Logoreci > Artur Shopenhauer

 

shopenhauer.jpg (9323 bytes)

Dashuria dhe gruaja
Autori: Artur Shopenhauer

Zgjodhi dhe pėrgatiti: Pjerin Logoreci

ISBN: 99927 - 603 - 5 - 4

 Libri ėshtė njė pėrzgjedhje e mendimeve tė shprehura nga filozofi i madh gjerman, tė shkruara nė njė stil tė veēantė letrar duke i dhėnė bukuri mendimit tė tij filozofik.
Duke filluar me lumturinė, vazhdon duke theksuar si bashkėudhėtarin kryesor tė saj shėndetin, e pas tij personalitetin.
Njė temė tjetėr e kėtij libri: dashuria. Ajo nuk ėshtė e parėndėsishme pėr tė pėrkundrazi vlen marrja seriozisht e forcės qė ushtron ajo mbi botėn.
Me mendjen e hollė prej filozofi dhe stilin fin prej shkrimtari ai nuk harron tė shtjellojė qartė raportin: karakter, personalitet dhe lumturi.

 

Fragment :

 

Pėrmbajtja

Parathėnie

Hyrje

Dahuria dhe gruaja

Dashuria, mjet pėr tė lindur fėmijė

Gruaja dallon vetėm tė tanishmen

Simpatitė dhe kapriēot e dashurisė

Burimet e fshehta tė dashurisė

Preferimet e veēanta tė grave

Tė metat e grave

Logjika dhe marrėzia e dashurisė

Karakteri, personaliteti dhe lumturia

Njeriu nė raport me mendimin e te tjerėve pėr tė

Kryelartėsia

Grada

Nderi

Fama

Lumturia

Preferimet e veēanta tė grave

          Mosha e burrit qė preferojnė gratė ėshtė prej 30-35 vjeē sepse kjo moshė dallohet prej shkallės mė tė lartė tė forcės lindėse. Pėrgjithėsisht femrat nuk e shikojnė bukurinė, veēanėrisht bukurinė e fytyrės pasi e marrin pėrsipėr vetė t’i japin bukuri fėmijės. Ajo qė tėrheq gruan ėshtė forca, bukuria e trupit (muskulatura ) dhe trimėria, sepse kėto cilėsi premtojnė fėmijė tė fortė. Mjaft mungesa qė ka burri, si p.sh. bukuria etj., neutralizohen nga gruaja. Dhe kjo ėshtė arsyeja qė gratė shumė herė bien nė dashuri me burra qė nuk kanė asnjė vlerė, por kurrė me burra qė u ngjasin grave, sepse njė tė metė tė tillė s’kanė fuqi ta neutralizojnė.

          Cilėsitė qė tėrheqin gruan janė forca e vullnetit, vendosmėria e karakterit, guximi dhe veēanėrisht drejtėsia e mirėsia e zemrės, cilėsi kėto qė fėmija i trashėgon nga babai. Kėshtu shpesh martesa tė tilla; burri ėshtė banal, mendje - ngushtė, gruaja e ėmbėl dhe mjaft e zgjuar, ose burri i zgjuar, kurse gruaja budallaqe... Kjo ngjet se prirjet qė mbizotėrojnė nė kėto raste nuk lidhen me mendjen por me instinktin.

          Kushdo dashuron atė qė i mungon. Kėshtu, ēdo person i njėrit seks e gjen plotėsimin, te personi i seksit tjetėr i cili shfaq si tė thuash pjesėn e domosdoshme pėr t’u bėrė e plotė qėnia qė pritet.

          Qėllimi kryesor i martesės nuk ėshtė bashkėjetesa mendore, por lindja e fėmijėve. Martesa ėshtė lidhje zemrash e jo truresh. Kur njė grua e zgjuar ēmon zgjuarsinė e burrit ose njė burrė studion karakterin e tė dashurės sė tij, atėhere kėtu vepron arsyeja pėr tė cilėn unė nuk kam folur kėtu.

 

Logjika dhe marrėzia e dashurisė

          Kur humb tė dashurėn, dashnorit i duket se jeta ka humbur ēdo bukuri e tėrheqje dhe kjo mėrzitje arrin tė mposhtė edhe frikėn e vdekjes. Kėshtu, atij qė i takojnė fatkeqėsira nė dashuri e kėput me dashje perin e jetės.

          Dashuria nuk gjendet vetėm nė kundėrshtim me kushtet shoqėrore tė tė dy personave, por edhe me predispozicionin personal. Kėshtu dashuria e detyron njeriun tė lidhet shumė herė me persona, qė me pėrjashtim tė bashkimit seksual do ta urrenin njėri tjetrin. Ėshtė vullneti i llojit qė ushtron fuqinė e vet tė madhe dhe i zhduk kėto tė meta; por kjo ndjenjė e gėnjeshtėrt zhduket me t’u pėrmbushur vullneti i llojit (bashkimi seksual), pėr tė lėnė prapa njė ndjenjė zhgėnjimi tė urryer.

          Martesat me dashuri bėhen siē thamė pėr interesin e llojit e jo tė personit. Personat ėshtė e drejtė qė kujtojnė se veprojnė kėshtu pėr lumturinė e tyre, por qėllimi i vėrtetė s’ka tė bėjė me ta, por vetėm me krijimin e qenies sė re, kėshtu ata kėrkojnė tek njėri - tjetri njė harmonizim tė jashtėm. Por shumė shpesh nga shkaku i kėsaj ndjenje tė gėnjeshtėrt, qė ėshtė pėrmbajtja e dashurisė ēifti gjendet papritur nė mosmarrveshje mbi tė gjitha pikat. Kjo kuptohet menjėherė me t’u zhdukur fatalisht ndjenja e gėnjeshtėrt.

          Ja pra, pse zakonisht martesat me dashuri dalin fatkeqe, se vėrtet sigurojnė formimin e brezit tė ardhshėm ndoshta mė tė pėrkryer, por kjo ndodh nė kurriz tė brezit tė tanishėm. Kėshtu, vajza e re nė kundėrshtim me kėshillat e prindėrve refuzon tė martohet me njė burrė me cilėsi dhe nė gjendje tė mirė ekonomike, duke flakur tej logjikėn pėr tė zgjedhur sipas prirjes sė saj instiktive, pra kėshtu ajo sakrifikon lumturinė personale pėr hir tė llojit. Por megjithatė nuk do tė kishim tė drejtė t’i mohonim njė farė aprovimi pėr veprėn e saj, se kėshtu e shtyu natyra dhe ajo iu bind kėsaj, e jo egoizmit personal.

          Vetėm sa herė qė bashkė me arsyen merret parasysh edhe prirja natyrale atėhere ēdo gjė shkon mirė.

          Pra vetėm kur dashuria me pasion lidhet me ndjenjėn e miqėsisė (ndjenjė qė del nga njė burim tjetėr), e cila mbėshtetet nė harmoninė e karaktereve, atėhere kemi arritjen e lumturisė nė martesė, sepse kur shuhet dashuria seksuale mbetet miqėsia.

 

Karakteri, Personaliteti dhe Lumturia

 

Njeriu nė raport me mendimin e tė tjerėve pėr tė.

          Njeriu nga vetė dobėsia e natyrės sė tij i jep shumė rėndėsi mendimeve tė tė tjerėve pėr tė; megjithėse kėto sido qė tė jenė, tė mira apo tė kėqija, nuk janė njė domosdoshmėri pėr lumturinė e tij. Prandaj ėshtė e vėshtirė tė kuptohet se pėrse njeriu ndjen kėnaqėsi, kur sheh se tė tjerėt kanė mendim tė mirė pėr tė. Kėshtu poqese e lavdėrojnė njeriun ai do tė kėnaqet, kjo ndodh edhe kur e lavdėrojnė pėr ndonjė gjė qė nuk ėshtė e vėrtetė. Nė fakt kjo nuk krijon tek ai gjendje lumturie, sepse lumturisė i shėrben vetėm pavarėsia e vetvetes dhe e mendimit, por i krijon njė kėnaqėsi e deri njė lumturi tė rremė. Kurse duke i dhėnė rėndėsi mendimeve tė tė tjerėve, njeriu do tė mbetej skllav i kėtyre mendimeve.

          Pėrveē kėsaj, ajo qė ndodh nė ndėrgjegjen e tė tjerėve ne nuk duhet tė na interesojė dhe kėtė do ta bėjmė dikur, atėhere kur tė arrijmė tė shohim qartė se sa tė meta dhe tė pavend janė mendimet e shumicės sė njerėzve, me idetė e tyre shumė tė ngushta, e gjykime tė shtrembėra. Kjo shihet qartas nė rrėnimin dhe mbrapshtitė nė tė cilat ėshtė zhytur shumica e njerėzve. Nga eksperienca shohim se sa keq flet njeriu pėr njeriun, shoku pėr shokun, kur nuk e ka frikė ose kur ėshtė i sigurt se fjalėt e tij nuk i shkojnė nė vesh.

          Themeli i lumturisė ėshtė gjendja jonė fizike dhe pėr kėtė gjėja mė kryesore dhe mė e vlefshme ėshtė shėndeti. Shumė thėnie ka pėr rėndėsinė e shėndetit nė lumturinė tonė, njė pjesė na vjen nga njerėz tė shquar e njė pjesė ėshtė nė pasurinė shpirtėrore tė popujve tė ndryshėm, por ndoshta mė e bukura dhe mė e vėrteta ėshtė thėnia kineze: “shėndeti ėshtė njė njėsh (1) tė cilit mund ti shtosh shumė zero si vlera tė tjera, por qė pa tė, tė gjitha mbeten zero”. Mbas shėndetit pėr rėndėsinė qė ka ėshtė tė ruajturit e pavarėsisė sė vetvetes. Ėshtė e pamundur t’i krahasosh kėto qė janė mė tė vlefshmet nė jetėn e njeriut me tė tjera si nderi, mirėqėnia e fama, tė cilat janė gjithmonė tė njė vlere padyshimin mė tė vogėl, sidoqė ne i japim rėndėsi mė tė madhe. Askush nuk do t’i kursente kėto tė fundit pėr tė parat poqese e kėrkonte nevoja.

 

Kryelartėsia

          Natyra njerėzore na zbulon tre tė meta qė janė: ambicia, mburrja dhe kryelartėsia. Dallimi midis kryelartėsisė dhe mburrjes ėshtė mė i madh se sa duket nė shikim tė parė. Kryelartėsia ėshtė e rrėnjosur nga ndonjė cilėsi e vlefshme dhe e dallueshme te ne, pėr tė cilėn jemi tė bindur se e zotėrojmė, kurse mburrja vjen nga dėshira pėr tė krijuar njė bindje te tė tjerėt se ne zotėrojmė cilėsi tė vlefshme. Kjo ėshtė pothuaj gjithnjė e shoqėruar me shpresėn e fshehtė tė dėshirės pėr tė fituar sy tė mirė. Kryelartėsia vjen prej sė brendėshmi; ajo ėshtė kėnaqėsia qė ndjejmė nga vetvetja. Mburrja rrjedh nga dėshira pėr ta gėzuar kėtė tėrthorazi, nga hiēgjėja, pra ajo ėshtė njė paraqitje e rreme e njeriut. Me pak fjalė, tė mburresh do tė thotė, tė shitesh pėr diēka qė nuk e zotėron. Prandaj edhe njerėzit bosh e tė kotė janė llafazanė e mburravecė, kurse kryelartėt, tė pafjalė. Kryelartėsia ėshtė njė cilėsi e cila sulmohet vazhdimisht edhe pėrbuzet. Unė do tė thosha se kryelartėsia, pėrbuzet prej atyre qė nuk kanė pėrse tė mbahen kryelartė. Kėtu dua tė shkruaj disa radhė edhe pėr ata qė gėzojnė kėtė cilėsi, kryelartėsinė; do tė bėnin mirė ta ruanin me kujdesin mė tė madh po tė dėshirojnė qė tė mos e humbasin fare.

 

Nderi

          Po tė thoja se nderi ėshtė ndėrgjegja e jashtme dhe, pėr ndėrgjegjen se kjo ėshtė nderi ynė i brendshėm, kishte pėr t’u pėlqyer e pranuar nga shumė vetė, por ky ėshtė mė tepėr njė mendim i bukur se sa i vėrtetė. Prandaj mė pėlqen mė mirė tė them se nderi nė dukuritė e tij objektive ėshtė mendimi i tė tjerėve pėr cilėsitė tona tė tė qėnit i vlefshėm; nga ana subjektive ėshtė rėndėsia qė do t’i japim kėtij mendimi.

          Nderin dhe turpin i gjejmė tek ēdo njeri. Ėshtė mendimi i tė tjerėve ai qė i shkakton njeriut njė tė skuqur nė fytyrė, ai qė e trazon dhe e turpėron atė edhe kur ky e di fare mirė se ėshtė i pafajshėm.

          Nderi ndahet nė tri degė dhe secila zhvillohet sipas specifikės sė saj. Kėto janė: nderi civil, nderi zyrtar dhe nderi seksual.

a) Nderi civil pėrmbledh mendimin, qė ne do tė tregohemi tė drejtė, do tė respektojmė tė drejtat e tė tjerėve, kėshtu qė nė plotėsimin e nevojave tona nuk do tė pėrdorim mėnyra e mjete tė padrejta. Ai qė shpėrdoron mirėbesimin e humb atė pėrgjithmonė, sidoqė tė bėjė dhe kushdo qoftė ky; dhe rrethanave tė hidhura tė humbjes sė besimit, nuk mund t’i shpėtojmė kurrė. E ndonėse fama ėshtė njė gjė qė duhet tė fitohet; nderi nuk ėshtė veēse njė gjė qė nuk duhet ta humbasim. Shpifja ėshtė i vetmi mjet me anė tė tė cilit nderi mund tė sulmohet dhe prej njė hiē gjėje.

Dhe e vetmja  mėnyrė pėr ta shmangur kėtė sulm ėshtė zotėsia pėr tė provuar qė janė shpifje, pastaj pėr t’i shpallur ato publikisht duke zbuluar edhe shpifėsin.

          Shkaku qė respektohet njeriu me moshė tė kaluar nuk janė flokėt e bardhė, por koha e gjatė qė ka jetuar mes njerėzve si i ndershėm, kurse nderi i tė rinjve ėshtė i paprovuar. Respekti, po tė ishte pėr moshėn, dobėsia trupore qė ėshtė bashkudhėtare e moshės sė shkuar, do tė kėrkonte mė tepėr ndihmėn si nevojėn e parė se sa respektin.

E theksova edhe mė sipėr se vlera e nderit ėshtė e tėrthortė. Ai ėshtė mendimi i tė tjerėve pėr ne. Nė praktikė pėr ēdo gjė qė bėjmė nė jetė kemi nevojė pėr ndihmėn e tė tjerėve, edhe ata nga ana e tyre duhet tė kenė besim pėrderisa bashkėpunojnė me ne. Nga kjo del se mendimi i tė tjerėve pėr ne ka rėndėsi. Ky mendim shfaqet edhe nga Ciceroni, Hrysipus, Diogjeni dhe Helvetius.

          b) Nderi zyrtar pėrbėhet prej mendimit tė pėrgjithshėm tė tė tjerėve se njeriu tė cilit i ėshtė besuar njė post, i zotėron tė gjitha cilėsitė e duhura pėr tė mbajtur e drejtuar atė vend. Sa mė e madhe tė jetė detyra, sa mė e rėndėsishme e sa mė e vėshtirė, aq mė tepėr nderohet edhe personi i ngarkuar pėr ta kryer. Pas nderit tė personaliteteve vijnė me radhė, nderi i specialistėve tė degėve tė ndryshme doktorėve, gjykatėsve, mėsuesve dhe ushtarakėve.

          c) Nderi seksual na shfaqet nė dy degė: nderi i gruas ose i femrės dhe nderi i burrit ose mashkullit.

 

Lumturia

          Kur isha i ri hapa njė libėr tė vjetėr ku gjeta kėto fjalė: “Nė qoftė se qesh shumė je i lumtur, nėqoftėse qan shumė je i mjerė”. Kjo ėshtė e vėrtetė.

          Se sa varet lumturia jonė nga vetitė tona dhe sa varen kėto nga gjendja jonė shėndetėsore dallohet fare mirė po tė krahasojmė pėrshtypjen qė na bėjnė rrethanat dhe gjėrat e njėjta, kur jemi tė shėndetshėm dhe kur jemi tė sėmurė. Me shėndet ēdo gjė na duket e kėnaqshme, kurse kur jemi tė sėmurė asgjė nuk na kėnaq. Epiktetus thotė: “Njerėzia nuk preken prej gjėrave, por prej mendimeve tė tyre mbi gjėrat”. Por le tė kthehemi tek argumenti ynė, gati e gjithė lumturia jonė varen nga shėndeti, ēdo gjė tjetėr vjen mbas shėndetit.

          Nė lumturinė tonė influencon edhe temperamenti. Ai pėrcakton edhe kėndvėshtrimin me tė cilin i shohim gjėrat. Kėshtu sa mė e fortė tė jetė gjendja e tė ndjerit tė pėrshtypjeve tė pakėndshme, aq mė e dobėt ėshtė tė ndjerit e pėrshtypjeve tė kėnaqshme dhe anasjelltas.

          Bukuria ėshtė njė dhuratė e shėndetit. Ajo i shėrben lumturisė tėrthorazi, duke i bėrė pėrshtypje tė tjerėve. Bukuria ėshtė njė letėr rekomandimi pėr tek zemrat.