcaktuar nė mjaft vende nėpėrmjet veshjeve qė shkojnė nga gjuri poshtė deri tek gjinjtė sipėr. Nė fakt kemi tė bėjmė me vlerėsimin e organeve gjinore. E ēfarė ėshtė turpi fizik, veēse turp psikik, i cili nuk ėshtė gjė tjetėr veē njohja e organeve tė riprodhimit. Kjo ėshtė kaq e vėrtetė sa qė turpi nuk ekziston derisa kėtyre organeve t'i njihet vlera. Por duhet thėnė se turpi e me tė edhe morali seksual, ėshtė padrejtėsisht gati i gjithė pėr pjesėn femėrore tė njerėzimit, pėr popujt e qytetėruar e pėr ato tė paqytetėruar. Kėshtu nė shumė popuj meshkujt rrinė lakuriq e vetėm gratė mbulohen, kurse nė mjaft popuj tė tjerė femrat mbulohen vetėm fill mbas martesės, kur ato bėhen pronė e meshkujve tė cilėt janė xhelozė.

            Tė skuqurit e faqeve, ulja e syve pėrtokė nga personat e turpshėm e nga vajzat kryesisht, ėshtė manifestimi mė i qartė i njohjes nga ana e tyre e gjėrave seksuale, qofshin edhe tė nocioneve tė paqarta e fillestare. Skuqesh se mendon pėr objektin qė provokon turpin. Kėto vihen re mė shumė tek gratė, e veēanėrisht tek femrat e meshkujt nė periudhėn e pubertetit, sepse nė kėtė periudhė ėndėrrat punojnė nė intimitet. Por gjėrat na bėjnė tė skuqemi njė herė, e kur vazhdojnė ēdo gjė kalon, kėshtu ndodh p.sh. me ushtarėt qė para komisionit mjekėsor tė turpshėm zhvishen lakuriq, nė fillim duke vendosur duart para organit gjinor, kurse pas pak rrijnė normalisht sikur janė tė veshur. E njėjta gjė ndodh nė plazhe.

            Por turpi si veshja, krehja, tualeti, ndjek modėn e rrethanat e jetės, zhvillimin e edukatėn, qė ndėrrojnė me stinėt e mjedisin (mal apo det) e qė nė fund janė morali i kohės. Ēdo epokė ka modėn e saj, turpin e saj, kėrcimet e saj... Ato janė shprehje e kohėve, e gjendjes shpirtėrore, morale e politike tė popujve.

            Kurse turpi tek burri ka njė shprehje etike tė veēantė, gati-gati kufizohet me raportet me gratė, tė cilat kėrkon tė mos i fyejė e prekė. Tek ai turpi fizik nuk ka motiv tė jetė mbrojtės, kurse turpi estetik ka tė bėjė me sjelljet me femrat nė shoqėri. Por ai e di mirė se, atėhere kur nuk ėshtė larg qėllimi pėr tė cilin i vardiset njė femre, ėshtė mirė e me rezultat tė dish tė pėshpėrisėsh fjalė jo krejtėsisht tė turpėshme, tė cilat mund t'i quajmė galante e qė shėrbejnė pėr tė stimuluar dėshirėn e gruas. Ndėrsa ajo duke dėgjuar hiqet e turpėshme, e ofenduar, nė fakt i pėlqejnė, kjo do tė ishte njė gjendje paradėshire, parakėnaqėsie, e mbushur me njė kėnaqėsi tė veēantė.

            Burri nuk e ka shumė tė zhvilluar ndjenjėn estetike tė tė veshurit. Kurse "Gratė, thotė Weininger, provojnė interes pėr lakuriqėsinė e grave tė tjera, gjė qė nuk e kanė meshkujt".

 

Steriliteti - vizita paramartesore - inēesti

            Qėllimi biologjik i bashkimit seksual ėshtė krijimi, Martesa, nuk ėshtė veēse njohja qytetare e bashkimit seksual qė ēon tek fundi biologjik, i cili ėshtė bashkė; nevojė fizike, frymėzim psikik e moral i tė martuarve. Kur fekondohet organizmi i Nėnės mbyllet nė njė punė tė vazhdueshme tė fshehtė nė tė cilėn gjen qetėsinė e trupit e tė shpirtit ēdo femėr, e veēanėrisht gruaja, qė bekuar faktit, rri me ėndėrra e dridhje mallėngjimi nė pritje, e mbushur me krenari. Eshtė tė ndjerit e mistershėm tė misionit tė plotė tė jetės, qė i jep kėtė dridhje sublime ēdo nėne e qė babait i jep ndjesinė e vėrtetė tė forcės. Nė fakt ėshtė i paaftė ai - mashkull o femėr, burrė o grua - qė nuk mund tė krijojnė. Nuk ka dyshim qė kjo ėshtė e dhembshme.

            Steriliteti ėshtė rezultat i papėrsosmėrisė ose i sėmundjeve, veēanėrisht atyre qė prekin organet gjinore. Por me po tė njejtin rezultat janė edhe mendimet neomaltusiane qė kanė pushtuar mjaft burra e gra tė cilėt edhe pėr arsye tė tjera tė ndryshme nuk duan tė kenė fėmijė. Kėta edhe ato familje qė bėjnė nga njė fėmijė, kanė shkaktuar uljen e popullsisė nė mjaft vende.

Pėrveē kėtyre dy shterpėsive kemi edhe ato qė i quajmė sterilitet profesional, e qė ka tė bėjė me mendimin e atyre grave qė jetojnė me shitjen e trupit tė tyre, pėr tė cilat shtatzania ėshtė njė pengesė pėr ushtrimin e prostitucionit. Tė dy kėto llojet e fundit tė sterilitetit janė produkt i shoqėrisė njerzore tė zhvilluar.

            Steriliteti nė popujt e egėr e tė fortė dėnohej, kurse pasja e shumė fėmijėve quhej si lumturia mė e madhe. Kėshtu nė Greqi e Romė. Nė Spartė burrin qė nuk fekondonte e ndėrronin. Nė Romė shohim Ortension qė i jep borxh gruan Brutit pėr tė patur fėmijė, - dhe siē mė ėshtė treguar nga njė person i denjė pėr t'u besuar, kemi njė rast tė tillė sot, kur njė gjė e tillė ndodhi me aprovimin e tė tre personave qė morėn pjesė (burrit, gruas dhe fekonduesit). Raste tė tilla na referohen edhe nga Murri, si rasti i njė burri impotent qė i lutej gruas tė zgjidhte njė tė dashur qė ta fekondonte. Kėshtu kemi edhe rastin biblik; Abrahami dėgjoi lutjen e Sarės qė tė kishte fėmijė me shėrbyesen e gruas sė tij (Bibla 16-2). Ose Rakele e tronditur nga steriliteti i saj i thėrret Jakovit: "Mė jep fėmijė, ndryshe unė jam e vdekur" Dhe Rakele merr fėmijėn qė burri i saj bėri me shėrbyesen e saj (bibla 30-1) etj.

            Ideja e ruajtjes prej fekondimit ka nisur shumė pėrpara, kėshtu edhe nė kohėt mė tė vona qė nga tributė e indigjenėve tė Australisė e deri tek njerėzit e qytetėruar kanė pėrdorur metodat fiziko-kimike pėr kėtė qėllim. Siē u pėrdorėn prodhimet e gomės qė vendosen nė organin femėror ose mashkullor. Ndėr mjetet mekanike hyn edhe ndryshimi i mekanizmit tė raportit, pra nxjerrja e organit mashkullor pėrpara orgazmės. Kjo ėshtė mėnyrė e sigurtė, por kėrkon njė kujdes e vullnet pėr momentin e orgazmės qė jo ēdokush e ka. Pastaj ky akt i humb karakteristikat normale, duke u kthyer nė njė akt kundėr natyrės i ngjashėm me masturbimin, kjo si pėr mashkullin ashtu edhe pėr femrėn qė nė momentet mė tė ndjeshėm e ndėrpresin proēesin... Kėshtu gruaja nuk arrin tė ketė orgazmė e mbetet dėshirėdridhur nė momentin qė mashkulli tėrhiqet pėr tė derdhur spermėn jashtė.

            Martesa nė mes tė individėve tė njė gjaku, tė ndaluar me ligjet e qytetėrimit, ka qenė e ndaluar me ligjet e Kishės qė nė kohėn e Moisiut, edhe mes kushėrinjsh deri nė gradėn e 3-4 (Kanoni 1076 e artikulli 96 i tė drejtės kanonike). Po kėshtu gjindet edhe nė Kuran (kapitulli IV, v27) "Eshtė e ndaluar martesa me nėnat tuaja, vajzat tuaja, motrat tuaja, hallat e tezet, mbesat e nipat..."

            Kėshtu njerėzimi mėsoi mes ligjeve tė fesė qė pėrveē se tė mos prekė ndjenjat e familjes, edhe se bashkime tė tilla japin pasoja tek pasardhėsit, sepse sa mė i afėrm i gjakut tė jenė aq mė tepėr bashkimi i afrohet inēestit (qė ėshtė shkalla e njėtrajtshmėrisė sė gjakut me prindėrit).

            Bashkimi i Evės me Adamin, i Kainit me njerėn nga dy motrat ishin nevojė e vazhdimėsisė sė racės. Kėshtu inēestet nuk janė pak nė Bibėl: "E madhja i thotė sė voglės: babai jonė ėshtė i vjetėr e nuk do tė ketė asgjė nė tokė qė do tė hyjė tek ne, sipas zakonit tė tė gjitha tokave... eja t'i japim tė pijė verė babait tonė e luajmė me tė, e kėshtu nga babai jonė mbajmė nė jetė disa pasardhės" (Genesi 19-32). Kjo ėshtė origjina e inēestit qė pėrsėritet edhe sot tek fundėrrinat e shoqėrisė, nėpėr shtėpija ku nė njė dhomė flenė tė pėrzierė prindėr e fėmijė, vajza e djem, tė ekspozuar eksitimeve e shfaqeve tė pėrditėshme pėr shkak tė varfėrisė.

            Edhe nė Olimpin pagan inēesti ėshtė i pranishėm. Zeusi martohet me Erėn, motrėn e tij.

            Filozofė tė ndryshėm si Aristoteli, Kampanela, Platoni etj. e kanė trajtuar inēestin nė forma tė ndryshme; disa duke quajtur tė ndaluar vetėm format e marrdhėnieve prindėr-fėmijė, disa tė tjerė edhe ato midis vėllait e motrės.

            Por pėrse duhet dėnuar inēesti? Pėrse e sa dėmton?

 

Edukimi seksual e misioni i gruas nė shoqėri

           Vizita mjekėsore paramartesore ėshtė njė ndihmė e madhe, ajo vepron nė mjedis duke edukuar e ndryshuar konceptet. Nė fund edukimi seksual i duhet dhėnė masės pėr t'a mėsuar qė tė jetė e kujdesėshme kundėr gjithēkaje qė mund tė cėnojė brezin e ri.          

            Edukimi, nė kėtė kėndvėshtrim, duhet tė ketė qėllim ndėrgjegjėsimin shėndetėsor seksual, qė mund tė pėrmblidhet nė tre fjalė; shėndet, pastėrti e pėrgjegjshmėri.

            Eshtė e ēuditėshme por gjithmonė ka mbizotėruar mendimi qė misteret e fekondimit tė zbuloheshin nė kohėn e duhur, nė momentin e bashkimit seksual, atėhere secili tė vepronte si tė mundte, ashtu si dhe kafshėt, ashtu si deri mė tani kanė bėrė tė gjithė meshkujt dhe tė gjitha femrat. Kėshtu me kėto mendime qėndrohet nė njė padituri pėr funksionimin e vėrtetė e pėr rėndėsinė qė ka pėr familjen e pėr shoqėrinė seksi, duke qenė edhe tė pambrojtur karshi tė kėqijave qė mund t'i vijnė shėndetit. Asgjė nuk tregohet, veēanėrisht femrave, qė nė vitet e para tė jetės, deformohet e trillohet nė gjithfarė formash. Por gjithēka ngjall kuriozitetin e tyre qė nga puthja e prindėrve e deri tek bashkimet e kafshėve tė cilat ata i shohin, prandaj i lindin shumė pyetje. Ti pėrgjigjesh atyre nuk ėshtė gjithmonė e lehtė, por tė mos u pėrgjigjesh duke i shtėrnguar me heshtje ose tė gėnjesh ėshtė e dėmshme.  

 

Prostitucioni e prostitutat

Vjen nga "pro + statuere" qė do tė thotė me dhėnė pėr punė trupin e vet, duke ju vėnė "pro" pėrpara si pėr gjėrat qė afrohen pėr t'u shitur. Prostitucioni ėshtė shfaqje e seksualitetit vetėm njerėzor. Sa ē'ėshtė fiziologjik, pra nevojė seksuale, pėr t'u kėnaqur, ėshtė antibiologjik nė atė qė nuk ka pėrfundim tė tij riprodhimin, pėrkundrazi e shmang. Disa shohin tek prostitucioni problemin antishoqėror dhe kanė arsye nė kėndvėshtrimin ideal. Por po ta shohėsh qetė realitetin... prostitucioni nuk ėshtė antishoqėror, sepse dėshirohet nga shoqėria pėr tė shmangur tė kėqija mė tė mėdha. Pa prostitucionin, monogamia nuk do tė ishte e mundur ose do tė ishte vazhdimisht e shqetėsuar nga tendencat poligame tė burrit.

            Kėshtu ėshtė njė paradoks: prostitucioni pėr vehten imoral, shėrben pėr tė ruajtur moralin; kundėr familjes, ėshtė nė mbėshtetje tė bashkimit familjar. Eshtė pandershmėria, me fjalė tė tjera qė shpėton nderin. …

 

Klasifikimi i prostitutave

 

Shumė kanė qenė parimet e kriteret e klasifikimit tė prostitutave.

            Prostitutat e lindura nga prostituta, pra tek prostitutat e lindura mungon karakteri thelbėsor dhe mė i pėrpunuari e i qenėsishmi i femrės; ndjenja e amėsisė. Kėshtu ato bėjnė abort pa thyerje nė ndėrgjegje, i keqtrajtojnė fėmijėt e tyre, i shesin, bile dhe i vrasin. Ato janė rrenacake, hajdute, shantazhiste, alkoliste, tė paturp.          

            Prostitucioni nėse nuk ėshtė kriminalitet ėshtė aleat me tė. Eshtė inferioriteti psiko-analitik i prostitutave qė nuk arrijnė tė luftojnė shoqėrisht dhe janė tė ekspozuara para kriminalitetit.

            Pas prostitutave tė lindura, Lombroso nė klasifikimin e tij ka vendosur prostitutat e rastėsishme. Tek kėto tė fundit lidhja me kėtė mjedis nuk ėshtė aq e fuqishme. Nė kuadrin moral e psikik ato ndryshojnė me tė parat nė tendencat pėr punėn e dashurinė pėr fėmijėt. Fėmijėt pėr prostitutat e rastit janė nder, ato e kanė pėr nder amėsinė qė i afron me gratė normale. Ato zakonisht janė tė lehta e rrenacake. Prostituta e rastit, poqese nuk arrijnė tė shkėputet nga mjedisi, vetė ose me ndihmėn e tė afėrmve, apo ndonjė mashkulli qė arrin ta dojė, integrohet nė mjedis e bėhet prostitutė e mėsuar…

  

Higjena seksuale e profilaksia e sėmundjeve veneriane

            Profilaksia e sėmundjeve seksuale mbėshtetet nė dy kėmbė; edukimin seksual nga njė anė, e nga ana tjetėr higjena e pastėrtia. Tualeti intim ėshtė i njohur edhe tek kafshėt, kėto janė mėsimet e Natyrės. Mbrojtja mė e mirė vjen nga mbajtja e vazhdueshme e pastėstisė e veēanėrisht para aktit seksual. Para e pas aktit seksual tė dy duhet tė lajnė organet gjenitale dhe duart me sapun e solucion antiseptik. Pėrdorimi i perservativit ėshtė gjithashtu njė mbrojtje mjaft e mirė, por kjo nuk do tė thotė tė mos bėhet larja e dizinfektimi. Pas kryerjes sė aktit seksual ėshtė mirė tė urinohet se kėshtu bėhet pastrimi mekanik si dhe dizinfektimi i uretrese ose vaginės respektivisht pėr burrin dhe gruan; dhe sigurisht duhet tė lahen sėrish organet seksuale.

 Onanizmi

            Onanizmi paraqet shfaqjen, tė themi ndryshimin nga forma fiziologjike nė formėn patologjike tė seksualitetit, qė kėrkon tė kėnaqė nevojėn seksuale nė njė mėnyrė tė ndryshme, mekanike (me dorė ose objekte tė ndryshme qė imitojnė organet seksuale).

            Nė Bibėl, Onan, nipi i Izraelit, paraqet njeriun, qė, pėr tė mos pasur fėmijė, shpėrndante farėn e tij nė tokė. Ai u shtėrngua nga Juda, babai i tij, qė tė martohej me Tamar, e veja e vėllait tė tij Er dhe pėr tė mos pasur fėmijė me tė e hidhte spermėn nė tokė, pėr kėtė zėmėroi Zotin qė e bėri tė vdesė (Genesi, 38-9). Onanizmi ėshtė manifestim i tė dy sekseve. Ai ėshtė fiziologjik e patologjik. Eshtė patologjik kur ekzagjerohet me kėtė manifestim duke dėmtuar edhe shėndetin, ndėrsa fiziologjik kur ėshtė pak a shumė normal dhe nuk e dėmton shėndetin.

Pėr onanizmin si dhe aktin seksual ajo qė dėmton ėshtė abuzimi.

            Onanizmi nganjėherė arrin forcė tė tillė tek disa individė tė cilėt arrijnė orgazmėn seksuale vetėm kur mendimi i tyre drejtohet tek njė person qė e dėshirojnė, a qė e kanė parė mė parė. Njė pjesė e masturbatorėve nuk arrijnė atė kėnaqėsi nė aktet seksuale si me masturbin, sepse me masturbim arrin tė imagjinojė gjėra nga mė tė paarritėshmet pėr kėta.

            Prostitucioni e onanizmi paraqesin shfryrjet e nevojės sė instinktit seksual. Por masturbatorėt janė individė normalė. Onanizmi ndėrsa tek burrat ėshtė mė i shpeshtė nė moshat e pubertetit e rinisė, tek gratė ėshtė mė intensiv tek ato tė pjekura.

            Nga abuzimi i onanizmit mbetet e goditur mė shumė sfera cerebrale, onanistėve i zvogėlohet dėshira e i zbret kėnaqėsia sidomos nė aktin seksual e nganjėherė dėmtimi arrin tėsjellė deri impotencė (mungesė e energjisė virile),  pa humbur dėshirėn qė provokon edhe derdhjen, por pa arritur forcėn e nevojėshme pėr tė hyrė nė vaginė.

 

 

Copyright © LOGORECI