Logoreci > Apostol Nasi

 

 

APOSTOL NASI

 

APOSTOL NASI, Shkrimtar & Botues

Apostol Nasi

Doriana (roman)

 

                   Lindi nė vitin 1941. Ka mbaruar studimet e larta nė Fakultetin e Shkencave Politike e Juridike nė Universitetin e Tiranės dhe ėshtė diplomuar Jurist. Gjatė karrierės sė tij ka kryer detyra tė ndryshme shtetėrore dhe ėshtė  marrė  me studime shkencore nė profilin e punės sė tij. Ka drejtuar organe tė ndryshme shtypi dhe ėshtė marrė me botime politiko-shoqėrore. Ka qėnė Pedagog dhe Shef Katedre nė profilin e tij tė punės. Nė vitin 1994 ėshtė pranuar anėtar i Dhomės sė Avokatėve tė Shqipėrisė.

Ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė. Ėshtė autor i mjaft veprave letrare e artistike. Ka botuar vėllime me tregime, novela e romane qė janė mirėpritur nga lexuesi shqiptar, ku mund tė pėrmenden: Ema me sy tė kaltėr, Edlira, Kėrkohet njė aktore, Kreshnikasit, si dhe vepra tė tjera, ku janė trajtuar probleme tė mprehta sociale tė shoqėrisė shqiptare. Romani i tij i fundit ėshtė Doriana, botuar nė vitin 1996 nga Shtėpia Botuese Logoreci. Ėshtė njėkohėsisht autor i disa skenarėve pėr filma dokumentarė e artistikė.

Nė kohė e periudha tė ndryshme ėshtė marrė edhe me publicistikė. Gjatė periudhės sė tranzicionit tė shoqėrisė shqiptare, ka botuar nėpėr gazeta tė ndryshme mjaft artikuj problematikė, ku mund tė pėrmenden: Pėrballė plagės sė emigrimit, Pėrse s’do tė na falin brezat, Ēėshtja shqiptare - ēėshtje e tė gjithė shqiptarėve, Ngjyrimet e shoqėrisė shqiptare, Shqiptarėt ashtu siē janė nė tė vėrtetė, etj.

Kam punuar si drejtor artistik i Shtėpisė Botuese LOGORECI nga viti 1996 deri 1998.

Zotėron gjuhėt e huaja: italisht dhe anglisht, komunikon edhe nė gjuhėt: greqisht e rusisht.

Aktualisht ėshtė drejtor i Shtėpisė Botuese Elite, Tiranė.